News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Velikonoce na jihozápadní Moravě

7. 4. - 10. 4. 2023
234001
  • Cena:
    6490,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, ubytování se snídaní (3x), průvodce
  • Za příplatek:
    jednolůžkový pokoj (1490 Kč), 3x večeře (570 Kč), pojištění léčebných výloh 1 den Rakousko (25 Kč)

Program je koncipovaný na poznání zajímavé krajiny, dokonce s přesahem do Rakouska. Zároveň navštívíte četné památky bohaté historie, Jedeme v tradičním termínu tradiční zájezd, věříme, že se sejdete v plném počtu, jako i v letech minulých, předpokládáme, že východiskem budou Jaroměřice nad Rokytnou a že program bude rozčleněn do 4 bloků, nebude tam chybět např. Třebíč, Kralice, Náměšť nad Oslavou, Jemnice, Slavonice, pro připomenutí historických vazeb Karlstein an der Thaya a Drosendorf, ke kraji nerozlučně patří Dalešice nejen zámkem, ale i elektrárnou. Zdalipak znáte Santiniho kostely v Obyčtově a Zvoli a byli jste vůbec v Polné?

V rámci našeho programu navodíme velikonoční atmosféru ve skansenu na Veselém kopci, připomeneme si slávu českého baroka v Zelené hoře (neodříkejte se jí, protože jste tam byli), se Santinim se potkáme zanedlouho ještě jednou. Víte kde? O prohlídce zámku ve Velkém Meziříčí musí rozhodnout pan hrabě, zato na vyhlídku z Fajtova kopce můžeme volně. Určitě se těšíte, že poznáte zajímavou Jemnici a nádherné Slavonice stojí za zopakování. Rakouský Karlstein bude pro většinu novinkou, v Raabsu i Drosendorfu se potěšíte velikonoční výzdobou. I poznání jaderné elktrárny v Dukovanech patří k všeobecným znalostem. A taky přehrada v Dalešicích na řece Jihlava. Možná jste dlouho nebyli v zámku Náměšť. A určitě nepohrdnete sklenkou vína v Němčičkách. A to by bylo, abyste nenavštívili jaroměřický zámek, jsou tam i zajímavé výstavy (vždyť bydlíme vedle). Třebíč je známým a oblíbeným cílem, když budete mít dost památek jděte tam na oběd. A zájezd zakončíme exteriéry Brtnice a Polné. Věříme, že se vám na jihozápadě Moravy bude líbit.

1. den: odjezd od metra „B“ Černý Most v 6,30 h ve směru Kolín, Čáslav, Chotěboř. První zastávka v Muzeu v přírodě Vysočina- Veselý kopec u Hlinska. Zde zahájení nové sezóny tradiční akcí „ Velikonoce na Veselém kopci“, interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Následuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou. Kostel byl vystavěn v l.1719-1723 z podnětu opata žďárského cisterciáckého kláštera podle projektu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Stavba patří k vrcholným dílům ve stylu barokní gotiky v Evropě, od r. 1994 je na seznamu UNESCO. Chrám je postaven na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy, uvnitř je 5 kaplí a 5 oltářů, do celého areálu vede 5 vchodů. Ambit okolo chrámu má půdorys deseticípé hvězdy. Obyčtov, obec v malebném údolí řeky Oslavy. Kostel Navštívení Panny Marie z r. 1735 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla. Má půdorys ve tvaru želvy, značící stálost ve víře, věrnost a trpělivost. U řeky park, kde je od r. 2010 další dominanta obce- obří želva od sochaře Michala Olšiaka. Významnou památkou je také rychta, patrová budova z pol. 18. stol. Velké Meziříčí ( 12 000 obyvatel), město na soutoku řeky Oslavy a Balinky. Gotický hrad, založený ve 13. stol., byl v 16. stol. přebudován na renesanční zámek. Vstupní část byla na přelomu 19. a 20. stol. upravena pseudogoticky. V držení hradu a později zámku se v minulosti vystřídalo 13 významných šlechtických rodů. V r. 1995 restituovali zámek Podstatzští- Lichtenstein, je v něm umístěno Muzeum Velké Meziříčí. Kostel sv. Mikuláše z 13. stol. s věží ( výška 64 m, 6 zvonů), věžní hodiny mají největší prosvětlený ciferník ve střední Evropě. Renesanční radnice s mázhausem a sloupovou síní. Židovské památky - domy, 2 synagogy, hřbitov. V r. 2022 bylo otevřeno Muzeum Kodet v prostorách někdejšího luteránského gymnázia. Vystavuje díla 3 generací Kodetů- sochaři Emanuel Kodet, Jan Kodet, malíř Kristian Kodet. Nad městem Fajtův kopec s rozhlednou z r. 2015 ve tvaru šroubovice DNA ( celková výška 36m, 175 schodů).
Městys Budišov (1200 obyvatel), farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda z 12. stol., s renesanční věží. Kamenné kříže (kenotafy) rodů majitelů panství. Gotickou vodní tvrz ze 13. stol. přestavěli v 16. stol. Berkové z Dubé na zámek, v 1. pol. 18. stol. ho barokně upravili Paarové. Zde pouze exteriéry. Odjezd do Jaroměřic nad Rokytnou na nocleh ( 3x).

