News
[23. 05. 2021] FUNGUJEME » Více...
[07. 05. 2021] ČTVRTEK 13. KVĚTNA POPRVÉ PO DLOUHÉ DOBĚ OTEVÍRÁME » Více...
[29. 04. 2021] » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Francie Provence a Languedoc (18. ročník cyklu Mapujeme Francii)

9. 10. - 17. 10. 2021
2017-01
 • Cena:
  17650,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  autobus, ubytování se snídaní (8x), pojištění, průvodce
 • Za příplatek:
  jednolůž. pokoj (4.990 Kč), 2x večeře (990 Kč)

1.den: odjezd 6.15 h metro A Dejvická, dojezd do blízkosti Lyonu.

2.den:Grignan (zámek), Suze-la-Rousse (zámek), Vaison-la-Romaine (městečko, římské památky), Carpentras (katedrála), Chateauneuf-du-Pape (hrad, vína), nocleh v centru Avignonu (3x).

3.den:Tarascon (hrad, město), Les Baux-de-Provence (vesnice ve skalách), St-Rémy-de-Provence (městečko, mauzoleum, římské Glanum), Montmajour (opatství), nostalgická zastávka v Arles.

4.den: Pernes-les-Fontaines (městečko), Venasque (městečko, baptisterium), Fontaine-de-Vaucluse (pramen), Cavaillon (synagoga), Salon-de- Provence (město), zpět do Avignonu.

5.den: delta Rhôny (La Camargue), Stes-Maries-de-la-Mer (opevněný kostel, volné moře), Aigues-Mortes (opevněné město), Montpellier (metropole Languedocu, Promenade du Peyrou), nocleh (3x).

6.den: Béziers (katedrála), Narbonne (arcibiskupský palác, Horreum), Fontefroide (klášter), moře u Sète (písečná kosa), podvečerní Sète.

7.den:Valmagne (opatství), Pezenas (malebné město, trhy), Clérmont-l’Hérault (opevněný kostel), St-Guilhem-le-Désert (horská ves, opatství), Cirque de Navacelles (kar), St-Martin-de-Londres (vesnice), Pezenas (malebné město, trhy).

8.den:Uzès (vévodský palác, katedrála, trh), Nimes (římské památky, Maison Carré, amfiteátr).

9.den: průjezd Francií od Lyonu, večer návrat do Prahy.

Podrobnější informace k zájezdu do Provence a Languedocu

Ubytování: při tomto poznávacím zájezdu volíme tradičně hotely IBIS Budget. Ubytováni budete po dvou; v pokoji jedno dvoulůžko s francouzským stlaním (tj. společná přikrývka), třetí postel je na palandě (tam i další přikrývka a prostěradlo) anebo dvě jednotlivé postele (twin). V pokoji tekoucí teplá a studená voda, stolek, židle, barevný televizor, věšák s ramínky; vstup do pokoje na kód, který se volí na displeji u dveří. V pokoji také najdete WC a sprchu (oddělené dveřmi, k dispozici jsou tam i ručníky a mýdlo). První noc bydlíme v IBISU Budget v oblasti Vienne, pak tři noci v centru města Avignon, následují tři noclehy v hotelu IBIS Budget Montpellier Sud Près d´Arènes v blízkosti centra metropole Languedocu (3 km od radnice, několik stanic městským autobusem či tramvají) a nakonec v hotelu u Lyonu

Stravování: snídaně (8x), jsou v základní ceně a skládají se z čaje, kávy či čokolády, dále džus, chléb, croissant, džem, máslo, sýr, jogurt, cereálie. Nabízíme i možnost předplatit si 2 večeře za 990 Kč za obě, v blízkosti všech hotelů jsou restaurace. V poledne se každý stravuje individuálně (z vlastních zásob), ale bude i možnost dokoupit potraviny v nákupních centrech ve Francii, kde jsou ceny přijatelné i pro naše turisty, nákupní centrum s potravinami navštívíme dle časových možností na začátku zájezdu a i na konci. V autobuse v prodeji teplé i studené nápoje.

