News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Itálie Krásy Piemontu a Ligurie

17. 5. - 24. 5. 2025
251801
  • Cena:
    18990,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, ubytování se snídaní (7x), průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné, stravování kromě snídaně
  • Za příplatek:
    jednolůžkový pokoj (4.590 Kč), 5x tříchodová večeře (00000 Kč), pojištění léčebných výloh v zahraničí do 8.000.000 Kč a storna do 30.000 Kč dospělí do 70 let (400 Kč) a senioři nad 70 let (680 Kč)
    pojištění léčebných výloh

Tento zájezd je 14. pokračováním oblíbeného cyklu Poznáváme Itálii. Jeho absolventi poznali tuto zemi docela dokonale. Do tohoto cyklu jsme zařadili pro vás možná méně známé kouty severozápadní Itálie, lokality, které jsme na našich trasách ještě neměli. Nemůžeme se úplně vyhnout místům, která již znáte, ta budou zařazena jen v malém počtu. Hodně míst bude v Piemontu. Určitě potěší zastávka ve Varallu, kde navštívíme památku UNESCO Sacri Monti. Mile Vás potěší piemontská krajina vinorodé oblasti Langhe. Ligurské metropoli Janovu věnujeme celý den, poslední desetiletí výrazně vylepšilo tvář tohoto věčného soupeře Benátek. Nezapomeneme i na setkání s mořem v Savoně a Varazze. Brána do Piemontu Alessandria má četné památky a zajímavé okolí (hrady, městečka Ovada a Cremolino). Za opakovanou návštěvu stojí Vercelli. Cestování po severu Itálie si zpestříme zastávkami na trase (Brescia, Vigevano). Počítáme i s nejkrásnějším italským jezerem Lago di Garda a putováním po jeho západním břehu. A dle Vašeho očekávání jsme zařadili i zastávky v regionu Alto Adige (Jižní Tyroly).

1. den: pojedeme od stanice metra A Dejvická ve směru na Rozvadov, přes Bavorsko a Tyroly na Brenner a do Jižních Tyrol. V případě dostatku času (vše ovlivní průjezdnost dálnic) plánujeme navštívit klášter Novacella (Neustift). Byl založen v r. 1142 (augustiniáni), v nedávné době důkladně opraven. Románská, gotická i barokní architektura. Barokní kostel, křížová chodba, studně zázraků, knihovna, klášterní zahrada i klášterní vinice. Údolím do blízkého Brixenu (biskupské sídlo, barokní dóm s gotickou křížovou chodbou, biskupská rezidence Hofburg, muzeum; výstavné městské domy s podloubími; místo pobytu Karla Havlíčka-Borovského). Pokud by nastal časový problém zařadíme návštěvy při zpáteční cestě.

Pokračujeme zaříznutým údolím řeky Isarco (Eisack), otevírají se pohledy na klášter Säben – Sabione. O kus dál podjedeme pod hradem Trostburg a zanedlouho na chvíli zahlédneme domy Bolzana. Za ním se údolí rozšiřuje, přitéká sem řeka Adige (Etsch) a dostáváme se do kraje vinic (slavný Tramin) a jabloňových sadů. Obzoru dominují rozeklané štíty Dolomit včetně mohutného masívu Paganelly (2.126 m). To už přijíždíme do blízkosti města Trento (Trident, dávné biskupské sídlo, v l. 1545-1563 církevní Tridentský koncil). V nové části městské aglomerace ubytování a nocleh.

2. den: z Trenta pojedeme známou trasou stále údolím Adige a alpskou krajinou s hrady až na dohled Verony. Zde se stočíme na západ, naším cílem je město Brescia -„italská lvice“, druhé největší lombardské město. Uvidíte zejména náměstí Piazza della Loggia s radnicí, Piazza della Vittoria s architekturou z doby Mussoliniho, Piazza del Duomo s renesančním Novým dómem (interiéry), románským chrámem Rotunda a palácem Broletto. Jsou zde i nejvýznamnější antické vykopávky v Lombardii (Capitolium, chrám z doby Vespasiána a divadlo, památka UNESCO), kostel S. Francesco s křížovou chodbou, pevnost Castello, fontány.