2.den:Jemnice (4 000 obyvatel), jedno z nejstarších moravských měst, získalo městská práva za krále Přemysla Otakara I. Původně hornická osada při zeměpanském hradu byla obehnána hradbami a stala se pevnou baštou jihozápadní Moravy. Hradební systém se v podstatě zachoval dodnes, celková délka vnitřních i venkovních hradeb činí asi 1350m. Až do zpustošení dolů za tažení krále Matyáše Korvína se tu těžilo stříbro. Dominantu nejstarší části Jemnice zvanou Podolí tvoří kostel sv. Jakuba, který dnes stojí na místě knížecího dvorce. Dvorec s rotundou byl vystavěn někdy na přelomu 11. a 12. století. V původní podobě se dochovala volně stojící válcová věž - součást románské rotundy. Někdejší hrad byl v 16. stol. přestavěn na renesanční zámek. Kolem r. 1850 velkolepá přestavba celého zámeckého areálu podle plánů vídeňských architektů. Za 2. světové války zámek ukrýval vídeňské umělecké sbírky. Po r. 1945 využívala budovy armáda, od r. 1994 je v majetku města Jemnice ( exteriéry). Výraznou dominantou města je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, která svítí daleko do kraje.

Staré Hobzí, bývalý lovecký zámek s kaplí. V současné podobě barokní třípatrová trojkřídlá budova, zámecká kaple s freskou a pozlacenými štuky. Od r. 1927 byl různě účelově využíván. V r. 2014 získal zámek nový majitel, celý areál revitalizoval přesně v souladu se zákony a s předpisy ochrany památek.

Slavonice ( 2 400 obyvatel), renesanční brána do České Kanady. Jedinečná historická a architektonická památka na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, první písemná zmínka je z r. 1260. Pozoruhodné jsou dochované pozdně gotické a renesanční domy na obou náměstích, jejich vzácné sgrafitové fasády, freskové sály a složité sklípkové klenby v interiérech. Dobrodružným zážitkem je návštěva unikátní technické památky- městského podzemí (náročná, s ní nepočítáme). Další část dne bude věnována spolkové zemi Dolní Rakousko. Karlstein an der Thaya (1500 obyvatel), městečko v příhraničí na rakouské Dyji. Zámek na skalním ostrohu vznikl přestavbou gotického hradu, v r. 1880 zde bylo sídlo továrny na výrobu hodin ( nyní v soukromém vlastnictví, nepřístupný). Na radničním náměstí moderní sluneční hodiny. Pozoruhodné Muzeum hodin. Raabs an de Thaya ( 2700 obyvatel), vysoko nad městem protáhlý hrad Raabs na soutoku Rakouské a Moravské Dyje. Drosendorf ( Drozdovice, 1200 obyvatel), na skalním ostrohu obklopeném řekou Dyjí, s kompletně dochovanými středověkými hradbami. Součástí hradeb byl hrad, nyní zámek, volně přístupné nádvoří ( penzion, taverna, vzdělávací centrum). Radnice bohatě zdobená sgrafity, pranýř. Odjezd na nocleh.

3.den: Hrotovice (1700 obyvatel), dominantou je zámek (exteriéry) na náměstí, v 1. třetině 18. stol. byl přestavěn a barokně upraven. Čtvercové nádvoří má v přízemí otevřené arkády, v zámecké kapli je zachována fresková výzdoba. V l. 1991-94 byla za finančního přispění hrotovických občanů a podnikatelů obnovena fasáda zámku a nádvoří. Dukovany, jaderná elektrárna Dukovany ( zkratka EDU, dříve JEDU) , druhá jaderná elektrárna v Československu. Stavba zahájena v r. 1978, v l. 1985-87 byly uvedeny do provozu 4 energetické jednotky. Návštěva moderního infocentra. Vodní dílo Dalešice, bylo vybudováno jako obří zásobárna chladící vody pro Dukovany. Stavba z l. 1970-78, sypaná hráz, dlouhá 350m, vysoká 100 m je nejvyšší v ČR a druhá nejvyšší svého druhu v Evropě. Krátká zastávka, výhledy. Náměšť nad Oslavou ( 5 000 obyvatel), město s bohatou historií a řadou cenných památek. Mohutný zámek na 60 m vysokém zalesněném kopci. Zámek v italském renesančním stylu postavili v l. 1565-1578 Žerotínové ( přestavba z gotického hradu- zachovala se kruhová obranná věž), v té době byla Náměšť centrem kulturního a společenského života na Moravě. Po požáru v r. 1760 barokní úpravy. Po konci války v r. 1945 bylo panství prezidentskými dekrety zkonfiskováno a první patro upraveno jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Prohlídkový okruh představuje mj. Zámeckou kapli, reprezentační prostory včetně bývalé prezidentské pracovny , jedinečnou kolekci tapiserií. Vzácnou památkou je barokní most s galerií soch. Kralice nad Oslavou (1000 obyvatel), v sousedství kralické tvrze , kde bývala tiskárna Jednoty bratrské, byl v l. 1967-69 postaven Památník Bible kralické. ( v současnosti objekt z technických důvodů uzavřen). Pomník knihy z r. 1936. Němčičky, vinařská obec. Plaveč, románská rotunda, bývá označována jako sestra slavnější znojemské rotundy sv. Kateřiny. Nachází se v areálu zdejšího zámku (nyní domov pro seniory), volně přístupná zahrada se souborem barokních soch. Jevišovice (1150 obyvatel), nejmenší město v Jihomoravském kraji v nádherné poloze nad hlubokým údolím Jevišovky. Památkou je Starý zámek, nechal ho postavit v l. 1423-26 Sezema z Kunštátu (měl nahradit zničený Starý hrad), přízvisko „ starý“ získal po vystavění nového zámečku v 17. stol. Po rozsáhlé rekonstrukci je v něm umístěno několik expozic Moravského zemského muzea.

