News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Od Poličky přes Nové Hrady na Košumberk

22. 6. 2025
254006
  • Cena:
    990,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné, stravování

Zavítáme do krajiny mezi Svitavskou pahorkatinou a Hornosvrateckou vrchovinou v povodí v povodí Novohradky a Krounky. Zajímavá kopcovitá krajina je ožívena zajímavými hrady, zámky a jinými stavebními památkami. Tento kraj hodně přiblížila nově budovaná dálnice D35.Budeme se pohybovat v Pardubickém kraji.

Z Černého Mostu pojedeme po dálnici ve směru na Hradec Králové, Holice, Vysoké Mýto a dále do Poličky (9 000 obyvatel). Malebné historické město je vstupní branou do jednoho z nejkrásnějších koutů Českomoravské vrchoviny- Žďárských vrchů. Město založil v r. 1265 král Přemysl Otakar II., v r. 1305 se Polička stala královským věnným městem Elišky Rejčky, vdovy po Václavu II. Historická část je památková zóna a vytváří působivý celek. Gotické opevnění, mohutné kamenné hradby s 19 baštami, délka 1220 m, patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě. Novogotický kostel sv. Jakuba, postaven v l. 1853-65 na místě původně raně gotického kostela. Na hlavním oltáři mramorová socha sv. Jakuba od Václava Levého. Ve věži kostela rodná světnička ( 192 schodů) Bohuslava Martinů. Budoucí slavný hudební skladatel se zde narodil 8.12.1890 ( zemřel 28.8. v Liestalu ve Švýcarsku, pochován je na zdejším hřbitově). Měšťanské domy v jádře gotické, přestavěné renesančně , v 18. stol barokně a posléze, po velkém požáru klasicistně. Cenný velký soubor vyřezávaných klasicistních domovních vrat a dveří. Městské činžovní domy v rondokubistickém slohu z l. 1923-24 podle návrhu pražského architekta Flegla. Centrum Bohuslava Martinů v objektu Městského muzea. Po poslední obnově muzejní budovy zde byly instalovány nové expozice připravené tak, aby návštěvníky vtáhly zábavnou formou do dávných časů našich předků - historie města Poličky a okolí, sklářství na Horácku, třída B. Martinů, barevný svět B. Martinů.

Pokračujeme příjemnou kopcovitou krajinou do Nových Hradů. Zámek Nové Hrady je v Čechách ojedinělá rokoková stavba, nazývaný někdy České Versailles . Zámek navrhl a nechal postavit původní majitel panství, hrabě Jean - Antoine de Chamaré. Stavba z r. 1777 nebyla nikdy upravována a dodnes si zachovala svou ryzí architektonickou podobu. Od r. 1997 je zámek v soukromém vlastnictví rodiny Kučerovy. Zámek je obklopen rozsáhlými pozemky, na kterých současní majitelé založili a průběžně stále zakládají nové romantické typy zahrad. Hlavní důraz je kladen na tvorbu stylových zahrad, v nichž nechybí četné vodní prvky- rybníky, kaskády, kašny či bazény s lekníny.

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem. Gotický skvost východních Čech se středověkou architekturou, s bohatou historií, s expozicemi a s rekonstruovaným mostem. Byl postaven v 1. čtvrtině 14. stol., v 1. polovině 16. stol. doplněn o pozdně gotický palác. Po rekonstrukci byl v r. 2021 zpřístupněn veřejnosti. Gotické klenuté sklepy, gotické a renesanční klenby, pětiboké jádro se zaoblenými nárožími. Expozice o historii panství, středověké chrudimské oltáře, pardubické pivovarnictví.

V Lažanech pojedeme okolo kostela sv.Václava, románského původu.

Následuje krátká zastávka v městečku Skuteč ( 5 000 obyvatel). Je rozložené mezi chráněnou krajinnou oblastí Železné hory a přírodním parkem Údolí Krounky a Novohradky. Skutečtí obyvatelé se vždy věnovali převážně řemeslné výrobě. První obuvnická továrna vznikla v 70. letech 19. stol. a navázala na starou obuvnickou tradici. Počátkem 19. století v okolí začala těžit kvalitní opuka. Kolem r. 1870 se započalo s těžbou žuly, která je velmi vhodnou surovinou k výrobě štěrků všeho druhu a dlažebních kostek. U Regionálního muzea je fiktivní kamenolom. Město má bohatou divadelní tradici sahající do 20. let 19. století. Z památek stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie, budova děkanství, dolní části náměstí dominuje mariánský sloup.

Nakonec městečko Luže (2 600 obyvatel), výraznou dominantou je bývalý poutní kostel na uměle upraveném pahorku Chlumku. Pěkné náměstí, exteriéry staré synagógy. Hamzova léčebna , založena v r. 1901, patří mezi historicky nejstarší léčebny v České republice. Je umístěna v krásném prostředí velkého lesoparku. Léčebná péče je zaměřen na rehabilitační léčbu dětí i dospělých.

Nad obcí zřícenina gotického hradu Košumberk , pojmenovaného po kopci , na kterém byl postaven ve 2. polovině 13. stol. Kolem r. 1600 byl přistavěn renesanční zámek , později v majetku jezuitů. Koncem 18. stol. je uváděn jako pustý a postupně se měnil na zříceninu. Ta byla v r. 1922 zakonzervována Družstvem pro záchranu Košumberka, kterému objekt daroval vlastník panství kníže z Thurn -Taxisů. Do dnešní doby se dochovala část zdí paláce, torzo čtvercové věže, brána a zbytky opevnění. V lepším stavu zůstala renesanční budova purkrabství, ve kterém je zřízeno muzeum.

Odtud je už kousek k nájezdu na dálnici u Vysokého Mýta a návrat do Prahy (do 20 h).