Zde se rozloučíme s posledními výběžky Alp a napříč Pádskou nížinou pokračujeme do Piemontu. Na programu zámek Piovera (patří knížeti Calvi di Bergolo), zajímavá středověká stavba obklopená přírodním parkem. Nedaleko odtud je vesnice Marengo, dějiště vítězné Napoleonovy bitvy (rok 1800) po odváženém a únavném tažení přes Alpy zde porazil císařská vojska. V případě zájmu krátká prohlídka muzea. A to už jsme na okraji města Alessandria, které bylo v roce 1175 pojmenováno po papeži Alexandru III. Savojští později z tohoto strategicky velmi výhodně položeného města vybudovali obrovskou hraniční pevnost. Dlouhou vojenskou tradici města ztělesňuje citadela s hvězdicovým půdorysem, má šest bastionů, tunely, kasematy a příkop spojený s řekou Tanaro. Během piemontské vzpoury v roce 1821 byla Cittadella svědkem prvního vztyčení italské trikolory. Mezi hlavní památky patří klasicistní katedrála sv.Petra a Marka se 100 m vysokou štíhlou věží a románsko-gotický kostel S.Maria di Castello.Hlavní promenádou města je Corso a Piazza Garibaldi s podloubími. Radnice (Palazzo rosso) stojí na Piazza della Liberta. Ekonomicky prosperující město (klobouky Borsalini) je též známo výtečnou gastronomií. A z tohoto provinčního centra dojedeme za necelou půlhodinu do hotelu v Casale Monferrato. N (5x)

3. den: CasaleMonferrato leží při řece Pád, má 40.000 obyvatel a bohatou historií (vládly zde např. rodiny Palaiogolo a po nich Gonzaga). Z památek vynikají mohutný hrad, románský dóm, uprostřed židovské čtvrti synagóga z r. 1595, jedna z nejhezčích v Evropě, 60 m vysoká věž Torre Civica, na náměstí Mazziniho socha sardinského krále Karla Alberta. Byli jsme zde již v r.2019, ale bude-li zájem můžeme v rámci našeho pobytu zorganizovat i prohlídku tohoto města.

Vysoko na řekou Pád se zdvihá pevný, novogoticky (architekt Violet le Duc) upravený hrad Castello del Camino, nejkrásnější v krajině Monferrato, dějiště řady historických událostí. Zdáli jsou viditelné jeho věže, hradby, cimbuří, zkrátka je to hrad jako z pohádky.

Odtud pojedeme úrodnou venkovskou krajinou Pádské nížiny do tajuplného místa Lucedio. Před 900 lety zde bylo založeno cisterciácké opatství , jeho budovy prošly dlouhým stavebním vývojem. Klášter byl zrušen roku 1789, jeden čas patřil i Napoleonovi, v r. 1861 vzniká knížectví Lucedio, dnes klášterní budovy jsou součástí farmy, jejíž pole jsou kolébkou italské rýže (počátky sahají do 15.stol.). K bývalému opatství se vztahuje řada legend, v nichž figuruje např. Lucifer.

Bohatstvím památek vyniká provinční sídlo Vercelli (50.000 obyv.), italské hlavní město rýže, sídlo prvního piemontského biskupství. Hlavní památkou je původní opatský kostel (S.Andrea), nyní bazilika , nejstarší gotický chrám v Itálii z 1.poloviny 13.stol. , s románskou fasádou a s křížovou chodbou. Naproti stojí mohutná budova Ospedale Maggiore postavená jako nemocnice a útulek pro poutníky (via Francigena). Mohutná katedrála San Eusebio pochází ze 16.-18.stol. Dominantou hlavního náměstí Piazza Cavour je věž Torre del Angelo a uprostřed stojí pomník Cavoura. Na Piazza Palazzo Vecchio stojí Broletto, za středověku sídlo městské samosprávy a městská věž.

Pokračujeme k severu, do Alp, do městečka Varallo (450 m n.m.). Odtud zhruba 30 km vzdušnou čárou se zdvihá masív druhé nejvyšší alpské hory Monte Rosa (4.634 m). Je centrem údolí Valsesia. Má nevelké historické jádro s kolegiátním chrámem S. Gaudenzio. Z městečka jede lanovka (nejstrmější v Evropě, délka 200 m, výškový rozdíl 134 m) na křesťanskou posvátnou horu, nejstarší z italských Sacri Monti a poutních míst svého druhu vůbec. Tvoří ji basilica minor zasvěcená Panně Marii (Assunta, 1728) a 45 kaplí, které zdobí fresky a 800 polychromovaných terakotových soch v životní velikosti. Datum vzniku: 1468 – 1565. Sacri Monti jsou zapsány na seznamu UNESCO. Návrat do Casale.

4. den: za Alessandrií se dálnice dostává do horských údolí, jednou z typických obcí je Isola del Cantone a nad ní hrad Spinola. V této oblasti překonává hřeben Apenin. Při sjezdu z Passo dei Giovi (472 m) stojí vily bohatých Janovanů prchajících před horkem velkoměsta. Příchody k Janovu (tehdy piemontskému) chránily v 18. a 19. stol. mohutné pevnosti. Vysoko nad dálnicí stojí Forte Begato .

