Velikonoce na česko-moravském pomezí pod Jeseníky
-
Cena:7990,- Kč
-
Doprava:autobusem
-
Cena zahrnuje:dopravu autobusem, ubytování s bufetovou snídaní (3x), vstup do hotelového bazénu a vířivek, průvodce
-
Cena nezahrnuje:obědy, vstupné
-
Za příplatek:jednolůžkový pokoj (2.300 Kč), 3x večeře (930 Kč), pojištění storna (40 Kč)
Místem ubytování jsou lázně Velké Losiny s jedinečným zámkem, pěkným lázeňským parkem i příjemným hotelem Diana. Věříme, že se vám v hotelu bude líbit a že se vrátíte spokojeni. Při Vašem rozhodování Vám jenom připomeneme, že velikonoce jsou tentokrát ve druhé polovině dubna a může nás potkat pěkné jarní počasí. Chtěli bychom aby vás tato zcela nově navržená trasa zaujala, přinesla Vám nové pohledy na kraje, které asi zčásti znáte z minulých cest a časů.
1.den: odjíždět budeme v 6.30 h z Černého Mostu (metro B) po hradecké dálnici a dál na Vysoké Mýto, Litomyšl a do Svitav (náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, s renesančním domem U mouřenínů a kováním zdobenou fontánou symbolizující koloběh života, dále zbytky hradeb a chrám navštívení P. Marie). Hřebečským tunelem pod Hřebečským hřebenem dojedeme do malebného městečka Moravská Třebová. Zde navštívíme zámek se zajímavou zámeckou expozici věnovanou bydlení šlechty a v zámeckém prostředí si připomeneme velikonoční čas. Polední čas využijeme k občerstvení, kulisou budou měšťanské domy s pozdně gotickými a renesančními mázhausy, morový sloup z roku 1720, renesanční radnice, kuriozitou je věž z roku 1521, která nemá základy. Součástí městské památkové rezervace je i areál na Křížovém vrchu ( kostel Nalezení sv. Kříže postavený kolem roku 1500, křížová cesta s kapličkami, monumentální sousoší Kalvárie a hodnotná umělecká díla z období baroka).
Na okraji Zábřežské vrchoviny při toku Moravské Sázavy stojí na okraji obce Třebařov zříceniny kláštera augustiniánů Koruny Panny Marie ze 13. stol., v 15. stol. vypleněn husity.Zbytky klášterního kostela s gotickými okny a zvonicí.V obci Tatenice je pěkný renesanční zámek, jeho fasáda má pěkná psaníčková sgrafita (je sídlem OÚ). Při hlavní trati na východ republiky leží obec Hoštejn s památníkem otevření železnice Praha Olomouc na hradišti nad údolím Moravské Sázavy. Za městem Zábřeh přejedeme tok horní Moravy a za vsí Brníčko se nad údolím tyčí rozlehlé zříceniny stejnojmenného středověkého hradu z poloviny 14.stol. V Bludově se krátce zastavíme u zámku ze 17.-18. stol. s dvěma nárožními věžičkami a parkem (sídlo Žerotínů). A pak už na ubytování do hotelu Diana.
2.den: seznámíme se s řadou zajímavostí v obci Velké Losiny. Je zde rozlehlý státní zámek, pro zájemce je připravena prohlídka základního okruhu (Žerotínové), na zapsání mezi památky UNESCO kandiduje zdejší ruční papírna (možnost prohlídky), je zde rozlehlý lázeňský park (v něm i památník čarodějnických procesů a termální koupaliště). Pak se vydáme pod svahy Hrubého Jeseníku.do vesnice Žárová (roubený kostel sv. Martina z r.1611). V údolí stejnojmenné horské bystřiny je uloženo městečko Branná se zříceninou hradu a zámkem Kolštejn (Goldenstein), část je zpřístupněna návštěvníkům, v části je hotel. Výraznou dominantou městské památkové zóny je renesanční kostel archanděla Michaela. Dále je zde renesanční radnice a stavby lidové architektury.
Následuje cesta malebnou horskou krajinou údolím Branné a Moravy do rychle se rozvíjejícího střediska turistiky a zimních sportů Horní Morava. Nacházíme se pod hřebeny třetího nejvyššího pohoří České republiky (po Krkonoších a Hrubém Jeseníku) – pod Králickým Sněžníkem (1423 m). Turisté vyhledávají zejména sedačkovou lanovku Sněžník, na jejíž horní stanici (1.115 m) je vyhledávaná stezka v oblacích a zejména 723 m dlouhá visutá lávka Sky Bridge (jedna z nejdelších svého druhu na světě) a také vyhlídková restaurace Slaměnka. Za dobréo počasí je to nenáročný pěkný výlet.Přes Hanušovice návrat na ubytování.
