News
[06. 04. 2022] Přerušení provozu CK KIWI v Jungmannově ulici p... » Více...
[22. 12. 2021] 2022 A NAŠE OČKÁVÁNÍ » Více...
[02. 11. 2021] KATALOG NA ROK 2022 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Střední Morava o Velikonocích

15. 4. - 18. 4. 2022
224001
 • Cena:
  5690,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, ubytování se snídaní (3x), pojištění storna zájezdu, průvodce
 • Cena nezahrnuje:
  vstupné
 • Za příplatek:
  jednolůžkový pokoj (1.550 Kč), 3x večeře (590 Kč)

Množí se dotazy, kam budeme směřovat náš velikonoční tuzemský zájezd. Bude to tentokrát na Střední Moravu (převážně v Olomouckém kraji). Poznáte úrodnou zemědělskou rovinu Hornomoravského úvalu, která je jádrem žírné Hané. Dostanete se do podhůří Jeseníků, při dobré viditelnosti uvidíte nejvyšší moravskou horu Praděd. Zařadili jsme i nakouknutí do Moravského krasu s jeho jeskyněmi. Seznámíte se s bohatými dějinami kraje v okolí historické moravské metropole Olomouc a navštívíte mnohé ze zdejších památek.

1.den: odjezd metro B Černý Most v 6.30 h. Jedeme po dálnici směr Hradec Králové a dále přes Vysoké Mýto do Svitav. Okresní město leží v Pardubickém kraji, ale už na Moravě, Svitavy byly do roku 1945 součástí německého jazykového ostrova Hřebečsko. Určitě Vás zaujme náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, renesančním do . Určitě Vás zaujme náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, renesančním d mem U mouřenínů a kováním zdobenou fontánou symbolizující koloběh života. Jedním ze svitavských rodáků byl podnikatel Oskar Schindler (1908–1974), který byl sice nacistou a agentem německé výzvědné služby, ale zároveň za druhé světové války zachránil před deportací do koncentračních táborů více než 1 200 Židů. S jeho příběhem seznámil svět režisér Steven Spielberg ve filmu Schindlerův seznam, oceněném sedmi Oskary. Schindlera ve Svitavách připomíná nuzejní expozice, pamětní deska a kavárna s informačním centrem u parku Jana Palacha, naproti Schindlerovu rodnému domu.

Další zastávka se uskuteční v Městečku Trnávka, nad ním vystoupáme ke zřícenině hradu Cimburka (pohodlný přístup po žluté značce). Pokračujeme do centra Malé Hané Jevíčka (50 m vysoká městská věž, konvent býv. kláštera augustiniánů, morový sloup), následují Jaroměřice (zámek se sgrafity, nad obcí Hora Kalvárie s loretánskou kaplí) a Konice (interiéry zámku). Na zakončení zajímavého dne se pokocháme krajinou a parkem v okolí zámku Čechy pod Kosířem. Od r. 1768 patřil zámek rodu Silva- Tarouca , ti nechali zámek přestavět v pozdně klasicistním stylu a původní barokní zahrada byla rozšířena a přeměněna v přírodní krajinářský park navazující na zalesněné svahy Kosíře, oživený romantickými stavbami – novogotickou rozhlednou, skleníkem a zahradním altánem, který později sloužil Josefu Mánesovi jako ateliér. Dojezd na ubytování.

2.den: Přerov (hrad z 13. st. přestavěný na renesanční zámek, muzeum, na náměstí řada domů z 15. st., zbytky městského opevnění na břehu Bečvy). Předmostí – významné archeologické naleziště z doby lovců mamutů). V další části dne pojedeme do městečka Chropyně, bylo dle pověsti založena králem Ječmínkem, za návštěvu stojí renesanční zámek (galérie E.Filly), u rybníka ornitologické pozorovatelna a na rameni Malé Bečvy akvadukt Koryto. V blízkém městě Tovačov upoutá zámek s 96 m vysokou věží a park s barokní kašnou (alegorie soutoku Moravy a Bečvy, soutok obou řek asi 2 km východně. Dub nad Moravou je pozoruhodný barokním poutním kostelem Očišťování Panny Marie, je to jedna z nejmonumentálnějších církevních staveb na Moravě, v průčelí stojí dvě 59 m vysoké věže, uvnitř milostný obraz P. Marie Dubské. V obci soubor hodnotných barokních lidových plastik a pomník bitvy v r. 1866.

3.den: obec Tršice je známá svým chmelem a stojí zde zajímavá tvrz. Pojedeme hanáckými rovinami, občas se objeví pohledy na barokní poutní kostel Svatý Kopeček. Již zdáli uvidíme působivou siluetu hradu Sovinec a prohlédneme si jeho interiéry, výhledy na okolní vrchy Nízkého Jeseníku. V sousedním Jiříkově Vás určitě upoutá Pradědova galerie. V pohorské obci Ruda je cenná křížová cesta z dob, kdy se v těchto „horních“ krajích těžily kovy a rozhled až na Praděd.