Přijíždíme ke slavnému přístavu Genova (Janov, 650 000 obyv., metropole Ligurie, La Superba). Následuje pěší prohlídka města, pro jehož centrum jsou charakteristické úzké středověké uličky „caruggi“. Stojí zde Kolumbův rodný dům, gotická katedrála San Lorenzo, paláce ze 17. a 18. stol., bazilika San Carignano, dóžecí palác, královský palác (Palazzo Reale, velmi pěkné muzeum). V Janově i ulice s podloubími (Sottoripa, délka 1 km). Známá je Via di Pre (velmi živá a obchodní). U vody stojí největší evropské akvárium od Renzo Piana (vstupné). Nově zřízený a upravený je areál nejstaršího evropského majáku Lanterna (shora skvělý výhled, procházka přístavem a podél opevnění). U přístavu též moderně instalované sbírky mořského muzea Galata. V rámci celého dne si jistě najdeme i čas na osvěžení a občerstvení. Pozdě odpoledne návrat do hotelu.

5. den: dnešní program je zacílen na západ Piemontu (provincie Cuneo) na dohled pohraničních alpských hřebenů. První zastávka je věnována zámku Raconigi, oblíbené rezidenci italské královské rodiny. Dnes je tento objekt památkou pod ochranou UNESCO. Jeho počátky spadají do 16.stol., vnější podoba je barokní a klasicistní, skvělé jsou interiéry. K zámku přiléhá park a také město s četnými barokními kostely. V kraji, který je známý výtečnými víny je starobylé městečko Cherasco s charakteristickými podloubími. Hrad Viscontiů pochází ze 14.stol., dále zde románský kostel sv. Petra se zvonicí a barokní chrám S.Maria del Popolo. Blízká vesnice Barolo je vinařským centrem v krajině Langhe. Zdejší krajina, způsob života a vinařství je pod ochranou UNESCO. V hradě Falletti je zajímavé muzeum vína s možností degustace. Symbolem vesnice je kostel S.Donato.

Návštěvu této krajiny zakončíme v nádherném historickém městě Alba, proslulým svými bílými lanýži, sladkostmi z lískových oříšků a víny. Ve středověku byla Alba svobodným městským státem. O těchto dobách svědčí staré jádro města s dlážděnými uličkami a dómem z pálených cihel, je zasvěcený sv. Vavřinci (San Lorenzo). Z kdysi početných šlechtických věží ve městě se jich dodnes zachovalo jen málo. Nejhezčí najdete na Via Cavour, Via Vittorio II. a na Piazza Duomo.

6. den: pojedeme po dálnici okolo Alessandrie k jihu. Pod severními svahy Apenin leží městečko Ovada (připomíná se již roku 991). Procházka jeho uličkami, brány, malované domy, chrám Assunta, rodiště místního sv.Pavla. V architektuře městečka je již znát janovský vliv. Zdáli spatříme hrad Tegliolo z 11.stol. Dalším hradem patřícím do zdejší krajiny je Cremolino (z 13.-14. stol., 450 m n.m., nebyl nikdy dobyt, patřil také janovským Doriům, z návrší krásné výhledy na okolní krajinu). Vrátíme se k dálnici, která sama o sobě je zajímavým technickým dílem a mnoha tunely i mosty překonává hlavní apeninský hřeben. Dostaneme se k pobřeží Ligurského moře a pojedeme přes městečka Palmové riviéry (Riviera delle Palme, je součástí Riviera di Ponente). Poledne a siestu věnujeme městečku Varazze, které má historické jádro s dlážděnými uličkami (caruggi) a také s příjemnými tratoriemi s ligurskými jídly. Jsou zde i zbytky středověkých hradeb. Písčitá pláž i procházková trasa podél moře (Lungomare Europa). Pobřežní trasou se dá dojít (4 km) do sousedního Celle Ligure (zde mají lanovku Funicolare Bottini k rozhledně).

V pozdním odpoledni a po siestě dorazíme do provinčního centra Savona (65.000 obyv.). Pevnost Priamar je symbolem janovské nadvlády, ta začala v r.1542. Středověké jádro města má úzké uličky (via Pia a via Paleocapo). Mezi symboly města patří věž Brandale se zvony ze 14.stol. (vedle ní Palazzo degli Anziani – rady starších) a la Torretta stojící přímo u moře v sousedství sochy mořeplavce Pancaldiho. Podél moře vede promenáda Walter Tobagi, plno restaurací a kaváren je okolo starého přístavu. Za návštěvu stojí i savonská Sixtinská kaple a katedrála ze 16.stol.

Návrat povede opět po dálnici přes Apeniny (120 km).

