News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Itálie Itálie: Emilia (okolí Parmy, Apeniny, města okolo Pádu), Jižní Tyroly

17. 9. - 23. 9. 2023
231801
 • Cena:
  17970,- Kč
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, ubytování se snídaní (6x), plné pojištění, průvodce
 • Za příplatek:
  jednolůžkový pokoj (2.980 Kč), 4x tříchodová večeře (1.950 Kč)

Pokračování cyklu Mapujeme Itálii. První a poslední den zájezdu je věnován alpské části Itálie a jeho těžiště a objevná část je vedena za méně známými cíli v širším okolí Parmy, Piacenzy, Reggio´Emilia a Modeny mezi Pádskou nížinou a Apeninami. Je zde řada malebných městeček, hradů, klášterů, apeninská krajina je malebná a působivá.

1.den: odjezd v 6.30 h od metra A Dejvická, přes Bavorsko a Tyrolsko na průsmyk Brenner. Program může být ovlivněn dopravní situací. Počítáme především se zastávkou v centru Jižních Tyrol (Alto Adige) v městě Bolzano (Bozen, muzeum – pravěký muž Oetzi, románsko-gotická katedrála, domy s podloubími), poblíž města uvidíme středověký hrad Runkelstein a při příznivé časové konstelaci se na chvíli zastavíme v městečku Termeno (Tramin) se známým vínem. Horská krajina pod horou Paganella nás upozorní, že se blíží místo našeho noclehu na okraji města Trento (Trident).
2.den: známou trasou vyjedeme z alpských údolí poblíž Verony a Pádskou nížinou dojedeme do města Guastalla (vévodský palác, zajímavé zahrady). Projedeme městečkem Brescello (je známé jako město Dona Camilla a Peppona). Úchvatnou památkou u města Colorno je Reggia (zámek a letní rezidence parmských vládnoucích rodů Farnese a později Bourbonů, též bývá nazýván „ malé Versailles“). Prohlídku nedávno nově upravených interiérů rozhodně doporučujeme (piano nobile, kaple, nové apartmány Ferdinanda Bourbonského). Okolo se rozkládá rozlehlý park (jako přírodní byl upraven českým zahradníkem Karlem Barwiciem za vlády Marie Luisy). Možná málo známou památkou pod ochranou UNESCO je městečko Sabbioneta (rozlehlá opevnění, vévodský palác). Vzniklo plánovitě v 16.stol., nachází se v Lombardii, na konci 16.stol. zde držel Vespasiano (příslušník rodu Gonzagů) kulturně orientovaný dvůr a městečko neslo přízvisko „Malé Athény“, jezdecké sochy příslušníků jeho rodu najdete u vévodského paláce. Zdejší divadlo patří k nejstarším v Evropě a v kostele Incorobata je impozantní mauzoleum Vespasiana od Leoniho. Pak následuje už jen dojezd pod svahy Apenin do Tabiano Terme, ve zdejším hotelu zůstaneme na 4 noci.
3.den: dnes se budeme pohybovat v horských údolích i na svazích Apenin. Nejprve navštívíme lázeňské město Salsomaggiore, určitě Vás okouzlí Vigoleno (opevněné horské městečko s hradem, románský kostel, procházka po cimbuří), které ještě předčí sousední Castell Arquato (nádherná poloha v horské krajině, oblíbená kulisa filmů se středověkou tématikou). Dominantní stavbou je Rocca Viscontea. Za prohlídku stojí kolegiátní kostel z 11. stol. s muzeem, dochovaly se dvě městské brány, vévodský palác, zajímavé městské domy. Odpoledne pod horami máme na programu hrad v městečku Noceto a Fidenza (katedrála z 11.stol., přestavěná goticky, vynikající portály).
