Kraslicko a Nejdecko s krušnohorským okolím
-
Cena:990,- Kč
-
Doprava:autobusem
-
Cena zahrnuje:dopravu autobusem, průvodce
Tato trasa míří do těch méně známých částí Krušných hor, kam často poznávací zájezdy nemíří. Jde o tu nejzápadnější oblast na Kraslicku a Nejdecku a k tomu přiřazujeme návštěvu turisticky opomíjeného okresního města Sokolov. V Nejdku končí naše objevitelská část programu a návrat do Prahy volíme přes centrální část Krušných hor, kam již vedly trasy řady našich zájezdů. Kupodivu z Nejdku je stejně daleko do Prahy přes Karlovy Vary i přes Boží Dar a Chomutov. Takže i dojezd bude pro vás krajinově zajímavý a poučný.
Pojedeme v 7.00 h z odjezdového místa u stanice metra A Dejvická po karlovarské dálnici D6 až k Lokti. Kousek za výjezdem je v Novém Sedle vyhlídka Pískovec, která Vám dá nahlédnout do nitra povrchového uhelného dolu. Kousek odtud dojedeme do Královského Poříčí na řece Ohři, kde uvidíte Seeböhmovu vilu (z r.1910, patřila řediteli důlní společnosti). Další objekt, hospodářský dvůr, nyní statek Bernard, patřil těžební společnosti Brittania a je z r.1922. Při rekonstrukci byl uplatněn klasický chebský styl hrázděných staveb. V nynějším objektu najdete restauraci, hotel, centrum tradičních řemesel. Pro nás je nejzajímavější zábavně-naučné centrum věnované řece Ohři a jejímu okolí. Samotná ves je památkovou zónou s usedlostmi chebského typu a stojí zde pův. gotický kostel sv. Kunhuty. Jen skok to je do okresního města Sokolov (původní název Falknov), zakladatele města (sokolníka) připomíná kašna na náměstí. Dominantou města je nosticovský zámek s pěkným parkem. Na Starém náměstí stojí radnice, mariánský sloup a kostely.
Po procházce centrem zamíříme vzhůru do nitra Krušných hor. Krátká zastávka bude v obci Jindřichovice (exteriéry pseudogotického zámku, kostel s náhrobní deskou místních hamerníků). Posléze se hlubokým údolím Svatavy dostaneme do královského horního města Kraslice. Výraznou stavbou je novorománský kostel Božího těla (interiér působí vznešeně a téměř orientálním dojmem), na náměstí je i mariánský sloup, památník povýšení na město, císařské duby a radnice. Ve městě stojí i četné secesní vily a stále tu žije tradice výroby hudebních nástrojů (Amati). Jsme jen 6 km od německého Klingenthalu.
Nejkrásnější příroda v této části Krušných hor je v blízkém Rájeckém údolí, kde je Přebuzské vřesoviště (vzácná rašelinní flóra) a pozůstatky bývalé obce obce Jelení. Sem je ale omezený vjezd. Z Kraslic se dostaneme do obci Šindelová, kde jsou zbytky staré vysoké pece (tady bývají spolu se šumavskou Kvildou naměřeny obvykle nejnižší teploty v ČR). Mají tu také dvojitý smrk. Naším dalším cílem je město Nejdek, jeho symbolem je románská věž bývalého hradu. Stojí tu barokní kostel, zámek z 19.stol. a mají tu i pěkné upravené náměstí Karla IV.
Odtud se vydáme za příznivého počasí na poslední etapu našeho zájezdu do nejvyšších poloh Krušných hor. Jedná se o průjezd touto krásnou krajinou, není už součástí podrobného poznávacího programu. Pojedeme přes Nové Hamry (větší lyžařský areál) do Horní Blatné (leží v nadmořské výšce 900 m) je to malebné, celistvě zachované renesanční město s čtvercovým náměstím a kostelem sv. Vavřince. V okolí se dochovala řada stop po těžbě cínu, kobaltu a stříbra, k nejzajímavějším lokalitám patří Vlčí jámy a Blatenský příkop. Výletníky láká také rozhledna na nedalekém Blatenském vrchu (byla pojmenována podle císařovny Zity). Odtud pojedeme nádhernými, vám už asi známými partiemi střední části Krušných hor do největšího turistického centra tohoto pohoří – na Boží Dar. Božídarsko jako součást hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří je světové dědictví UNESCO. Název Boží Dar se používá od založení města. Váže se k němu pověst, podle které je jméno města odvozeno z výroku kurfiřta Jana Fridricha, který odmítl horníky darovanou stoličku z ryzího stříbra se slovy: „Tento vzácný kov je váš chléb, je to Boží dar.“ Boží Dar už není součástí poznávacího programu zájezdu, takže jím projedeme (anebo dle času zastavíme) a budeme pokračovat ve svazích nejvyšší hory Krušných hor Klínovce na Loučnou (rozsáhlá nová výstavba, pohledy do Německa), Měděnec a Výsluní. U Křímova najedeme na D7, mineme Chomutov a Louny, návrat opět na Dejvickou.