Za poznáním Moravského Slovácka
-
Cena:4990,- Kč
-
Doprava:autobusem
-
Cena zahrnuje:autobus, ubytování se snídaní (3x), průvodce
-
Cena nezahrnuje:vstupné
-
Za příplatek:jednolůžkový pokoj (1.290 Kč), 3x večeře (450 Kč za všechny)
Trasa našeho prvního vícedennho zájezdu v roce 2021 povede do kraje bohatého na kulturní památky, s pěknou přírodou Chřibů a Bílých Karpat, s bohatou historií (Velkomoravská říše), dochovaným folklórem (zvyky, kroje, lidová architektura) a s nádhernými vinicemi, vinnými sklípky a jedinečnými víny. Ubytování je zajištěno v centru Hodonína při slovenské hranici.
PROGRAM
1. den: odjedeme v 6.40 h ráno od metra C Roztyly směr jižní Morava. Zastávka v motorestu (pravděpodobně Devět křížů).Obloukem objedeme Brno a naší první zastávkou bude
Slavkov u Brna ( 7 000 obyvatel). Pěkné město na řece Litavě, pyšnící se nádherným zámkem. První zprávy jsou z r. 1199, kdy se uvádí jako majetek řádu německých rytířů.
Jak Slavkov ,dříve též Austerlitz, ke svému jménu přišel?
Pravděpodobný základ pro pojmenování Austerlitz se jeví v latinském tvaru„Nova Sedes“,což značí„Nové Sídlo“. Toto označení se objevilo před koncem 12. stol., kdy se území dostalo do držení řádu německých rytířů. Chybným přepisem do češtiny, němčiny a latiny měnil se původní tvar na Novosedeliz( r. 1237), dále Nausedlicz ( r. 1322), Neusserlicz ( r. 1343), Nausterlitz ( r. 1460), Austerlitz ( r. 1611). Posledně vzniklý název se objevuje až do r. 1918 a následně ještě v době německé okupace. Název Slavkov se poprvé připomíná v r. 1361 a pak až v r. 1475. Název je odvozen od osobního jména Bohuslav, lidově Slávek. Vztahuje se pravděpodobně na nějaký blízký dvůr patřící stejnojmenné osobě. Z něj se buď z důvodu zániku či začleněním do struktury města přenesl i název Slavkov, takže se v 17. a 18. stol. vyskytují obě jména vedle sebe. Pro odlišení od ostatních Slavkovů v českých zemích byl v r. 1918 přidán dovětek „ u Brna „.
V původní vsi byla postavena řádová komenda s tvrzí, zmiňovaná r. 1237, která zanikla spolu s řádem začátkem 15. stol.
V r. 1507 získali panství Kounicové, známí svou náboženskou tolerancí. Kounicové byli v r. 1642 povýšeni do hraběcího stavu a dosáhli vysokých politických funkcí. Přestavěli původní tvrz německých rytířů na renesanční zámek a koncem 90. let 17. stol. na monumentální barokní sídlo. Barokní přestavba trvala více než půl století, dalších 15 let se pracovalo na výzdobě. Zámek je výstavná dvouposchoďová budova se třemi křídly a asi 115 komnatami. V r. 1919 vymřel rod Kouniců, zámek získal uherský hraběcí rod Pálffyů. Po 2. světové válce jim byl majetek zkonfiskována a Slavkov přešel do vlastnictví státu. V r. 2008 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou a v současnosti je ve vlastnictví města.
Prohlídkové trasy: Historické sály, trasa zahrnuje nejstarší (západní) křídlo zámku, zdobené nástropními freskami, které namaloval italský malíř Andreas Lanzani, a část křídla jižního. Uvidíte mj. Sál předků , bývalá jídelna Kouniců , odkud je vidět na „ Napoleonův balkon“, historický sál ( kde bylo podepsáno příměří po bitvě u Slavkova), zámeckou kapli. Délka 50 minut, vstupné: plné 130Kč/ snížené 80Kč. Pošlete nám prosím zprávu, zda se této prohlídky chcete zúčastnit. V zámku též ukazují historické salonky, prohlídka prochází většinou menšími místnostmi, které jsou vybavené stylově od renesance po empír, navíc s lovecko- vojenským salonkem, knihovnou a divadelním sálem.
Zámecký park, patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na území Moravy.V 70. letech 20. stol. proběhla velkorysá rekonstrukce zámeckého parku, která vycházela mj. z projektu z r. 1774 a vrátila parku jeho někdejší barokní podobu.
Ti, co nebudou chtít navštívit zámek se mohou projít po městě (synagóga, zbytky opevnění, kostel, možnosti občerstvení).