Průvodce: Vaším průvodcem bude ing. Marcel Ludvík (tel.+420 603 281 048), provádí výklad v autobuse, vede Vás navštívenými místy, organizuje ubytování, stravování

Program: (pozn.: ceny vstupného budou ještě jednou zpřesněny v září 2021)

1. den: odjezd 6.15 h metro A Dejvická, průjezd přes Německo do Francie ve směru Mulhouse, Besancon, Lyon, Vienne, nocleh v oblasti města Vienne kousek v údolí řeky Rhôny

2. den: na jih údolím Rhôny, mineme Vienne a Valence. Za Montélimar se dostáváme do oblasti Enclave des Papes (Papežská enkláva). Zastávka v Grignanu, mohutný hrad z 11. st. přestavěný na renesanční palác, volná prohlídka bez průvodce, interiéry a slavnostní sály v 1. poschodí, umělecké sbírky, vstupné 8 €. Přes nádherně položené městečko Suze-la-Rousse (na návrší uvidíte mohutný středověký hrad) do starého římského sídla Vaison-la-Romaine pod pohořím Mont Ventoux (1.912 m). Jsou tu vykopávky římských obytných čtvrtí Puymin a Vilasse (městské obytné domy, nymfeum, portika, lázně, divadlo pro 7000 diváků, most i muzeum). Dále zde katedrála Notre Dame s nádhernou křížovou chodbou a středověká čtvrť v horní části města. Vstupné do všech památek města 8 €, od 15 osob za 5,50 €. Hornatou krajinou Dentelles de Montmirail přes starobylé městečko Malaucene a Barraux s renesančním zámkem do Carpentras s gotickou katedrálu St.Siffrein (exteriéry), vedle stojí býv. biskupský palác a římský Vítězný oblouk, pozůstatkem opevnění města je brána Porte d´Orange. Na závěr dne bohatého na zážitky zastávka v městečku Châteauneuf-du-Pape (je věhlasné svým vínem, nevelké zbytky papežského hradu). Příjezd na ubytování do Avignonu. Nocleh (3x)

3. den: z Avignonu vyjedeme do malebné kopcovité krajiny La Montagnette při řece Rhoně, četné ovocné a olivové sady, typická krajina Provence. Hned za městem ves Barbentane se zámkem ze 17.st. V městečku Boulbon jsou zříceniny velkého hradu a hřbitovní románská kaple. V Tarasconu na břehu Rhôny stojí impozatní hrad z 15. st., který byl významnou pevností na západní hranici Provence. Za řekou stojí královský hrad Beaucaire. Seznámíme se pouze s exteriéry obou pevností. Nyní obrátíme svoji pozornost na vápencový hřeben Alpilles (200 – 400 m nadmořské výšky). Zde se nachází pohádkově vyhlížející opevněná vesnice Les-Baux-de-Provence (stojí na 900 m dlouhém a 200 m širokém ostrohu, celý areál se nazývá Ville Morte – Mrtvé město). Díky své strategické poloze bylo místo dějištěm častých bojů a zdejší mohutný hrad (vstupné 7 €) byl rozbořen za kardinála Richelieu. Kromě hradu k vidění vidění opevnění, brány, radnice, kostel sv.Vincenta, domky umělců, četné vyhlídky do kraje. Zajímavé okolí (Val d´Enfer, Carriere des Lumieres – v podzemí, obrovské obrazy). Nedaleko byl v r. 1821 objeven minerál bauxit.

Pokračujeme do St-Rémy-de-Provence, malebného městečka s kouzelnou spletí úzkých uliček a průchodů. Centrem je náměstí Republiky s kostelem sv.Martina a rodným domem Nostradama. Jižně od města jsou rozsáhlé vykopávky římského města Glanum, mezi nimi vyniká mauzoleum o průměru 18 m (skvělé basreliéfy), oblouk z doby císaře Augusta, zbytky fora, lázní, domů bohatých patricijů apod. Vstupné 7,50 €, skupina od 20 osob 6 €. Na okraji areálu stojí bývalý klášter St-Paul-de-Mausole, kde byl dobrovolně internován jako psychiatrický pacient Vincent van Gogh a vznikla tu řada jeho obrazů, k němu přiléhá kostelík s pěkným rajským dvorem (podle zájmu možná prohlídka, je zde pokojík Gogha, z okna pohled na pole, námět jeho obrazů, křížová chodba, vstupné 6 €, skupina 4 €). Dále při naší trase mlýn Moulin de Daudet (dílo Dopisy z mého mlýna, výhled do kraje, uvnitř expozice o životě a díle spisovatele Daudeta, uvidíte jen exteriéry), ruiny 2 římských akvaduktů (Berbegal, jeden byl dlouhý 50 km a vedl do Arles, druhý vedl do rozlehlé nádrže Meuniere, z které se rozváděla voda na mlýny) a zříceniny benediktinského opatství Montmajour (rozlehlý areál, kostel Notre Dame, křížová chodba z 12. st., krypta, věž Tour de l´Abbé - výhled, vstupné 7 €).