Uničov je nejstarším z 15 moravských královských měst (založen r. 1213), dochována část gotických hradeb s Medlovskou branou, dominantní stavbou je gotický farní kostel, na náměstí barokní kašny a morový sloup. Lesnické a přírodovědné sbírky jsou umístěny na Úsově, do původního gotického hradu byl vestavěn barokní zámek. Na okraji obce stojí synagóga z r. 1783, slouží muzeálním účelům, v jejím sousedství židovský hřbitov. Městu Litovel se přezdívá „Hanácké Benátky,“ řeka Morava protéká městem šesti kanály; náměstí dominuje štíhlá, velmi vysoká radniční věž a barokní morový sloup.

4.den: městem poetických festivalů, divadelního života, elegance a módy, ale i městem sportu je Prostějov. Návštěvníky lákají svou návštěvou místní památky, ale i kulturní a sportovní nabídky. Dnešní historické jádro města je vyhlášenou památkovou zónou. Středu města dominuje nová radnice postavená v letech 1911-1914 s 66 m vysokou věží. Nad arkýřem je orloj, který ukazuje kalendářní měsíce v roce a postavení měsíce a slunce na obloze. K dalším pamětihodnostem patří prostějovský zámek na Pernštýnském náměstí, kostel Povýšení sv. Kříže, Muzeum Prostějovska (bývalá radnice), mariánský sloup se sochou P. Marie, rodný dům Jiřího Wolkera, barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, farní kostel sv. Petra a Pavla a kostel sv. Cyrila a Metoděje. Jednou z architektonických dominant Prostějova je Národní dům, byl postaven v letech 1905-1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry. Prostějov byl na programu mnoha našich předchozích zájezdů a jeho zkrácenou návštěvu zařadíme podle zájmu a časovým možností (lze i 2.den).

S oblastí Hané se rozloučíme ve městě Vyškov s pěkně udržovaným centrem se souvislými pásy hradeb, barokním zámkem se zahradou a renesanční radnicí na náměstí. Přes Luleč (na kopci poutní kostel) do nitra Drahanské vrchoviny. Zámek v Račicích byl za první republiky sídlem generálního štábu Československé arnády, dnes jsou jeho interiéry zpřístupněny. Dílem vrcholného baroka je poutní kostel ve Křtinách z dílny Santiniho, někdy označovaný jako nejkrásnější církevní stavba v českých zemích, má centrální kupoli vysokou 30 m a je prosvětlován 33 okny.V obci je i výletní cukrárna a mini retro muzeum. A jsme také na okraji Moravského krasu a poblíž se nacházejí četné jeskyně.

Do programu jsme zařadili návštěvu jeskyně Výpustek. V Naturhistorisches Museum ve Vídni je dodnes expozice kolekce kosterních pozůstatků jeskynních medvědů, nosorožce, jeskynního lva apod. z výzkumu kolem r. 1880. V průběhu 20. století prošla složitými a mnohdy neradostnými proměnami. Nejprve v letech 1921 až 1932 byly v jeskyni těženy fosfátové hlíny, později byla využita jako skladiště munice prvorepublikové armády. Za 2. světové války zde byla německá zbrojní továrna a letech 1961 až 2001 bylo v podzemí zřízeno jedno z velitelských stanovišť naší armády. Přesto se některé její části zachovaly v původním stavu a v souvislosti s návštěvnickým provozem (od r. 2008) jsou postupně odkrývány další, již z historických výzkumů známé menší prostory s ještě zcela neponičenou krápníkovou výzdobou. Prohlídka začíná neobvykle ve vstupní hale bývalých kasáren, kde je možné se seznámit na dobových dokumentech s pohnutou a pestrou historií tohoto místa a pokračuje do podzemního krytu, vestavěného v části jeskyně. Návštěvníci postupně projdou lůžkovou částí, sálem logistiky, velitelským stanovištěm, odbornými pracovišti a technologickým zázemím se zařízením pro přežití v případě atomového útoku. Teprve pak vstoupí do původních jeskynních prostor. Prohlídka jeskyně je koncipována jako putování časem. Pamětní deska z r. 1883 připomíná návštěvu knížete Jana Lichtenštejna. Prostorných sálů jeskyně s kapacitou až 1000 diváků se využívá při koncertech a dalších kulturních akcích pořádaných v tomto neobvyklém prostředí. Pokud nebudete chtít do jeskyně (prohlídku velmi doporučujeme) nabízí se procházka přírodou k jeskyním a památníkům v okolí. Po této poslední zastávce pokračujeme přes Ochoz do Brna a na a D 1 směr Praha.