Bitva Tří císařů. Místo kde Napoleon oslavil svůj největší triumf. Místo, které je spojeno s téměř 50 000 mrtvých vojáků. Město, kde se rozhodlo o politických změnách v 19. stol. Slavkov u Brna, ve světě známý spíše jako Austerlitz , se 2. prosince 1805 stal dějištěm bitvy, ve které se střetly největší evropské mocnosti, Francie, Rakousko a Rusko. Přestože početní převaha nahrávala spojenecké armádě císaře Františka I. A Alexandra I , z balkonu slavkovského zámku hned druhý den císař Napoleon oznámil přeživším francouzským vojákům svůj triumf. Památník bitvy není zahrnut v našem programu.
Přes zalesněné výběžky Ždánického lesa do obce Žarošice (1 100 obyvatel), první písemná zmínka pochází z r. 1322, od r. 1862 městys, od konce 18. stol. poutní místo. Kostel sv. Anny byl postaven v r. 1801 na místě staršího kostela. Sousední obec Silničná byla od poč. 14. stol. významným poutním místem. V r. 1785 byla ze Silničné do žarošického kostela přenesena socha Staré Matky Boží vysoká 142 cm, z jednoho kusu dřeva z r. 1325. K uctění sochy začali do Žarošic přicházet poutníci. Muzeum vzniklo v r. 1960, v r. 2005 prošla budova z poč. 19. stol. celkovou rekonstrukcí, ve dvorním traktu bylo postaveno komunitní centrum. Probíhají zde přednášky, tematické a autorské výstavy, dílna vybavena kachlovým sporákem vybízí nejen k přátelskému posezení, ale také umožňuje vyzkoušet si různá řemesla apod. Nová expozice muzea je rozdělena do šesti stálých výstavních celků ( např. malovaný selský nábytek, zaniklá řemesla, tradiční zemědělství a vinohradnictví). Otevřeno: 10-12; 13-17 h. Vstupné 15/30 Kč.
Ždánice (2500 obyvatel), ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa vznikla pod zeměpanským hradem zv. Palánek a připomínaným r. 1286 obec Ždánice. V l. 1487-1544 se připomíná tvrz, kterou Oldřich z Kounic v 16. stol. přestavěl na čtvercový renesanční zámek s dvorními arkádami a nárožními hranolovými věžemi. V přízemí zámku sídlí už několik desítek let Vrbasovo muzeum, založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem. Sbírku nejdříve zpřístupnil veřejnosti ve svém domě, v r. 1941 byla přestěhována do dvou místností staré radnice a od r. 1946 sídlí muzeum v zámku ( v současnosti asi 6000 exponátů v 11 místnostech). Součástí muzea je i zámecká kaple. Sbírky, mj. Napoleonská, numismatická, archeologická, etnografická, řemesla, cechy. Dále předměty ze zámku a zámecké vily, zejména nábytek, obrazy, umělecké předměty z majetku rodiny podnikatele Dr. Eduarda Seidla a Ernsta Gideona Laudona, potomka slavného vojevůdce maršála Gideona Ernsta Laudona .
Otevírací doba: út- pá 9-16 h; vstupné : plné 60Kč/ snížené 30Kč.
Seidlova ( Laudonova) vila s prvky historicismu a modernismu z r. 1908 byla postavena nedaleko zámku českým architektem Leopoldem Bauerem z Vídně. Podle svých obyvatel je nazývána Seidlova nebo Laudonova vila. Od r. 1939 do r. 1945 ve vile žili také potomci legendárního generála Gideona Ernsta Laudona. Vlastníkem budovy je město Ždánice, v současnosti prostory využívá Vrbasovo muzeum.V zámeckém parku, téměř u vchodu do Vrbasova muzea, lze vidět tři náhrobní kameny, zbytky někdejšího psího hřbitova, který vznikl již za Rakouska- Uherska. Na dvou už jsou nápisy téměř nečitelné, jen vytesané jméno Brock září jako nové. Hřbitov zavedla rodina Seidlova, pečovali o něj až do 2. světové války. Pak hřbitov zpustl, psí náhrobky byly objevené až v r. 1971. Rodina Seidlova bydlela na zámku od r. 1878, tehdy ještě ani neexistoval zámecky park, byl založen až na konci 19. stol., psí hřbitov pravděpodobně kol. r. 1901.
