News
[23. 05. 2021] FUNGUJEME » Více...
[07. 05. 2021] ČTVRTEK 13. KVĚTNA POPRVÉ PO DLOUHÉ DOBĚ OTEVÍRÁME » Více...
[29. 04. 2021] » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Rakousko HŘEBENY I ÚDOLÍMI RAXALPE

25. 9. - 28. 9. 2021
211503
 • Cena:
  2990,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, průvodce, rezervace ubytování a stravování na chatách
 • Cena nezahrnuje:
  platbu za ubytování a stravování

Trasa tohoto zájezdu nás zavede do Dolních Rakous do pohoří Raxalpe a Schneeberg, do kraje širokých hřebenů a hlubokých soutěsek.

25.9.: odjezd v 6.30 h od stanice metra C Roztyly ve směru Halámky, Krems, přes Dunaj do St.Pöltenu, Lilienfeld a do horských údolí vápencových Alp v Dolních Rakousích. Cestou zastávka v některé ze zajímavých lokalit. Přes Schwarzau im Gebirge a hlubokým údolím řeky Schwarza do obce Hirschwang an der Rax.

Nacházíte se pod svahy pohoří Raxalpe, které tvoří vysoko vyzdvižená náhorní plošina se strmě spadajícími okraji. Silně erodovaná plošina ve výškách 1500 až 2007 m je pokryta obrovskými krasovými závrty, nejvyšší kopec se nazývá Heukuppe (Stoh). Základním stavebním kamenem pohoří je vápenec. Pohoří Raxalpe od sousední skupiny Schneeberg (nejvyšší vrchol Klosterwappen) dělí hluboké údolí Höllenthal, kterým protéká řeka Schwarza (jejímž údolím jsme se sem dostali).

Raxalpe se počítá jako rodné místo vídeňské alpské školy. Historie uvádí místního horského vůdce Bedřicha Benesche jako průkopníka dělení cest a stezek a označování jejich obtížnosti. Definoval první obtížnosti cest v Alpách. Tato Beneschova stupnice měla sedm stupňů – stupeň I byl u těžký, stupeň VII byl nejlehčí. Nešťastná sněhová lavina v roce 1896si vyžádala tři oběti a to inspirovalo horolezce z Vídně pro založení první horské záchranné služby v Rakousku. Ottohaus se stal rodištěm psychoanalýzy za častých pobytů Sigmunda Freunda. Rax byl mnoho desítek let útočištěm a lezeckým rájem jeho pokračovatele Viktora Frankla. Až do své smrti měl rezervovaný pokoj na horní stanici lanovky. Několik zajištěných cest i ulice v Reichenau an der Rax nesou jeho jméno.

Z okraje obce Hirschwang vede na okraj náhorní plošiny pohoří Rax lanovka, dlouhá 2160 metrů s výškovým rozdílem 1017 m. Lanovka na Rax je první kabinová visutá lanovka v Rakousku v jeho dnešních hranicích. Konečná stanice je u chaty Raxalpe Berggasthof (1547 m). Jedná se o jedinou osobní lanovku v Raxu. Tuto lanovku zřejmě většina z Vás využije k dopravě na hřebeny. Celé pohoří je velmi hustě protkáno značenými turistickými stezkami.

První pěší etapa je lehká, od lanovky půjdeme cca 2 km k chatě Otto Haus (1650 m) na ubytování.

26.9.: dnešní etapa povede vrcholovými partiemi pohoří s dalekými výhledy. Při trase je chata Neue Seehütte, 1650 m, možnost občerstvení). Další chata při trase je Karl Ludwig Haus (1800 m). Odbočkou se dostaneme na nejvyšší vrchol pohoří Heukuppe (2007 m). Místo nenáročného výstupu můžete posedět v chatě. Poslední etapa po Kaisersteig na chatu Habsburg Haus ve výhledové poloze (1785 m, hora Grieskogel). Sem 13 km, cca 5.30 h. Nocleh.

27.9.: dnes je pondělí, na horách ubude návštěvníků. Nejprve nepříliš náročným terénem vrcholovými partiemi ve výškách 1700 – 1900 m s výhledy po cestě Hoyossteig. Tu pak opustíme a klesání krasovým terénem (četné jeskyně) do údolí Grosses Höllental (Pekelné údolí). Zde můžete absolvovat zajímavé feráty. Mezi atraktivní cíle patří Blechmauer s klasickou cestou Blechmauernverschneidung (VI) z roku 1932, Großofen, Stadlwand a další stěny. Pro mnoho raxovských stěn je typický porost borovicemi, které nejsou jen v jejich převislých a kolmých částech. Dnešní etapa bez odboček je dlouhá 10 km, celkem cca 4 h. Cíl je v nadmořské výšce 563 m u chaty Weichtalhaus, u ní parkoviště a hlavní silnice.

28.9.: vydáme se úzkou soutěskou Weichtalklamm, vysoké skalní stěny, kamenité řečiště, a dojdeme do závěru pod svahy pohoří Schneeberg (Klosterwappen, 2076 m). Od chaty je to sem 2,5 km, ale 2 h, nadmořská výška 1200 m. Odtud lze vystoupit do výšky 1415 m na výhledový Turmstein (cca 45 minut) s k chatě Kienthalerhütte (pro zdatnější, jsme limitováni časem odjezdu). Návrat z rozcestí na konci údolí méně náročným terénem po Nordalpenweg a okolo pramene k chatě a busu (4 km, 1,5 h). Odjezd se předpokládá mezi 15.00 – 16-00 h, trasa zpět nejspíše ve směru Vídeň, Hollabrunn, Jihlava, Praha (příjezd do 20.30 h).