4.den: Jaroměřice nad Rokytnou ( 4000 obyvatel), jsou známy hlavně díky baroknímu zámku ve stylu francouzských Versailles. Podle heraldické pověsti založil Jaroměřice v r. 1131 Jaromír z rodu Přemyslovců. Svoji největší slávu zažilo město za majitele zdejšího panství hraběte Jana Adama Questenberka ( 1678-1752), zasloužil se o přestavbu zámku do dnešní podoby a také o celou proměnu Jaroměřic. Byl velkým milovníkem hudby, hudební tradice se dochovala dodnes, každoročně se zde koná mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Barokní zámek patří k nejmohutnějším architekturám 1. poloviny 18. stol. u nás i v Evropě. Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství, za Questenberků v l. 1700-1737, podle rakouského architekta J.Prandtauera. Současně byla založena i zámecká zahrada francouzského typu. Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru. Nedílnou součástí zámeckého souboru je chrám sv. Markéty, jehož barokní přestavba probíhala téměř současně s přestavbou zámku.Na podzim r. 2022 byl slavnostně znovu otevřen po tříleté rekonstrukci. Barokní sloh se vepsal do podoby města také několika hodnotnými kamennými sochami.
Muzeum básníka Otokara Březiny, působil v Jaroměřicích jako ředitel měšťanské školy. Je pochován na zdejším hřbitově, jeho hrob zdobí náhrobek „Tvůrce a jeho sestra bolest“ od sochaře Františka Bílka. Město Třebíč ( 35 000 obyvatel) se rozkládá na obou březích řeky Jihlavy. Počátky sídla jsou spjaty s významným benediktinským klášterem, který byl založen moravskými knížaty již v r. 1101. Nejvýznamnější památky jsou zapsány na seznamu UNESCO- bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovské město. Bazilika sv. Prokopa, stavěna od 30. let 13. stol. jako součást benediktinského kláštera v románském slohu, patří ke skvostům středověkého stavitelství evropského významu. Nástěnné malby v opatské kapli patří k nejstarším dochovaným na našem území. Krypta s 50 sloupy, z nichž každý má originálně zdobenou hlavici. Židovská čtvrť, jediný doklad židovské kultury mimo území Izraele zapsaný na seznam UNESCO. Čtvrť zahrnuje 123 dochovaných staveb, mezi které patří Přední a Zadní synagoga, židovská radnice, rabinát, chudobinec, nemocnice a škola. Židovský hřbitov, je jedním z největších a nejlépe dochovaných u nás, nejstarší náhrobek je datován k r. 1625. Městys Brtnice ( 3700 obyvatel), jedno z nejstarších osídlených míst na Moravě. Zámek, původně hradní pevnost, překvapí svou rozlehlostí a bohužel i zchátralým stavem. Snoubí kouzlo gotické pevnosti a renesančního zámku. Vystavěn na skalním ostrohu nad řekou Brtnicí - protáhlá stavba se třemi nádvořími, se dvěma zámeckými zahradami. Zkonfiskován státem v r. 1945, současný špatný stav je v důsledku nevhodného využívání a vleklých soudních sporů s pozdějšími majiteli. Brtnice si zachovala malebný středověký ráz se souborem renesančních a barokních domů, mezi nimiž vyniká radnice. Polná ( 5 000 obyvatel), historické jádro je městská památková rezervace. Dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie z l. 1700-1707, patří k největším církevním stavbám na Moravě. Areál hradu a zámku, převážně účelové využití. V budově staré školy je muzejní expozice s ukázkou starých tříd, kabinetů a bytu učitele. Židovská čtvrť , vznikla po r. 1680, dochovalo se několik desítek domů, synagoga obnovená v 90. letech 20. stol. , židovský hřbitov.

Pozn.: popis zájezdu zahrnuje velmi podrobný text, průvodce Vás povede zejména k nejvýznamnějším objektům a důkladným popisem se nezavazujeme vše absolvovat tak, jak je napsáno. V pokynech k zájezdu pak získáte informaci, které objekty uvidíte i uvnitř včetně cen vstupného. Samozřejmě během každého dne vyhradíme ve vhodné lokalitě čas na kávu či rychlé občerstvení, ne na větší oběd.