Bukovany ( 760 obyvatel), zajímavostí je bukovanský větrný mlýn z r. 2004 ( výška stavby 15 m), sloužící i jako rozhledna. V interiéru je muzejní expozice o historii obce a galerie. Investorem byl podnikatel a mecenáš Josef Kouřil z Kyjova, bukovanský rodák. Spolu s obyvateli Bukovan financoval i další stavbu, kapli Jana Pavla II. Stavba byla zahájena v září 2012, slavnostně vysvěcena byla 20. října 2013 arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským Janem Graubnerem. Architekt kaple je Jaroslav Vlach z Kyjova. Odtud pojedeme zvlněnou krajinou na okraj Kyjova a dále směr
Koryčany (2700 obyvatel ), městečko na úbočí Chřibů při řece Stupavce ( Kyjovce), vzpomínáno v r. 1321 jako majetek Jindřicha z Lipé. V r. 1856 zde Michael Thonet založil továrnu na nábytek z ohýbaného dřeva ( další jeho továrna byla založena v r. 1861 v Bystřici p. Hostýnem). V předbělohorské době působila v Koryčanech silná židovská komunita. Židovský hřbitov s více
než 200 náhrobky, nejstarší dochovaný kámen pochází z r. 1674, poslední pohřeb se zde konal v r. 1942. Po dlouhých letech pustnutí a chátrání vykonali koncem 80.let a počátkem 90. let kus poctivé práce na zvelebení hřbitova brigádníci. V 90. letech byl hřbitov zařazen mezi památky chráněné státem.
Střílky (600 obyvatel), místní barokní hřbitov je originální architekturou a sochařskou výzdobou perlou stavitelského a sochařského umění z doby baroka. Byl zbudován bývalým majitelem stříleckého a tovačovského panství, Antonínem Amandem Petřvaldským z Petřvaldu v l. 1730-1743. Autorství projektu je připisováno Ignáci Josefu Ciranimu z Bolleshausu. Sochařská výzdoba je dílem nadaného moravského sochaře Bohumíra Friče.
V případě dostatku času a sil vyjedeme rozlehlými lesy až k dominantě celé krajiny Chřibů a části Moravského Slovácka k hradu Buchlov. Budete moci obdivovat exteriéry této středověké hradní pevnosti na dávné cestě z Čech přes Moravu do Uher.
Příjezd do Hodonína, N ( 3x)
Kilometry orientačně: Praha – Slavkov 220 km; Žarošice – 15km; Ždánice – 7 km; Bukovany – 10 km; Koryčany -18km;
Střílky- 6 km; Hodonín- 60 km .
2.den: po snídani procházka centrem Hodonína ( 24 000 obyvatel), jedno z center Slovácka, v rovině u řeky Moravy, rodné město T.G. Masaryka ( 1850-1937). Jeho jméno nese hlavní náměstí s impozantní radnicí ve stylu norimberské secese z počátku 20. stol. a se zvonkohrou ve věži. Barokní kostel sv. Vavřince na místě svatyně ze 13. stol. Zpívající fontána před radnicí má tvar vlnky, symbolizující meandr řeky Moravy, která poskytovala městu obživu a přirozenou ochranu po dlouhá staletí. Kombinuje vodní prvky s hudbou a barevnými světelnými efekty. Fontána hraje v 9,11,14,16 a 19 hodin (skladby např. P. Hapka, A. Dvořák, B. Smetana, Enya a další; rozpis na dveřích radnice). V barokním zámečku na zámeckém náměstí je Muzeum T.G. Masaryka
(otevřeno v r. 1997), se stálou expozicí T.G.M. a rodný kraj. Otevřeno: po-pá: 8-12; 12,30-16,30h, Vstupné: plné 50Kč/snížené 25Kč. Pro zájemce možnost prohlídky. Masarykův rodný domek byl zbourán už v 19. stol., ale na místě, kde stával ( Dobrovolská ulice č. 6), připomíná Masaryka busta a pamětní deska. Socha T.G.M. od akademického sochaře Aloise Bučánka stojí na nám. 17. listopadu na sev. konci historického centra.
Hotel je cca 200 m od zámku a centra, můžete se tam vrátit i po večeři tento a další den.
Z Hodonína odjezd k severu do obce Modrá ( 700 obyvatel) , na úpatí Chřibů, se starobylým osídlením. Na již.okraji památka
z epochy velké Moravy- základy kamenného kostelíka z přelomu 8. a 9. stol.
Archeoskanzen Modrá ( otevřen v r. 2004), představuje opevněné sídliště z doby Velké Moravy ( 9.stol.) s hradbami, obydlími, dílnami, hospodářskými stavbami i paláci knížat a biskupů zbudovanými na podkladě skutečných archeologických nálezů, z nichž některé pocházejí přímo z plochy archeoskanzenu. Otevírací doba : 9-17 h; vstupné: plné 90Kč/ snížené 60Kč .
Staré Město ( 6 800 obyvatel, do r. 1996 Staré Město u Uherského Hradiště), původně nazývané Veligrad. Vedle Mikulčic je nejvýznamnějším velkomoravským sídlem. Slovanské osídlení je prokázáno již v 6. stol. žárovým pohřebištěm a sídlištěm v místě Na Valách, opevněným v 8. stol. příkopem. Další osady z 9. stol. byly objeveny na Špitálkách, na Zerzavici a Na dědině.
