News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Od Slaného k Roudnici

13. 4. 2024
244002
 • Cena:
  790,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, průvodce

Odjezd v 7,15 hodin od metra A Dejvická .
Královské město Slaný , jehož počátky sahají do 12.století, je rozloženo pod Slánskou horou .
V centru města ( památková zóna) zbytky městských hradeb s Velvarskou bránou. Na čtvercovém Masarykově náměstí a v okolních ulicích stojí řada hodnotných domů, převážně původně renesančních . Radnice s věží vysokou 40 metrů. V bývalé piaristické koleji nyní sídlí Vlastivědné muzeum a knihovna.
Z církevních staveb vyniká trojlodní kostel sv. Gotharda s hranolovou věží a zajímavým portálem. Klášter bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. Novorenesanční budova bývalého okresního zastupitelstva s prvky saské renesance. Hospodářská záložna , jejíž průčelí zdobí barevné fresky a alegorické postavy Spořivosti podle kartónů Mikoláše Alše. Kumpánova zahrada s akvaduktem.
Městys Peruc, nedaleko Ohře, spojován se známou pověstí o Oldřichovi a Boženě. Oldřichův dub, stáří
odhadováno na 1000 let, vysoký 31 metrů, obvod 760 cm, zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Znovuzrozený rokokový zámek ( exteriéry) je využíván zejména na soukromé akce.
Městys Slavětín s cenným kostelem sv. Jakuba Většího. K původně románské lodi z poloviny 13. stol. byla
postupně přistavěna severní kaple ( na počátku 14. stol.), presbytář ( kolem r. 1375) a sakristie
( na počátku 14. stol. ). Nástěnné malby z konce 14. století.
Zámek Pátek, ve stejnojmenné vsi na břehu řeky Ohře. Původně letohrádek, postavený v l. 1544-1557
Janem mladším z Lobkowicz, jedním z nejbohatších šlechticů v Českém království, jako jedna z prvních čistě renesančních staveb v Čechách . Ke konci 17. stol. byl barokně přestavěn a obklopen hospodářským dvorem. ( prohlídka).
Půvabný zámek na levém břehu Ohře, obklopený parkem, je chloubou města Libochovice. Původně gotickou tvrz nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek. V letech 1682-1690 byl přestavěn na rozsáhlé barokní sídlo , v r. 1685 byla založena okrasná zahrada. Prohlídkový okruh je zaměřený na poslední majitele zámku, hraběcí rod Herbersteinů ( starobylý šlechtický rod původem ze Štýrska, první zmínky již ve 12. stol.) Na blízkém náměstí možnost občerstvení.
Uprostřed zeleně, na pravém břehu Ohře se rozkládá starobylé město Budyně nad Ohří. Ve 13. stol. započala stavba vodního hradu. V r. 1336 získali Budyni Zajícové z Házmburka na téměř 300 let, pak patřilo panství Dietrichšteinům a od r. 1859 do r. 1945 Herbersteinům. Od r. 1946 v majetku města, od r. 1975 rekonstruován do současné podoby. V 16. stol. byl vodní hrad přestavěn renesančně. V této době zde pobývala řada slavných humanistů a alchymistů, mezi nimi i Tycho de Brahe . Dochovala se alchymistická dílna. Již ve 20. letech 20. stol. bylo založeno v prostorách hradu Jandovo muzeum vystavující předměty z darů cestovatelů. Celá prohlídka muzea je zarámována do krásných interiérů hradu. Je zakončena ve Zlatém sále s dobovými malbami ze 16. stol. Zajímavostí je zdařilá vycpanina krokodýla nilského, který byl na Budyni přivezen na počátku 16. stol. Barokní most se sochami přes Malou Ohři.
Synagoga, od r. 2009 kulturní památka. Již téměř hotová je revitalizace do původní podoby.
Podvečerní zastávka v Roudnici nad Labem. Patří k nejstarším českým městům. Od nepaměti byla v majetku pražských biskupů, kteří tu koncem 12. stol. postavili románský hrad francouzského typu. Kolem r. 1330 byl biskupem Janem IV. z Dražic založen augustiniánský klášter a postaven kamenný most přes Labe.
Na románských základech byl vystavěn rozlehlý barokní zámecký objekt ( více než 200 místností ). Sloužil jako hlavní knížecí a vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů. ( exteriéry). V zámeckém podzemí jsou vinařské sklepy. Věž Hláska, jediný dochovaný pozůstatek opevnění staré Roudnice. Klášter augustiniánů a kostel Narození Panny Marie.
Následuje zpáteční cesta do Prahy. Příjezd metro Kobylisy.