Plzeňsko-jih
-
Cena:980,- Kč
-
Doprava:autobusem
-
Cena zahrnuje:dopravu autobusem, průvodce
-
Cena nezahrnuje:vstupné
Pojedete do kraje jižně od Plzně, bohatého na stavební památky, zejména zámky a náš nejkrásnější vodní hrad Švihov. Zdejší krajinu dotvářejí i malebné kostelíky.
Odjezd v 7,00 hodin od metra A Dejvická .
První zastávka v obci Dolní Lukavice ( 900 obyvatel), rozlehlá obec položená v údolí při řece Úhlavě ( 3 km severně od Přeštic). Trojkřídlý barokní zámek ( exteriéry), centrální část byla dokončena v r. 1708, boční křídla po r. 1724. V r. 2002 byl navrácen potomkům Ferdinanda Veverky ( rodina je příbuzná s rodem Hildprandtů z Blatné), předtím byl v majetku obce. Rozlehlý zámecký park , založen v 1. pol. 18. stol. se zbytky původní výzdoby a výsadby. Zámecký pivovar , první zmínka v r. 1662, v 18. stol. přestavěn do barokní podoby, na komíně pravidelně hnízdí čápi.
Pokračujeme na zámek Nebílovy ve stejnojmenné obci ( 350 obyvatel). V r. 1705 kupuje nebílovské panství Adam Jindřich, hrabě ze Steinu, císařský generál, polní maršál. V r. 1706 začíná přestavba starého zámku, plány Jan Lukáš Hildebrandt, stavba dokončena v r. 1719. Nebílovský zámek představuje vídeňský městský barokní palác. Je v českých zemích ojedinělou stavbou. Svou výjimečnou půdorysnou dispozicí upomíná na rakouské zámky v Aschachu, Halbturmu, na vídeňskou rezidenci Belvedere či salcburský Mirabell, prvořadá díla architekta J. L. Hildebrandta. Naprosto unikátní a ojedinělé jsou Tuvorovy nástěnné a nástropní malby ve velké jídelně (tanečním sále), zakotvené už ve formách klasicismu, ale pořád ještě rokokově hravé. Malby na ploše cca 400 m čtverečních představují fantaskní, subtropickou krajinu se zvířaty, bujnou vegetací a antickými architekturami. Jejich paralelu bychom našli v císařských apartmánech vídeňského Schönbrunnu či v zahradním pavilonu kláštera v Melku .
Město Přeštice ( 6 700 obyvatel), spojené se starou obchodní cestou vedoucí z povodí Berounky a plzeňské kotliny do Bavor. Na výšině nad údolím řeky Úhlavy stávalo významné hradiště Drslaviců, od 2. pol. 13. stol. městečko. Ve 2. pol. 19. stol. Přeštice prosluly chovem husí, obchodem s dobytkem a černostrakatým plemenem přeštických prasat. Mimořádně významná památka a krajinná dominanta je kostel Nanebevzetí Panny Marie , největší barokní kostel v ČR postavený mimo Prahu. Vystavěn v . 1750-1755 podle plánů K.I. Dientzenhofera, od r. 2008 národní kulturní památka.
Věděli jste, že ve Švihově stojí jeden z nejmladších hradů v Čechách ? Byl totiž postaven až koncem 15. stol. Dobře zachovaný pozdně gotický nížinný hrad v renesanční omítce s důmyslným vodním opevněním je svým způsobem unikátem. Stojí uprostřed luk ve stejnojmenném městečku. Jeho kouzlo učarovalo i filmařům, kteří si jej často volí jako kulisu k různým pohádkovým filmům. Stavebníkem hradu byl v l. 1480-89 Půta Švihovský z Rýzmberka. Hrad tvoří dva obytné paláce, pětipatrová vstupní věž a kaple. Na okraji městečka Švihov je židovský hřbitov založený v r. 1644, nejmladší kámen je z posledního pohřbu v r. 1913. Velmi cenný soubor náhrobních kamenů renesančního, barokního a klasicistního typu.
V blízkém Červeném Poříčí (230 obyvatel) je renesanční zámek z počátku 17. stol., postavený na základech středověké tvrze. Typově náleží k saské renesanci. Ve 2. pol. 18. stol. barokní úpravy. Přízemní zámecké místnosti mají valené klenby s lunetami a štukovou výzdobou.
Městys Chudenice (750 obyvatel) , dominantou je starý czerninský zámek, byl nejstarším rodovým sídlem významného českého rodu Czerninů z Chudenic, který je připomínán již ve 13. stol. Starý zámek ( exteriéry) na náměstí byl z původní gotické tvrze v 16. přestavěn renesančně a v 18. stol. upraven barokně. Od r. 1945 je v majetku městyse , který objekt spravuje dodnes.
Poslední zastávka bude v malé obci Srbice (70 obyvatel). Na pahorku Hůrka stojí kostel sv. Víta, románsko- gotická stavba již ze 13. stol., je vidět ze širokého okolí.
Následuje zpáteční cesta do Prahy.