V 9. stol. vzniklo hradisko, městská aglomerace Veligrad s rozvinutou výrobou a obchodem. Význam Veligradu začal klesat se vznikem Uherského Hradiště. Od r. 1321 se objevuje dnešní pojmenování Staré Město. Velkomoravská rotunda z 9. stol. byla
v 1. polovině 13. stol. přestavěna cisterciáky z Velehradu na větší kostel sv. Michala s obdélníkovou lodí a pravoúhlým kněžištěm. Později byl kostel zaklenut a v r. 1734 přestavěn. Kolem hřbitov, kde se pochovává nepřetržitě už více než 11. století. V něm pozdně románská hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele z poloviny 13. stol., původně kostnice.
Památník Velké Moravy v poloze „ Na Valách“ , vznikl nad základy hřbitovního kostela z 9. stol., objeveného archeologem Vilémem Hrubým v r. 1949. Církevní stavbu obklopovalo ve velkomoravském období rozsáhlé pohřebiště. Pohřbeni zde byli jak příslušníci velkomoravské nobility s bohatou výbavou se zbraněmi a šperky, tak i lidé chudí, zemědělci s řemeslníci. Doposud zde bylo prozkoumáno přes 2000 hrobů, což z pohřebiště „ Na Valách“ činí nejrozsáhlejší nekropoli Velké Moravy. Některé z hrobů v blízkosti základů někdejšího kostela jsou zachovány na původních místech. Památník byl otevřen v r. 1969, v l. 2008-2009 byla provedena generální rekostrukce završená instalací moderní multimediální expozice odpovídající současným trendům.
Otevřeno: po-ne, 9-12h, 12,30-17 h . Vstupné: plné 60 Kč/ snížené 40 Kč.
Velehrad ( 1200 obyvatel), jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice. Je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí, právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. V r. 1205 tu moravský markrabě Vladislav Jindřich založil cisterciácký klášter a nazval ho podle nedalekého Veligradu. Dominantou velkoryse budovaného románského areálu s prvky rané gotiky se stal klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V r. 1421 zničili klášter husité . Po částečné obnově byl zničen požárem v r. 1681.Následovala velkolepá barokní obnova trvající do r. 1735, kostel byl vyzdoben freskami. Za reforem Josefa II. Byl klášter zrušen a znovu obnoven byl v r. 1890 řádem Tovaryšstva Ježíšova. Klenotem je bazilika minor ( od r. 1928) Nanebevzetí Panny Marie ( celoročně volně přístupná). Při příležitosti 1 100 let výročí úmrtí sv. Metoděje v r. 1985 udělil papež Jan Pavel II. velehradské bazilice jako mimořádné vyjádření papežské přízně Zlatou růži. Při návštěvě Jana Pavla II. dne 22. dubna 1990 se velehradské bohoslužby zúčastnilo na 300 000 věřících.
( Basilica minor je od 18. stol. zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež, cílem je posílení vazeb s římským biskupem a také zdůraznění významu kostela. Po celém světě je více než 1600 kostelů s tímto titulem, z toho asi 550 jen v Itálii, v České republice 15. Vyšší titul je basilica maior, ten je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římsko-katolickým kostelům, z nichž 4 jsou v Římě a 2 v Assisi).
Uherské Hradiště ( 25 000 obyvatel ), historie někdejšího královského města sahá do dávné minulosti. Na křižovatce obchodních cest vznikl v 8. a 9. stol. důmyslný pevnostní systém. Tři původně pusté ostrovy na řece Moravě byly na počátku 9. stol. osídleny slovanským lidem, stěžejní úlohu měl tzv. Svatojiřský ostrov, nazývaný podle kaple sv. Jiří, která na něm stála. V r. 1257 Přemysl Otakar II. založil královské město jako pevnost proti uherským vpádům. Rozkládalo se na území velehradského kláštera a také se původně nazývalo Nový Velehrad, od r. 1297 pak Hradiště a až od r. 1497 Uherské Hradiště. Historické centrum tvoří několik náměstí a je chráněno jako městská památková zóna. Z mnoha památek je možno jmenovat: Radnice v prostřední ulici, první budova radnice byla postavena již koncem 14. stol. uprostřed ulice, která spojovala dvě náměstí v tehdy založeném městě, dnešní Masarykovo a Mariánské. Současná podoba je výsledkem mnoha přestaveb , věž je vychýlená o více než 70 cm, v této poloze byla zafixována při komplexní rekonstrukci v r. 1995. Radnice na Masarykově nám. se zdobeným novorenesančním průčelím. Františkánský klášter, založen v r. 1490, rozšířen a zbarokizován v l. 1656-1720. Z církevních staveb kostel sv. Františka Xaverského s bývalou jezuitskou kolejí či farní kostel Narození Panny Marie v Sadech. Bývalá synagoga byla postavena v r. 1875, ve 40. letech vypálena, po r. 1945 přestavěna na kulturní dům. Při nejnovějších opravách došlo k regeneraci původní architektury. V současnosti využita pro potřeby knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana. Zajímavá je renesanční barokní městská zástavba i několik vinných sklepů. Slovácké muzeum , otevřeno v r. 1931, patří k nejznámějším v oblasti Slovácka i celé Moravy.