3.den: dnešní den pokračujeme v poznávání kraje pod Jeseníky. První zastávka bude patřit dřevěnému kostelíku v Maršíkově, který je údajně nejstarší dřevěnou stavbou na severní Moravě (1609). V Sobotíně zahlédneme zámek z 19. stol. přestavěný na hotel. Několika serpentinami vyšplháme na hřeben Jeseníků v sedle Skřítek (870 m). Na prohlídku interiérů se zastavíme na státním zámku Janovice, kde se více dozvíme o rodu Harrachů. V podhorském Rýmařově se podíváme do zdejšího nevelkého ale zajímavého Městského muzea (historie i příroda zdejší krajiny) a projdeme se po městské památkové zóně (chrám sv. Michala, radnice¸ pozůstatky tvrze).
Při vjezdu do blízkého okresního města Bruntálu a nedaleko historické moravsko-slezské hranice uděláme krátkou zastávku pro fotografy s pohledem na Uhlířský vrch (672 m), na jehož vrcholku stojí barokní mariánský poutní kostel, k němuž vede lipová alej s křížovou cestou. Napravo od silnice se zdvihá Venušina sopka (654 m). Oba vrchy jsou součástí Nízkého Jeseníku. Hlavní památkou Bruntálu je zámek s netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V sálech nejstarší části zámku, tzv. Starého paláce, je instalována muzejní expozice o přírodě Bruntálska a expozice řemesel a živností bruntálského regionu. Zámek obklopuje rozsáhlý park s objektem salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Gabrielův dům je nejzachovalejší renesanční městský dům tzv. českého S1ezska.Z Bruntálu vzhůru do města Andělská Hora (necelých 400 obyv.), leží v nadmořské výšce 700 m a bylo založeno v roce 1540 jako hornické město (těžba zlata), později se rozvíjel textilní průmysl. Krátká zastávka. Pojedeme hlubokými lesy Hruběho Jeseníku a budeme se přibližovat k nejvyšší moravské a slezské hoře Praděd (1491 m). Navštívíme lázeňskou obec Karlova Studánka v nadmořské výšce 800 m. Zdejší lázeňské budovy prošly na začátku 21.stol. rozsáhlými rekonstrukcemi. V současnosti lázně patří státu a specializují se na léčbu onemocnění cest dýchacích a plic. Je zde 8 minerálních pramenů, k léčbě hojně napomáhá také zdejší horské klima. Dále se zde léčí pacienti s cévními nemocemi, s kloubními a páteřními obtížemi a pacienti po onkologických nemocech. Na závěr dnešního programu dojedeme do centra lyžování a turistiky Karlov pod Pradědem (podle času event krátká zastávaka). Návrat do Losin.
4.den: po odjezdu z místa ubytování zastavíme na chvíli na orientační prohlídku okresního města Šumperk. Má 26 000 obyvatel, německý název je Mährisch Schönberg. V roce 1948 probíhaly pokusy o přejmenování města, důvodem byla snaha odstranit německý původ jména. Hlavním návrhem bylo Krásno nad Děsnou, které však bylo odmítnuto kvůli podobnosti s nedalekým Krásném (dnes součástí Hraběšic). Mezi ostatními návrhy se skýtaly další doslovné překlady – Krásná Hora a Krásov, ale i úplné novotvary Kamenec, Jasov, Sadov, Svobodov a Velenov. Nakonec se nabízela i jména reflektující tamější lnářský průmysl: Lensko, Lenslav(a), Lnářov, či Přadlenov. Dějiny Šumperka ve 20. stol. byly negativně poznamenány odsunem drtivé většiny původního německy mluvícího obyvatelstva v roce 1945 a přítomností Sovětské armády. Od této doby historické jádro města pustlo a samotné město stále více zahlcovala panelová prefabrikovaná výstavba bytů. Obrat přišel po sametové revoluci v roce 1989, kdy historické centrum bylo ministerstvem kultury prohlášeno za městskou památkovou zónu a město se tak začalo proměňovat díky vloženým finančním prostředkům, do lepšího vzhledu.Byl opraven komplex bývalého dominikánského kláštera a v odsvěceném kostele se konají kulturní akce. Dominantou je radnice ve stylu saské novorenesance s vyhlídkovou věží. Zdařilým moderním dílem je Lavička vzkazů. Na hlavní třídě najdete v sousedství neorenesančních a secesních staveb a nedaleko divadla sochu Josefa II. Při procházce si rovněž připomeneme čarodějnické procesy.V bývalé vile průmyslníka Aloise Scholze sídlí Vlastivědné muzeum. Pozoruhodná je i budova bývalého německého gymnasia a evangelického kostela.