Dostáváme se na okraj města Arles. Není v pravém slova smyslu součástí programu našeho zájezdu, zastávka byla zařazena, abyste si připomněli krásy tohoto města, které asi většina z Vás navštívila. Můžete opět obdivovat amfiteátr, antické divadlo, kostel sv. Trofima s portálem a křížovou chodbou, radnici a na Espace van Gogh vzpomenout pobytu tohoto slavného malíře. Anebo navštívit raně křesťanské pohřebiště Alyscamps. Protože jde jen o nostalgickou zastávku budete si muset sami vybrat, kam půjdete a co budete chtít navštívit uvnitř. Průvodce může s vámi obejít exteriéry nejvýznamnějších budov. Večer návrat do Avignonu a nocleh

4. den: účastníci, kteří chtějí důkladně poznat Avignon a chtějí si trochu užít i klidu, mohou zůstat ve městě po celý den a navštívit např. rozlehlý papežský palác (otevřeno do 19 h, poslední vstup v 18 h, vstupné 12 €, od 60 let 10 €), katedrálu Notre-Dame-des-Doms (7-12.30 h a 14-18.30 h, zdarma), Malý palác (Petit Palais, s rozsáhlými uměleckými sbírkami, otevřeno 10-13 h a 14-18 h, zdarma), částečně zřícený most St-Bénézet (vstupné5 €, od 60 let

4 €, s palácem 14,50 €/11,50 €), další z četných kostelů (St-Didier, St-Pierre, St-Agricol), paláce, muzeum Calvet; mohou také přejít přes Rhônu do městečka Villeneuve-les-Avignon, kde je opatství Chartreuse-du-Val-de-Benédiction (otevřeno do 18.30 h), pevnost a opatství St-André (vstupné 14 €) a věž Filipa Sličného.

Základní program zájezdu vede do kraje planiny Vaucluse, nejprve do městečka Pernes-les-Fontaines (je zde 36 kašen, 3 brány v městských hradbách, zajímavý celek vytváří brána Notre Dame s kapličkou, mostem přes říčku Nesque a donjonem starého vévodského hradu, ve věži Ferrande fresky ze 13.st.). Na skalním ostrohu na okraji planiny Vaucluse vzniklo malebné městečko Venasque,. může se pochlubit baptisteriem (vstupné 3 €, skupina 2 €), které patří k nejstarším křesťanským památkám ve Francii, je ze 6. st., cenný je i kostel Notre Dame z 12.-13.st. Se jménem velkého Petrarky je spojena mohutná vyvěračka Fontaine de Vaucluse s průtokem až 145 m3/sec., ve stejnojmenné malebné obci uvidíte i románský kostelík a zříceniny hradu. Město Cavaillon ukrývá synagógu z doby Ludvíka XV., z dalších památek lze zmínit kapli St.Jaques, bývalou katedrálu a římský oblouk.

Historické město Salon-de-Provence je vzdálené 40 km (a nemá příliš výrazné památky), proto si myslíme, že bude přínosnější se okolo 16.00 h vrátit zpět do Avignonu (včetně Villeneuve, domníváme se, že většina z Vás tam nebyla a je to více než rovnocenná náhrada za Salon, mnozí si však rádi zopakují vlastní Avignon a ocení možnost zde strávit pozdní odpoledne a podvečer). Můžete se věnovat hodinové procházce s průvodcem okolo nejvýznamnějších památek Avignonu anebo si sami zajít do míst, která Vás lákají a v klidu nasávat atmosféru tohoto jedinečného města. Vzdálenost mezi Villeneuve a Avignonem je 3 km, jezdí zde městská doprava) Možnost společné večeře pro zájemce. Nocleh

