News
[23. 05. 2021] FUNGUJEME » Více...
[07. 05. 2021] ČTVRTEK 13. KVĚTNA POPRVÉ PO DLOUHÉ DOBĚ OTEVÍRÁME » Více...
[29. 04. 2021] » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Pošumaví

25. 9. 2021
214005
 • Cena:
  990,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, průvodce
 • Cena nezahrnuje:
  vstupné

Strakonice , město na soutoku Otavy a Volyňky. Dominantou města je hrad, kdysi mocné sídlo rodu Bavorů i převorů řádu johanitů. Výjimečná památka z pohledu historie i architektury, první zmínka kolem roku 1243. Nejstarší části hradu nesou znaky gotického slohu (kostel sv. Prokopa, věž Rumpál), renesance poznamenala stavbu věže Jelenka, v klasicistním stylu bylo upraveno průčelí východní části zámku. Ani postupné rekonstrukce však zásadně nezměnily středověký vzhled hradu. V interiérech sídlí Muzeum středního Pootaví (v období 2018-2021 uzavřeno z důvodu rekonstrukce) Po celý rok se v hradním areálu konají různé kulturní akce.

Budova bývalé radnice má průčelí zdobené barevnými sgrafity podle Mikoláše Alše. Masné krámy, zastřešená úzká ulička si zachovala středověkou dispozici. Na Velkém náměstí Papežovy domy , výzdoba štítů se spirálovými volutami připomíná jihočeské selské baroko. Honosný, původně středověký dům U hroznu patří k nejstarším ve městě.

Žihobce, zámek postaven v 17. století ve stylu renesance, později barokně přestavěn. Raně barokní obdélná jednopatrová budova se zvýšeným přízemím a mírně vystupujícími rizality po stranách. Je nápadný členěním fasád. V současnosti je v zámku základní škola a Muzeum Lamberská stezka. Rozměrný novorománský kostel Proměnění Páně.

Hrad Kašperk, tyčí se nad Kašperskými Horami, nejvýše položený královský hrad v Čechách. Nechal jej postavit Karel IV. v letech 1356-61 na ochranu zemské stezky a bohatých nalezišť zlata. Rozsáhlý hradní areál byl v minulosti dlouhodobě rekonstruovaný. Zachovala se brána, hradní palác, sevřený na východní i západní straně mohutnými čtyřhrannými věžemi. Prohlídkový okruh je zaměřený na každodenní život na středověkém hradě.

Kašperské Hory, šumavské horské městečko v blízkosti horního toku zlatonosné Otavy, městská památková zóna. Malebné náměstí se středověkými domy. Výstavná radnice se třemi barokními štíty ( původně renesanční z roku 1597). Trojlodní chrám svaté Markéty pochází ze 14. století, v 19. století byl novogoticky přestavěn. Čtyři muzea: Šumavy, historických motocyklů , seismometrie, Expozice české hračky.

Javorník (1 089 m), žulový vrch s kamenným mořem nad stejnojmennou obcí na kvildských pláních. Rozhledna postavena v roce 1938, po roce 2001 rekonstruována a v roce 2003 byla zpřístupněna. Nádherný výhled na Šumavu, Pošumaví i do hlubokého vnitrozemí. V obci Javorník doklady šumavské lidové architektury, v parčíku pomník K. Klostermanna z roku 1968. Na svahu nad obcí malá nově upravená rotundová kaple sv. Antonína Paduánského.

Stachy, pozoruhodná je mimořádně velká rozloha katastru obce, k níž náleží řada samot s mnohdy ještě dochovanými typickými zvoničkami. Vzorně upravené městečko s tradiční lidovou architekturou, soubor památkově chráněných domů převážně ze 17. - 19. století. Farní kostel Navštívení Panny Marie z let 1842-1849 nezvykle velkých rozměrů ( 50 m dlouhý, 16 m široký). Hřibová rezervace Stachy na náměstí u kostela. Od roku 1961 jsou houby obcí chráněny, není možné je sbírat. Plodnice jsou pečlivě označeny a číslovány. Největší úroda, celkem 246 hřibů, byla zaznamenána v roce 1984.

Volyně, radnice, perla české renesance vystavená v r. 1521 s podloubím, zdobí ji šindelová krytá věžička se střechou hruškovitého tvaru. Zachovalá památka v původním stavebním slohu patří k nejstarším radničním budovám v Čechách.

Tvrz, dvoupatrová budova na okraji vyvýšené terasy nad levým břehem Volyňky. Stavba pochází ze 14. století, opevnění je z počátku 16. století, sídlí zde Městské muzeum. V blízkosti je děkanský kostel Všech svatých , gotický, ze začátku 14. století, později upravovaný. Synagoga v empírovém stylu z let 1838-1840, zajímavý štít nad vstupem s hebrejským nápisem a lvy držícími štít s hodinami. Židovský hřbitov byl založen v 17. století, velmi cenné náhrobky renesančního, barokního a klasicistního typu.