News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Velikonoce v kraji okolo Brna

29. 3. - 1. 4. 2024
244001
 • Cena:
  6990,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s bufetovou snídaní (3x) v hotelu Rakovec na kraji Brna, dopravu autobusem s WC, průvodce
 • Za příplatek:
  jednolůžkový pokoj (2100 Kč), 3x večeře formou rautu (930 Kč), pojištění na storno zájezdu (40 Kč)

1. den: odjezd od metra C Roztyly (nástupiště zájezdových autobusů) v 7,00 h, pojedeme po dálnici D1, zastávka v motorestu Devět křížů. Po ní hned navazuje zájezdový program, první den poznáme kopcovitou krajinu jihozápadně od Brna, kde se stékají řeky Jihlava, Oslava a Rokytná. A zároveň zde navazujeme na trasu loňského velikonočního zájezdu na jihozápadní Moravu. Jména měst Rosice a Oslavany si možná někteří z Vás ještě vzpomenou z hodin zeměpisu, v nichž jsme se učívali o Rosicko-oslavanském uhelném revíru. Nacházelo se zde na 66 uhelných štol a šachet, dokonce i nejhlubší uhelný důl v Československu (1428 m). Těžba byla zastavena v r. 1992, jako kulturní památky zůstaly jen dvě těžní věže. Možná vás překvapí, že na tak malém území je plno kvalitních památek. Ve městě Rosice navštívíte renesanční zámek, v sousedních Oslavanech se nadchnete jedinečnou lodžií zdejší zámecké budovy, pěkná je i budova bývalého pivovaru. Pěkným příkladem starobylého městského sídla je městská památková rezervace Ivančice s příjemným náměstím, Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci. Židovský hřbitov je třetí nejstarší u nás. V městě jsou i možnosti malého občerstvení. Nepřehlédnutelnou dominantou krajiny je hrad a zámek Dolní Kounice, pod ním se choulí zříceniny kláštera Rosa Coeli. Po jeho prohlídce popojedeme k řece Svratce a bude náš očekávat legendární hrad Veveří. Po jeho prohlídce to máme jenom skok do hotelu.

2.den: dnes se budeme pohybovat docela jiným krajem. Vrchoviny charakteristické pro krajinu západně od Brna tu přecházejí do teplejšího kraje Dyjsko-svrateckého úvalu a do vinorodé oblasti jižní Moravy. Určitě jste zvědavi na zámek Židlochovice, který býval i prezidentským sídlem. A jeho majitelé a hosté vždy milovali jeho honitby. Nyní je tam hotel a kongresové centrum. Hned vedle budeme projíždět útulnou vinařskou vesnicí Blučina a v Těšanech navštívíme historickou kovárnu. V sousedních Kloboukách stojí starý větrný mlýn a navštívíme místní malé muzeum, kde se něco dozvíme o minulosti tohoto kraje, jeho rodácích i o významné obchodní trase, která tudy prochází. A to už nás obklopují vinice, jedním z významných center pěstování vinné révy je obec Kobylí. Mají tady vinařskou naučnou stezku, unikátní rozhlednu v klínu vinic a co je pro Vás důležité vinné sklípky, kde můžete ochutnat něco ze zdejších vín. Pokračujeme a z dáli už uvidíme Pracký kopec, stojí tam Mohyla míru, která připomíná Bitvu tří císařů v roce 1805. Snad každého návštěvníka zaujme zdejší interaktivní expozice. Domníváme se, že když jezdíme okolo Brna, že bychom se měli na skok podívat i do moravské metropole. Pokud je to špatná domněnka napište nám, a bude-li Vás více než 60% Brno z programu vyřadíme a máme náhradní variantu. Pokud Brno bude projdeme se zájemci celé historické jádro Brna uvnitř bývalých hradeb a vystoupáme na Petrov a Špilberk. Pokud dáte přednost některému muzeu či galerii můžete se oddělit a sami navštívit. Celkově plánujeme zastávku v Brně na 3 h.

3.den: při hledání jinakosti se tentokrát vydáme na západ a sever od Brna, kde se budeme pohybovat v půvabné a členité krajině. Rekonstrukcí prošel slavný portál kostela v areálu kláštera Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. Odtud se přesuneme do údolí Svratky, do městysu Doubravník. Má plno zajímavostí: kostel, hrobku, dřevěný most a je památkovou zónou. Nechte se překvapit pozoruhodným městečkem Lomnice u Tišnova. Ze zdejších zámků jsme vybrali interiéry Lysic, zdejší kastelán se snaží a bývají zde vánoční i velikonoční akce. A taky tu bude chvilka na občerstvení. Rájec nad Svitavou má také pěkný zámek, obklopený rozsáhlým parkem, ten uvidíte zvenku. A poslední zastávkou budou Boskovice, které mívaly významné židovské osídlení, uvidíte synagogu a židovský obecní dům. Možná Vás zlákají i zříceniny boskovického hradu. Bude-li otevřený i tato návštěva je možná. Anebo si raději sednete na šálek kávy.

4.den: a den poslední, putování krajinami v brněnském okolí se chýlí k samému konci. Vyrazíme opět na sever, krajinu Moravského krasu jsme vynechali, to bude téma až na některé budoucí velikonoce koncem dubna… Sledujeme tok Svitavy, i sem už zasahuje krasová oblast. Městečko Letovice se zámkem bude pro řadu z Vás vítanou novinkou. Možná si rádi po letech zopakujete kunštátský zámek a blízkou jeskyni Blanických Rytířů v Rudce. Mnoho účastníků našich zájezdů volalo po hradu Svojanov. Na velikonoce 2024 bude tedy konečně Váš. Stojí opravdu za to. Abyste si vydechli, zrevidovali si dojmy a ještě si chvíli popovídali zastavíme ve Vysokém Mýtě a půjdeme na náměstí. Je tam Hejhalova cukrárna, ta by měla být otevřena. Další možností je kavárna Bonviván či restaurace a bar Tejnora s prvorepublikovou tradicí. A kdo bude chtít tomu ukážeme Přemysla Otakara a radnici a brány a hradby a skvělý chrám sv. Vavřince. A pak už nasednout do autobusu, najedeme na dálnici a věříme, že co nevidět budeme v Praze na Černém Mostě.