5. den: delta Rhôny (La Camargue), pozoruhodná krajina říčních ramen a lagun, četné saliny i přírodní rezervace. Skvělým úvodem k prohlídce je návštěva moderního muzea Camargue (vstupné 7 €) či procházka po naučné stezce k němu přiléhající. Další zastávka bude na Pont-de-Grau, kde je informační centrum Gines a ornitologický park (návštěvu neplánujeme, vstupné7,50/ 6 €, k vidění jména plameňáci). Dojedeme k moři v městečku Stes-Maries-de-la-Mer s tradicí květnových cikánských poutí, stojí zde opevněný kostel (v kryptě hrob cikánské patronky Sáry), je zde písečná pláž a výhled na volné moře a uvidíte i arénu na býčí zápasy. U Tour Carbonniere (opevnění ze 14.st.) opustíme krajinu delty a přijedeme do Aigues-Mortes. město založené sv. Ludvíkem jako významný přístav, v r.1248 odtud vyplula 7. křížová výprava (1500 lodí a 35 000 mužů), jsou zde kompletně dochované hradby (10 bran a 7 věží + donjon Tour de Constance – vstupné za procházku po hradbách 7,50 €, od 20 osob 6 € ), centrem je náměstí Place de St-Louis s kostelem Notre Dame des Sablons, v okolí saliny.

V pozdním odpoledni dojedeme do Montpellier. Čtvrtmilionová metropole oblasti Languedoc-Rousillon, v jejím centru stará čtvrť s náměstím Place de la Comédie (divadelní budova z 19.st. a fontána Tří grácií), nedaleko je známá Esplanada lemovaná platany a vyúsťující k moderní budově Corum (v ní např. Opera), skvělé výhledové místo. Katedrála sv. Petra, četné paláce a muzea, velkorysá promenáda Peyrou s jezdeckou sochou Ludvíka XIV. a triumfálním obloukem. A také parky, zahrady, paviloóny a zejména specifická atmosféra starého univerzitního města. V blízkosti centra (3 km, spojení tramvají či autobusem) hotel, příjezd na ubytování a nocleh (3x). Město Montpellier zavedlo velmi výhodné ceny na městskou dopravu. U hotelu je konečná tramvají (Garcia de Lorca) a odtud se snad no dostanete do centra (např. stanice Peyrou-Arc de Triomphe). Cena jednodení skupinové jízdenky, kterou může využít maximálně 5 lidí na neomezený počet jízd je 6,50 € pro všechny.

6. den: rychlý přesun do Beziers s nádhernou promenádou Allées Paul-Riquet, stíněnou platany (délka 600 m), při ní kavárničky a restaurace. Zdáli je viditelná gotická katedrála St-Nazaire s 2 věžemi a mohutnou rozetou, od ní pohled na řeku Orb, Canal du Midi a starý most. Neopomineme ani významnou technickou památku Canal du Midi. Uvidíte most po kterém kanál přechází řeku Orb a o kousek dále pak sérii 8 zdymadel, která na vzdálenosti 312 m překonávají výškový rozdíl 25 m.

Pravou perlou mezi městy jihu Francie a na dohled Pyrenejí je Narbonne, hlavní město římské provincie Galia Narbonensis, rezidence visigotských králů, sídlo arcibiskupů. Skvělou památkou je katedrála St-Just-et-St-Pasteur (vstup zdarma), výška jejího presbytáře je 41 m a předčí ji pouze katedrála v Amiens a v Beauvais, ostrůvkem klidu je křížová chodba přiléhající ke katedrále. Arcibiskupský palác se pyšní několika dvory, v průčelí uvidíte 3 věže a do tohoto komplexu začlenil Violet le Duc novogotickou radnici. Z věže Gilles-Aycelin je skvělý pohled na celé město (162 schodů). V paláci má sídlo archeologické muzeum (sbírka římského malířství) a muzeum umění a historie (arcibiskupské pokoje, královský pokoj, sbírka francouzského malířství). Vstupné do celého paláce včetně muzeí a věže a do pokladnice katedrály je 6 €, skupiny od 10 osob pouze 4 €). Z římského města se dochovaly pozůstatky fora a skladiště (horreum). Do horrea a rodného domu Ch.Treneta platí rozšířená vstupenka ke vstupence do paláce (Pass Monumentale), je pro skupinu za 6 €. Bazilika sv. Pavla stojí na místě křesťanské nekropole okolo hrobu sv. Paul Serge, prvního biskupa města ze 3.st. Kostel St-Sébastien stojí údajně na místě rodného domu tohoto svatého. V kouzelné horské krajině se ukrývá klášter Abbaye de Fontfroide - cisterciácké opatství zde bylo založeno na konci 12.st., uvidíte zejména křížovou chodbu, opatský kostel, refektář, vitráže z 20. st., kapitulní síň a také pěkné zahrady (vstupné 11,50 €). Na závěr dne pojedeme přes Agde na pobřeží Středozemního moře na kosu oddělující moře od Bassin de Thau, na této dlouhé pláži je řada možností ke koupání. A také nahlédneme do Sète, malebného starého přístavu pod horou St-Clair (183 m), má pěkné nábřeží (La Marine) a promenádu na útesech (Promenade de la Corniche), útulné hospůdky a kavárničky. Je to druhý největší francouzský přístav na Středozemním moři. Večer návrat do Montpellier. Nocleh