Opouštíme oblast Jeseníků a pomalu se přesunujeme ve směru Orlické hory. Na trase projedeme upravenou městskou památkovou zónou města Štíty (dříve Šilperk) s kostelem a radnicí. Naší další zastávkou bude město Lanškroun (Landskron), které obvykle zůstává stranou hlavních turistických tras. Zde jsme již zpět v Čechách. Nad ním se vypíná vrch Lázek (715 m, nejvyšší v Zábřežské vrchovině) s chatou a rozhlednou (z r.1933). Dominantou horní části městského centra je zámek, který se přetavil v 16.stol. z původního kláštera do renesanční stavby a ve století následujícím prošel za Lichtenštejnů barokními úpravami. Dnes zde sídlí zajímavé muzeum s pokojíkem Františka Josefa I. (nedaleko probíhaly manévry) i expozicí o historii města. V samém středu Lanškrounu stojí na náměstí Jana Marka Marků (renesanční lékař, fyzik a matematik, jeden z posledních českých polyhistorů) výstavná renesanční radnice.
Z tohoto centra regionu Hřebečsko pokračujeme k severu, kde se dostáváme v městečku Jablonném nad Orlicí k toku Tiché Orlice. Nevelké, ale půvabné centrum s radnicí, mariánským sloupem, 2 roubenými domy s lomenicemi, pozdně barokními zděnými domy i nedalekým kostelem sv. Bartoloměje s farou. V blízkém Těchoníně nahlédneme do četnické staníce z konce 30.let 20.stol. Přes Mladkov a Petrovičky se dostáváme na hřeben Orlických hor pod horu Adam (765 m) s dělostřeleckým srubem, starým téměř sto let. Krátká zastávka na polské hranici , odkud se otevírá vyhlídka ve směru k masívu Kralického Sněžníku, poblíž Kašparova chata na Adamu a bistro Na Salaši. Projedeme Českými Petrovicemi a přimkneme se opět k polské hranici, zde stojí turistická chata Čihák a o kousek dál se dostaneme do romantického údolí Divoké Orlice v Zemské bráně (rozpukané ruly, peřeje, malé vodopády), kamenný most pochází z let 1900-03. Jsme v kraji loupežníka Ledříčka. O několik kilometrů dále překročíme most a dostaneme se na polské území do osady Niemojów, zde stojí barokní mariánský kostel z 18.stol., zříceniny zámku a zájezdní hostinec. Za Bartošovicemi se otevře pohled na poničený kostel sv. Jana Nepomuckého v bývalé Vrchní Orlici, která byla v květnu a červnu 1945 spolu se sousedními vesnicemi dějištěm krvavé pomsty.
V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Neratov je od 60. let 17. století známým poutním místem, kdy zde rokytnický farář nechal podle svého snu vyřezat milostnou sošku Panny Marie. V roce 1723 se na místě dřevěného kostelíka začal stavět nový barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie zřejmě podle plánů G. B. Alliprandiho. Kostel na konci 2. světové války vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády. Koncem roku 1957 spadly promáčené klenby a kostel byl navržen na demolici. K demolici díky nedostatku finančních prostředků nedošlo. Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby nejdříve pod "otevřeným nebem", v současnosti je již kostel zastřešen částečně prosklenou střechou.V rámci projektu Čtyři věže došlo k postupné obnově průčelí kostela, které bylo navráceno do původního stavu.
Jedeme po hlavním hřebenem Orlických hor, napravo od nás teče Divoká Orlice, která vytváří státní hranici. Přijedeme do obce Orlické Záhoří (nedaleko je polské lyžařské středisko Zieleniec). Překonáme 300 výškových metrů a dostaneme se do Šerlišského sedla pod Masarykovou chatou do výšky téměř 1000 m. Zde končí poznávací program našeho zájezdu a pojedeme přes Deštné, dále na Dobrušku a na dálnici najedeme ve Smiřicích. Pak již návrat na Černý Most.