7.den: přejíždíme řeku Pád, opouštíme Piemont a dostáváme se do Lombardie do kraje rýže (Lomellino). Na okraji města Mortara se odehrála v roce 773 jedna z nejvýznamnějších bitev západního křesťanství mezi vojsky Karla Velikého (čili Franky) a langobardskou armádou v čele s králem Desideriem. Franští bojovníci jsou pohřbeni v areálu kláštera S.Albino (románský a renesanční). Zanedlouho přijedeme do perly mezi lombardskými městy, do Vigevano (ideální renesanční město). Středem města je jedno z nejkrásnějších renesančních náměstí Piazza Ducale, na jeho designu se podílel Leonardo da Vinci. Stojí zde palác Castello Sforzesco, postavený v l. 1492-94 pro milánského vévodu Ludovica il Moro podle projektu slavného Bramanteho. Domy na náměstí mají podloubí (celkem 84 oblouků) a jsou zdobeny freskami. Své obchody zde měli kupci s vlnou a hedvábím. Stojí zde také katedrála s mohutnou nevídanou konkávní barokní fasádou (za biskupa Caramuela Lobkowitze). Nesmíme opomenout mohutnou věž od Bramanteho. Na náměstí stojí i socha sv. Jana Nepomuckého. Můžete nahlédnout do labyrintů paláce (např. stáje, ledárna, vstupní hala, loggia) i navštívit muzea (Národní archeologické muzeum krajiny Lomellina, galerie, muzeum obuvi a Leonardiana – díla da Vinciho). 163 m dlouhá Strada coperta spojuje palác s pevností Rocca. A je tu nepřeberné množství podzemních chodeb. Kostel S.Pietro Martire byl určen pro vévodský dvůr.

Krátkým přejezdem dosáhneme Abbiategrasso, město při řece Ticino, je spojeno splavnými kanály s 20 km vzdáleným Milánem. Stojí zde mohutný hrad z doby Viscontiů. Renesanční část kostela S.Maria Nuova je dílem slavného Bramanteho. V bývalém klášteře Annunziata z 15.stol. byly v plném rozsahu ve všech místnostech rekonstruovány fresky od Caravaggia z roku 1519.Ulice města jsou lemovány podloubími.

Pokračujeme v naší cestě na východ. Pojedeme severně od Milána, na obzoru se objeví první předhůří Alp. Mineme Bergamo a Brescii. Zamíříme k nekrásnějšímu italskému jezeru Lago di Garda. Pojedeme po jeho západním břehu. První zastávka bude v městě Saló s příjemnou promenádou při jezeru Garda, při ní subtropická vegetace, vily, pozdně gotický dóm. Silnice se přimkne k jezeru a bude projíždět malebnými městečky, na protějším břehu se tyčí mohutný masív hory Baldo. Výhledy bude přerušovat řada tunelů. Při severním břehu zastavíme v malebném městě Riva del Garda. Uvidíme náměstí s arkádami, věží s hodinami i scaligerským vodním hradem La Rocca. Město je střeženo hradební věží Bastione di Riva. Mezi další památky patří Chiesa dell´Inviolata (barokní kostel ze 17. století) s osmibokým tamburem, radnice, náměstí Piazza III Novembre- náměstí u starého přístavu, Rocca- městský hrad přímo u jezera. Pokračujeme alpskou krajinou přes Arco a údolím s řadou jezer, nakonec pojedeme tunelem Montevideo do Trenta na nocleh.

8.den: po snídani zamíříme k severu. Pokud jsme při příjezdu absolvovali prohlídky Brixenu i kláštera Neustift a bude normální provoz zařadíme dle možností některou z následujících zastávek: hrad Trostburg (z 12.stol., rytířský sál, kazetové stropy), městečko Chiusa/Klausen (pozdně gotické domy, nad ním na vysoké skále klášter Säben, již v 6.stol. biskupské sídlo); mohutná pevnost Fortezza (Franzenfeste), Byla postavena v první polovině 19. stol. a měla za úkol chránit vstup nepřítele do Brennerského průsmyku. Byla pojmenována po rakouském císaři Františku I. Rozsáhlý komplex vojenských staveb je protkán dvojicí silničních a dvojicí železničních komunikací. Další eventualitou je zastávka v městečku Vipiteno (Sterzing). Jedná se o nejsevernější město Itálie. Nádherné měšťanské domy s charakteristickými arkýři lemují malebnou hlavní nákupní ulici se spoustou obchodů i restaurací. V blízkosti města střeží cestu na Brenner několik hradů (např. již zdálky viditelný hrad Reifenstein). Zbytek cesty pak už jenom průjezd přes Brennerský průsmyk a známou trasou na Innsbruck, Mnichov a do Prahy.