News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Od Bezdězu ke Kokořínu krajem Karla Hynka Máchy

19. 10. 2024
244006
  • Cena:
    690,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    stravu, vstupy

Jedinečná krajina kousek od bran Prahy plná romantických vjemů, krásných chaloupek i starobylých tajuplných hradů. Pískovcové skály vytvářejí romantická údolíčka, v nichž Vám budou v uších znít staré pověsti a příhody. Jakoby nepatřila do doby mobilů, počítačů, zázračných hodinek a aut. která už jezdí bez řidiče. Zapomeňte na tato kouzla moderní doby a k umělé ingteligenci se vraťte až po večeři v pohodlí domova..

Odjezd v 7.50 h z Černého Mostu přes Labe a Jizeru po dálnici do Mladé Boleslavi, podruhé přejedeme Jizeru a už z dáli nás bude vítat silueta staroslavného hradu Bezděz. Z parkoviště v blízkosti hradu dojdeme k 1. bráně a pak už stoupáme vnitřními prostory pevného hradu, otevírají se nám stále krásnější výhledy. Připomeneme si časy, kdy zde byl vězněn král Václav II.

Hradní stavba zabírá téměř celý Velký Bezděz – první brána se nachází na samém úpatí vyvýšeniny. U třetí brány stojí Čertova věž, chránící přístup do jádra hradu. Vlastní hrad je vybudován na nejvyšším místě vrchu. Bezděz má dvě nádvoří, mezi nimiž stojí 35 m vysoká hradní věž válcového tvaru o průměru 10,5 m, jejíž zdi jsou dole silné přes 4 m. Z věže je nádherný rozhled. Na nejzazším místě Bezdězu navazuje na královský palác hradní kaple, skvost našeho raně gotického stavitelství.

Další perlou na naší cestě je vesnická památková rezervace Žďár. Za zmínku stojí kamenná ulička strmě se svažující z návsi do Dolního Žďáru, v níž jsou roubené chalupy vestavěné přímo do skály. Na návsi stojí kaple Nejsvětější Trojice z roku 1784. Projedeme vesnicí Kruh a Houseckou vrchovinou do obce Houska.

Houska není sama o sobě ničím výjimečná. V Česku jsou k nalezení hrady mnohem větší, významnější z pohledu historie nebo architektonicky zdařilejší. Houska však vyniká právě svou magičností a ďábelskou historií, která ji provází po celou její existenci až do nynějška. A právě tajuplný příběh je tím, co na historii hradu nejvíce láká. Pověst nejstrašidelnějšího hradu v ČR přitahuje jako magnet a láká senzacechtivé návštěvníky o sto šest. Husí kůže se mezi chladnými stěnami hradu rozlévá po celých tělech ostražitých návštěvníků s železnou pravidelností. Naopak z oken komnat se Vám nabízí jedinečný výhled na šestinu Čech a naplní vás myšlenkami o krásné české krajině a po těle se Vám rozlévá příjemné teplo. Hrad nechal postavit Přemysl Otakar II. a sloužil jako významný královský hrad, který pak záhy přešel do šlechtického majetku, v němž byl až do roku 1924. V současné době patří hrad Houska k nejlépe dochovaným hradům Přemysla Otakara II. a jedná se o chráněnou kulturní památku České republiky.

Na krátké občerstvení se zastavíme u pivovaru v Lobči. Stará varna dýchá atmosférou. Vždyť se tu vařívalo už v renesanci. Co může být lepšího než tradiční česká kuchyně a vlastní řemeslné pivo pod komínem. A kdo občerstvení nepotřebuje podívá se na exteriéry zámku. Je to jednopatrová budova na obdélníkovém půdorysu postavená v barokním slohu. Vstupní průčelí směrem od obce je oživeno rizalitem a balkónem. Jižním a východním směrem je zámek obklopen hospodářskými budovami, které slouží správě firmy Ing. Jaromír Šimonek - Dvůr Lobeč. Rodině Šimonků byl areál vrácen v restituci v roce 1991 a zámek prošel náročnou rekonstrukcí, dnes slouží jako penzion.

Příkladem dobře fungujícího městečka, kde se obyvatelům dostává téměř všeho potřebného je Mšeno. Kdybychom se vrátili do poloviny 19. století, poznali bychom Mšeno jako město plné půvabných hrázděných i roubených domů. Dodnes je můžete vidět v okrajových částech, zástavbu na náměstí a v okolních ulicích totiž zlikvidoval obří požár roku 1867. Hlavními dominantami jsou věže kostela sv. Martina a věž novogotické radnice, za vidění stojí i stavby z období první republiky, zejména škola a koupaliště, ojedinělé architektonické dílo ve stylu art déco z roku 1932. Budete-li mít chuť tak se po městečku trochu projdeme až k počátku známé Cinibulkovy stezky a do lesoparku Debř.

Naši cestu touto kouzelnou krajinou zakončíme v Kokořínském dole. Zájemce zavezeme pod unikátní skalní útvar Pokličky (k nim vystoupíte během pár minut), jiné vysadíme u známé ikonické restaurace U Grobiána. Hrad Kokořín je viditelný z jednoho místa v údolí, anebo můžete k němu dojít od parkoviště (s prohlídkou hradu v časovém rozpisu nepočítáme, poslední prohlídka začíná v 16.00 h). Návrat k metru C Střížkov (pokud by změnili na Kobylisy je to též na C).