4.den: dopoledne věnujeme prohlídce vévodského města Parma , které bylo dějištěm známého Stendhalova románu Kartouza parmská. Centrem městského života je náměstí Piazza Garibaldi. Nejcennější památky se soustřeďují okolo katedrály (lombardsko-románský styl s gotickou zvonicí, uvnitř fresky od Coreggia a snímání z kříže od románského sochaře Antelamiho) a baptisteria (jedinečná oktagonální architektura 12.stol. a fresky z 13.stol.) Mezi vynikající památky patří kostel S.Giovani Evangelista (fresky od Coreggia), palác Palazzo della Pilitta, divadlo Farnese a Camera del Corregio s freskami. Ve vévodském parku je Zahradní palác. Zájemci o dějiny vévodství Parma Piacenza mohou navštívit muzeum Glauco-Lombardi (vládla zde až do r. 1847 vdova po císaři Napoleonovi Marie Luisa). Určitě dostanete chuť nejen na výbornou kávu, ale i na parmskou šunku a parmezán. Odpoledne zajedeme do hor, na návrší stojí pohádkový hrad Torrechiara (z 15.stol., uvnitř pozoruhodné fresky a výhledy). Naopak na okraji Pádské nížiny uvidíme vodní hrad Rocca Fontanellato (Rocca San Vitale, je v centru městečka, strop s freskami pochází od Parmigiana).
5.den: na trasách našich zájezdů nesmí chybět ani klášter, bude to Chiaravalle della Colomba, založený r. 1137, dodnes tu žijí cisterciáčtí mniši. Součástí prohlídky je kostel ze 13.st., jedinečná křížová chodba ze 14.st., kapitulní síň, je tu i klášterní muzeum, dormitář a refektář. Městečko Busseto bylo po 500 let centrem státečku Pallavicini, v té době zde stála mohutná pevnost, budova byla přestavěna na radnici. V blízké vsi Roncole Verdi se v r. 1913 narodil hudební skladatel Giuseppe Verdi. Brzy se přestěhoval do Busseta, v městečku, později v jeho okolí (Vila Verdi) žil až do své smrti (v mládí v Casa Barezzi, pak Palazzo Orlandi). Je zde i Verdiho divadlo, Národní muzeum Giuseppe Verdi, kostely, kde hrával na varhany, v r. 2013 mu zde byl odhalen pomník.
Město Piacenza je sídlem provincie, do r. 1545 bylo členem Lombardské ligy, následně pak součástí vévodství Parma Piacenza (zprvu rod Farnese, pak Bourboni). Dóm z 12.-13.stol. s freskami od Guercina, několik starých kostelů včetně původně raně křesťanské baziliky sv.Antonína (přestavěná románsky a goticky). Impozantní pozdně renesanční stavbou je palác Farnese (uvnitř městské museum s Madonou s dítětem od Botticelliho, kolekcí muránského skla a freskami ze života papeže Pavla III.. Skvělá budova radnice (Palazzo del Comune) je ve stylu lombardské gotiky, před ní jezdecké sochy vévodů Alessandra Farnese a Ranuccia Farnese. V horském apeninském údolí řeky Trebbia stojí hrad Castello di Rivalta, dodnes je v majetku šlechtické rodiny a otevírá občas své brány i turistům.
6.den: přesun nížinou do města Reggio (nell) Emilia (sídlo provincie, ve středověku patřilo 300 let rodu Este). Příjemné centrum Piazza Prampolini s katedrálou, baptisteriem a radnicí (Museo del Tricolore uchovává první italskou vlajku).Výstavná budova městského divadla. Pokračujeme do městečka Scandiano , kde upoutá budova hradu Rocca dei Boiardo. Nedaleko odtud (30 km) stojí na svazích Apenin zříceniny hradu Canossa. Sem přišel v lednu 1077 něměcký král Jindřich IV. Zbaven svým synem vlády, uprchl z vězení a kráčel pěšky v oděvu kajícníka na cestě do Canossy naproti papeži Řehoři VII., aby dosáhl zproštění církevní klatby.
Poslední zastávka v rámci našeho putování Emilií bude věnována venkovskému historickému městu Carpi s renesanční katedrálou, hradem dei Pio (věže, dvůr od Bramanteho) a kostelem Sagra s vysokou románskou věží zvonicí Torre della Sagra. V podvečer dorazíme do Trenta na nocleh s možností zastávky v centru..
7.den: údolím Adige do historického Merana. Má nádherné okolí s promenádními cestami, gotická katedrála s vnějšími freskami. Ulice via Portici s podloubím a hrad Castello Principesco s cimbuřím, postavený Habsburky v roce 1480. Poblíž města v horách stojí hrad Tirol, býval rodovým sídlem tyrolských hrabat, podle něho nese země název. Podle dopravní situace zvolíme návratovou cestu do Čech, buď přes Schluderns a Reschen Pass k hornímu Innu anebo klasicky přes Brenner (v případě slabší dopravy s krátkou zastávkou v Brixenu).