Zaměřuje svoji činnost na etnografii, archeologii, historii a historii umění. Otevírací doba: 9-12; 12,30-17 h; vstupné : plné 60Kč/snížené 40 Kč. Doporučujeme navštívit galérii Joži Uprky v rekonstruovaném objektu bývalé jezuitské koleje (otevřeno 10-17 h, vstupné 50/30 Kč). A také nezapomeňte na návštěvu některé ze zdejších výborných kaváren.
Kilometry orientačně: Modrá – 49 km; Velehrad – 1 km; Staré Město - 6 km; Uherské Hradiště – 2 km; Hodonín- 42 km
3.den: po snídani pojedeme v blízkosti řeky Moravy a také Baťova kanálu do
Veselí nad Moravou ( 11 000 obyvatel), v srdci Slovácka, v blízkosti Bílých Karpat, od r. 1396 město. Renesanční zámek na místě bývalého vodního hradu, přestavěný v 1, čtvrtině 19. stol. ( exteriéry, zámek je v soukromých rukou , v poměrně špatném stavu). V přilehlém, pěkně upraveném anglickém parku je pomník G.E. Laudona z r. 1789.
Kostel sv. Andělů strážných s bývalým klášterem servitů. Barokní kostel z l. 1714-1734, snad podle plánů J.L. Hildebrandta, je osmiboká stavba se dvěma věžemi v průčelí. Židovský hřbitov, založen v r. 1784, dochovalo se asi 200 náhrobních kamenů.
Synagoga, postavena kol. r. 1840, v l. 1991-1993 byla přebudována na modlitebnu církve adventistů sedmého dne.
Přístaviště na Baťově kanálu. Baťův plavební kanál, téměř 53 km dlouhá vodní cesta spojující města Otrokovice a Skalica. Původně byla určena pro nákladní vodní dopravu, po znovuobnovení je využívána jako turistická vodní cesta. Stavba kanálu byla zahájena 16.října 1934, veškeré práce skončily na podzim r. 1938. První velké opravy bylo nutno provést po 2. světové válce , protože ustupující německá armáda zničila všechny mosty, potopila lodě a poškodila jezy. Po r. 1989 započala příprava na obnovu kanálu, v r. 1999 byl dokončen přístav ve Veselí n. Moravou, v r. 2002 byla slavnostně otevřena poslední rekonstruovaná plavební komora.
Velká sláva se odehraje dnešní den v městě Uherský Ostroh ( 4 200 obyvatel), na řece Moravě, v kraji bohatém na prosluněné viniční tratě a „trnkové“ sady, první písemná zmínka je z r. 1275. Centrem města je náměstí sv. Ondřeje se stejnojmenným pozdně barokním kostelem. Bývalý hrad v podobě vodní pevnosti, byl ve 2. pol. 16. stol. za pánů z Kunovic přestavěn na čtyřkřídlý renesanční zámek. Při pobělohorských konfiskacích o svůj majetek přišli a Uherský Ostroh získali Lichtensteinové, kteří zámek vlastnili až do r. 1932. V rohu nádvoří se tyčí hranolová věž ze 13. stol., jediný pozůstatek bývalého hradu. Prohlídková trasa Zámecká věž , historická prohlídka vede nejstaršími zámeckými místnostmi s výstupem do zámecké věže. Vstupné: plné 70Kč/ snížené 50 Kč.
Vítaným zpestřením pro mnohé z Vás bude návštěva leteckého muzea v Kunovicích, ve kterém nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru. V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete včetně exvládního speciálu Tupolev TU-154M „Naganský expres“, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy. Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích. Vstupné 90/70 Kč. Pokud Vás letadla nezajímají můžete zůstat v centru Kunovic a dát si oběd.