7. den: tento den se seznámíme s malými venkovskými lokalitami Languedocu. Opatství Valmagne zaujme především 83 m dlouhým gotickým kostelem, křížovou chodbou, kapitulní síní a skvělými víny (vstupné 00 €, degustace 0 €). Město Pezenas je známé svým uměním žít, konají se tu pestré trhy, v jeho úzkých uličkách najdete zajímavé obchůdky, útulné kavárničky i středověké paláce, vždy tady žili zdatní řemeslníci i umělci. Cennou památkou je opevněný gotický kostel v Clérmont-l´Hérault, zaujme též svojí rozetou. Malebná ves Moureze zaujme svoji polohou v skalnaté krajině i svými domky, kostelem a hradem. Návštěvníci obdivují blízký Cirque de Moureze, skalní amfiteátr s fantastickými skalními útvary. V horské krajině „na konci světa“ se ukrývá ves St-Guilhem-le-Désert . Už v roce 804 zde bylo založeno opatství zničené za Revoluce, dochoval se opatský kostel z 11.st,. s kryptou s hrobem svatého, a zbytky křížové chodby. Zajímavou přírodní partii vytváří i soutěska řeky Herault. Poslední zajímavá vesnice v této krajině, kterou navštívíme, je St-Martin-de-Londres. Je to poklidné místo s úzkými uličkami a románským kostelem sv. Martina. O návštěvě této poslední lokality se rozhodneme v závislosti na reálném čase. Odtud se vrátíme do Montpellier, večer možnost společné večeře. Nocleh

8. den: nejprve pojedeme do Nîmes. Na jeho místě stávalo keltské oppidum, po něm římské město Nemausus. Mezi antickými památkami vynikají: amfiteátr (pro 24.000 diváků, rozměry 133 x 101 m), chrám Maison Carré (nejlépe dochovaný antický chrám, je z doby císaře Augusta), v areálu vykopávek Jardin de la Fontaine je to pak chrám Diany a věž Tour Magne (140 schodů). Můžete zakoupit vstupenku na 3 hlavní památky města za 13 € či jednotlivě amfiteátr za 10 €, Maison Carré za 6 € a Tour Magne za 3,5 €. Pozůstatkem opevnění je Augustova brána. Ve městě je řada muzeí (nedávno muzeum Romanité, dřive archeologické, vstupné 8 €, galérie obrazů, Muzeum starého Nîmes) a kostelů. Vše se během časově omezené návštěvy nedá zvládnout, budete si muset vybrat např. 3 hlavní památky nebo muzeum).

Pokračujeme středomořskou krajinou garrigues přes soutěsku řeky Gardon (středověký most St. Nicolas) do vévodského města Uzès. Jeho hlavní památkou je mohutný palác (Duché, stále obývaný vévody): uvidíte především renesanční palác, několik věží (Bermonde je vyhlídková), zámecké sály s původním vybavením, hrobku vévodů v kapucínské kapli, tisícileté sklepy (snížené sobotní vstupné do celého objektu 10 €). Centrem městského života je náměstí Place aux Herbes s četnými kavárničkami, které zvou k posezení, stinným podloubím a charakteristickými platany. Ve starém městě i hodinová věž z 12.st., staré paláce a katedrála St-Theodorit s okrouhlou nakloněnou věží Fenestrelle. Po prohlídce pojedeme okolo římského akvaduktu Pont du Gard (zastávka není v programu) k dálnici a po ní k severu ve směru na Lyon. Nocleh

9. den: průjezd Francií (směr Besancon, Mulhouse) a Německem (směr Heilbronn, Norimberk), večer návrat do Prahy.

Mapy, literatura: navštivte prodejnu KIWI Svět map a průvodců v Jungmannově ulici 23 a využijte svých slev (10 %), nejpodrobnější informace jsou v průvodcích Michelin, i mapy doporučujeme od Michelina.

Na rok 2022 plánujeme zájezd To nejhezčí z Bretagne, Vendée a část Poitou tato varianta projde samozřejmě diskusí a ověříme si v průběhu zájezdu do Provence Váš zájem.