Další zastávkou bude Petrov ( 1400 obyvatel), obec v proslulé vinařské oblasti Dolnomoravského úvalu, zal. kol. r. 1400. Přemyslovské vodní hradiště na jižním okraji Petrova bylo součástí pohraničních opevnění proti Uhrům. Památková rezervace lidové architektury Plže je chloubou obce. Plže jsou připomínány již v 15. stol. a posléze v 16. a 17. stol., kdy obyvatelé v souvislosti s válečnými událostmi hledali úkryt právě v těchto „ Plžoch“, sklepech, vyhloubených v poddajné žluté hlíně, zpevněné kamennou valenou klenbou “ kvelbenín“ . Petrovské plže náleží k typu zahloubených ve břehu bez nadzemní části. Šířka sklepa se většinou pohybuje kolem 3 m, délka dosahuje 15 m, výjimečně i více metrů. Vrstva hlíny nad sklepem a její síla
napomáhá udržovat příznivé vnitřní klima, významné pro kvalitu vína. Předsklepí- lisovna, znamená pracovní i společenskou část vinného sklepa. Lisují a zpracovávají se zde hrozny a najde se zde také místo k přátelskému posezení a „ koštování“ vína. Vinné sklepy v plžích vytvářejí ulicovou koncipovanou zástavbu se dvěma návesními prostory, tvořícími společenská centra vinohradnického areálu. Horní z obou center slouží jako přírodní hlediště, do něhož ústí ulice se starými a výtvarně nejhodnotnějšími sklepy. Zde je pro Vás připravena možnost návštěvy vinařství Tomanovský s degustací a posezením (napište prosím, zda máme sklep a degustaci zařadit).
Odtud se dostaneme do kraje na západ od toku Moravy, kde se ještě v nedávných letech těžil lignit (Dubňany, Ratiškovice), který byl určen pro hodonínskou elektrárnu. V případě zájmu se zastavíme na prohlídku exteriérů zámku ev. procházku parkem v Miloticích. Jeden z nejkrásnějších barokních zámků u nás, interiéry jsou v současné době nepřístupné. Úchvatný pohled se naskýtá z reprezentačního schodiště spojujícího sál v 1. patře se zahradou, které vládne skupina pávů. V oranžeriích se konají výstavy. Barokní stavba zámku v Miloticích vznikla na místě středověké tvrze ve druhé polovině 17. století, ale její konečná podoba pochází z první poloviny 18. věku, kdy se zde jako stavebník uplatnil Karel Antonín Sérenyi.
Jsme v jihomoravské vinařské oblasti. Prohlédneme si obec Čejkovice ( 2500 obyvatel) , dominantami obce jsou dvě významné budovy. První je původně gotická tvrz, postupně přestavěná na zámek, v jehož prostorách je dnes mj. hotel s restaurací. Kostel sv. Kunhuty, založený templáři v r. 1369, dnešní podoba je z konce 19. stol., kdy byla přistavěna věž.
Domeček T.G. M. Tomáš Masaryk bydlel s rodiči v Čejkovicích v l. 1856-1858 a pak ještě v l. 1859-1862. Domek ( patří TJ Sokol Čejkovice), v němž bydleli, je dnes využíván jako muzeum.
Písemně doložené počátky vinařství v Čejkovicích spadají do 13. stol. Téměř 100 let před panováním Karla IV. zde příslušníci francouzského templářského řádu začali systematicky pěstovat vinnou révu. První písemná zmínka o o jejich působení je z r. 1248. Vybudovali zde tvrz a v českých zemích dosud nevídaně rozsáhlé vinné sklepy. V r. 1936 vzniklo první vinařské družstvo , které sdružilo desítky vlastníků zdejších vinic. Pokračovatelem je od r. 1992 firma Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo. Společnost stále působí v historických sklepech, kde má uloženo více než 350 000 litrů vín v dubových a barikových sudech a rozsáhlý archiv lahvově zralých vín. Do 18.00 je zde otevřena populární prodejna se širokou nabídkou vín často v unikátním balení a můžete se tu dočkat překvapivě nízkých cen (nejen vína). Následuje návrat do Hodonína.
Kilometry orientačně: Veselí n. Mor. 26km, Uherský Ostroh- 5 km; Kunovice 8km, Petrov 25 km, Milotice 21 km, Čejkovice- 21km; Hodonín- 18 km.
4.den: po snídani odjezd směr Strážnice ( 5500 obyvatel), zmíněna jako prosperující tržní místo již v r. 1086. ve 2. polovině 13. stol. bylo na ochranu zemských moravsko-uherských hranic vybudováno několik hradů, k nimž patřil i ten strážnický. Pojmenování města byla odvozeno právě od této strážní funkce. V r. 1302 získal panství moravský rod pánů z Kravař, provedli první přestavbu hradu. Významnými majiteli byli od r. 1501 Žerotínové, nechali k zámku přistavět východní a spojovací severní křídlo zdobené renesančními arkádami. Za jejich panování prožívalo město největší rozkvět, bylo důkladně opevněno a patřilo k nejvýznamnějším moravským sídlům. Po bitvě na Bílé Hoře bylo panství zkonfiskováno a prodáno plukovníku císařského vojska Františkovi, svobodnému pánu z Magni. Současnou novorenesanční podobu získal zámek v polovině 19. stol. Ze zámeckých interiérů je možno si prohlédnout zámeckou historickou knihovnu s 13 000 svazky knih a kapli. Mohutné zámecké schodiště je lemováno vzácnými olejomalbami bývalých majitelů panství. Pozn.: Stálá expozice „ Nástroje lidové hudby v ČR“, jediná svého druhu ve střední Evropě je kvůli rekonstrukci dočasně uzavřena, znovu přístupná bude od sezóny 2022. Prohlídkový okruh : Historické prostory a příležitostné výstavy, vstupné: plné 70Kč/ snížené 40Kč. Za pozornost stojí rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami a nádhernou platanovou alejí.Vzhledem k bohatému programu se budete muset rozhodnout zda navštívit interiéry zámku či skansen.
Skalická brána a Veselská brána tvoří dodnes impozantní vstup do města. Spolu s baštami se střílnami připomínají městské opevnění, které nechal postavit v polovině 16. stol. na obranu proti tureckému nebezpečí tehdejší majitel strážnického panství
Jan III. ze Žerotína. Součástí obranného systému města byla i Strážnická věž postavena mezi l. 1615-1620 v pozdně renesančním stylu. Z výšky 22 metrů se nabízí ojedinělý pohled na město, zajímavostí je hodinový stroj z r. 1900 raritou zdobený zvon sv. Josef ulitý v r. 1719. Otevřeno: 9,30-11,30h; 12-17,30h; vstupné: plné 20 Kč/ snížené 15 Kč.
Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy s expozicí lidového stavitelství Slovácka. V areálu je soustředěno na 65 objektů rozdělených do skupin podle jednotlivých oblastí Slovácka ( mj. budova bývalého panského pivovaru z r. 1612, dřevěné domky moravských kopanic, malebné domky Horňácka , obydlí Dolňácka, řada technických a hospodářských staveb). Otevřeno: 9-17 h
( poslední vstup v 16h); vstupné: plné 140Kč/ snížené 70Kč.
Hluk ( 4 400 obyvatel), městečko na úpatí severních výběžků Bílých Karpat v oblasti Hlucké pahorkatiny. Každoročně se zde konají národopisné slavnosti, jednou z nich je i Jízda králů. Goticko- renesanční tvrz, zvaná Šárovcova, na pravém břehu potoka Okluky, zmiňovaná již kol. r. 1300. V držení drobné šlechty- Zástřizlové, páni z Kunovic, od r. 1625 v majetku Lichtensteinů až do 20. let 20. stol. Poté se dostala do majetku obce. V 60. letech opravena a využívána jako kulturní centrum. Patrová, trojkřídlá stavba kolem arkádového nádvoří se čtyřpatrovou hranolovou věží a vodním příkopem. Na vnější straně i v interiéru se dochovaly pozdně gotické a renesanční portály. Památkové domky, pět domků v ulici Rajčovňa. Jsou postaveny z „ kotovic“ , neboli nepálených cihel a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody přemalovaná vápnem. Střechu dříve pokrývaly došky, dnes mají střechu z pálených tašek.
Vlčnov ( 3000 obyvatel), nazýván perlou Slovácka, obec proslulá barvitou krásou krojů, vinařstvím, bohatstvím hudebních tradic, lidové architektury a především zvyků a obyčejů. Zejména Jízda králů na sebe poutá pozornost již takřka 200 let (od r. 2011 je zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva). Vinohradnické vlčnovské búdy, vesnická památková rezervace Vlčnov- Kojiny, tvoří ji 35 památkově chráněných staveb, první zmínka o nich je už z r. 1544. Nejstarší búdy byly z udusané hlíny, novější už z pálených a nepálených cihel. Jsou typické modrým obrovnáním a bílou omítkou. Uvnitř dvě místnosti, vepředu větší- lisovna, menší vzadu, kde se víno skladuje ( vzhledem k tomu , že se jedná pouze o nadzemní stavby, nebyl zaveden název sklep, ale búdy). Muzeum lidových pálenic, stálá expozice podomácké výroby destilátů na moravsko- slovenském pomezí. Otevřeno : so +ne – 13-17 h, vstupné : plné 60Kč/ snížené 40Kč. Rolnický dům a hospodářství je poslední typické stavení s patrovou komorou , černou kuchyní a doškovou střechou, jak bylo užíváno ještě na přelomu 19. a 20. stol. Vystaven úplný inventář vlčnovské jizby , komory a černé kuchyně, expozice kovářského náčiní. Patří pod Muzeum J.A. Komenského Uherský Brod, vstupné : 10 Kč , otvírací doba na požádání.
Blatnice pod svatým Antonínkem ( 2 000 obyvatel), bohatá vinařská tradice, 11. největší vinařská obec v ČR, vinohradnické búdy ze 16.-18. stol. Kaple sv. Antonína Paduánského, též svatý Antonínek, je významná barokní poutní kaple ze 17. stol na Antonínském kopci, též Blatnická hora ( 348 m ). Tradice poutí se datuje k r. 1670. Křížová cesta z pol. 20. stol.
Blatnička ( 400 obyvatel) , menší zemědělská obec, připomínaná ve 14. stol., známá především díky místnímu vínu a lidovým krojům.
Kuželov ( 400 obyvatel), na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat. Významnou technickou památkou je větrný mlýn holandského typu stojící na kopci nad obcí. Byl postaven v r. 1842 jako obecní mlýn. V r. 1906 bylo přistavěno obytné stavení pro mlynářovu rodinu. S mletím se skončilo v r. 1946, od r. 1977 je mlýn přístupný veřejnosti. Kuželovský mlýn je jediným mlýnem holandského typu na Moravě. Otevírací doba: 9-12; 13-17 h, vstupné: plné 50 Kč/ snížené 25Kč.
Kněždub (1 100 obyvatel), ves byla pravděpodobně založena již kol. r. 1264 klášterem velehradským. Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z r. 1898 v pseudorománském slohu, interiér je vymalován nezvykle moderním stylem ( ak. malíř Vojmír Vokolek) . Krásou a bohatstvím místních tradic a krojů byli v 19. a 20. stol. inspirováni známí regionální umělci- malíři Joža Úprka a Antoš Frolka i Franta Úprka, sochař. Všichni jsou pochováni na místním hřbitově zvaném „ Slovácký slavín“.
Rodný dům bratrů Úprkových , celý dům byl zrekonstruován podle dobových fotografií. Stálá expozice malířské a sochařské tvorby obou bratrů a ukázka dobového zařízení interiérů, v nichž tvořili . Dům je ve správě a vlastnictví obce.
Následuje zpáteční cesta do Prahy.
KRATŠÍ VERZE PROGRAMU
1.den: odjezd 6.40 h metro C Roztyly, Slavkov u Brna (prohlídka historických sálů zámku), přes hřeben Ždánického lesa, Žarošice (poutní místo s klasicistním kostelem a místním muzeem), Ždánice (zámek s Vrbasovým muzeem, park, psí hřbitov, Seidlova vila), Bukovany (replika válcového větrného mlýna s rozhlednou a muzeem), Koryčany (židovský hřbitov s 200 náhrobky, nejstarší z r. 1674), Střílky (nejhodnotnější hřbitovní barokní památka u nás), přes hřebeny Chřibů s pohledy na královský hrad Buchlov ze 13. st., příjezd na N (3x)
2.den: Dolnomoravským úvalem do obce Modrá (archeoskanzen, hypotetická rekonstrukce velkomoravského sídliště středního Pomoraví), Velehrad (poutní místo, monumentální chrám P. Marie a sv. Cyrila a Metoděje, románský klášter velkoryse přestavěn v barokním stylu), Staré Město (archeologické naleziště, původní Veligrad, památník Velké Moravy, románský kostel sv. Michala, karner), Uherské Hradiště (náměstí, Slovácké muzeum, farní kostel, býv. synagoga), pro zájemce letecké muzeum Kunovice, N
3.den: Hodonín (procházka městem, kde je secesní radnice, galerie významných moravských výtvarníků, v zámku muzeum věnované T. G. Masarykovi), Petrov (Plže, ojedinělý soubor vinných sklepů), Uherský Ostroh (renesanční zámek, zámecká kaple, Velký sál), Veselí nad Moravou (městská památková zóna, židovský hřbitov,exteriéry zámku, přístav na Baťově kanálu), jihomoravská vinařská oblast (Bzenec, Vracov, event. sklepy a degustace), N
4.den: Strážnice (renesanční žerotínský zámek - exteriéry, skanzen Slovácka) , folklór ve slováckých obcích: Vlčnov (lidové tradice – na jaře tu bývá Jízda králů, kroje o Velikonocích, Muzeum pálenic, Rolnický dům, vinohradnické Vlčnovské búdy), Hluk (renesanční Šarovcova tvrz), Blatnička (vinice), Blatnice (poutní vrch sv. Antonínka s barokní kaplí ze 17. st.; búdy – vinné sklepy ze 16. st., toskánský sloup P. Marie), Kněždub (Slovácký Slavín, rodný dům bratří Úprků), Kuželov (větrný mlýn holandského typu), návrat do Prahy.