News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Itálie Úžasná toskánská Maremma a ostrov Elba

22. 9. - 29. 9. 2024
241802
 • Cena:
  17850,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, ubytování se snídaní (7x), hotelové taxy, průvodce

 • Za příplatek:
  jednolůžkový pokoj (2.990 Kč), 6x tříchodová večeře (1.800 Kč), pojištění léčebných výloh v zahraničí do 8.000.000 Kč a storna do 30.000 Kč dospělí do 70 let (400 Kč) a senioři nad 70 let (680 Kč)

V letošním roce vyrážíme do kouzelné krajiny jižního Toskánska nazývané Maremma. Jedná se o pobřeží Tyrhénského moře a přiléhající hornaté vnitrozemí. Kraj není tak přetížený intenzivním cestovním ruchem jako centrální části Toskánska, je zde řada kouzelných městeček, ale i hradů, oblast je bohatá na etruské památky. Moře je tady blankytně modré a čisté. V rámci zájezdu můžete navštívit i ostrov Elba. Cenově je zájezd levnější než loni a je o den delší. Doporučujeme si objednat večeře, jsou jako obvykle tříchodové a 300 Kč je i u nás často obvyklá hotelová cena. Bonusem je i ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v těsné blíkosti moře a na 5 nocí.

1.den: odjezd od stanice metra A Dejvická v 6.20 h (z Evropské třídy na rohu s ulicí Šolínovou). Pojedeme ve směru na Rozvadov, přes Bavorsko a Tyroly na Brenner, okolo Trenta a Verony do Pádské nížiny a do města Modena. Ubytování je zajištěno v centru a je tedy možnost večerní procházky, v historickém jádru např. dóm z 12. st. s gotickou kampanilou, vévodský palác rodu d´Este, radnice. A také bary, cukrárny, hospůdky.

2.den: přejedete hřeben Apenin po odvážně vedené dálnici s četnými a dlouhými tunely a dáme se údolím Arna východním směrem s první zastávkou v městečku San Miniato (al Tedesco). Malebně položené v horské krajině s dómem z 12.stol., biskupským palácem, vedle sídlo říšských vikářů (zástupci císaře v Toskánsku). Nádherné výhledy na město i do kraje. Pokračujeme ve směru k Livornu (z města trajekty na Korziku a Sardinii) a k Ligurskému moři.Ve výhledové poloze v blízkosti pobřeží městečko Castagneto Carducci (hrad, kostel S.Lorenzo). Na úpatí hor stojí jedna z nejpůvabnějších italských vesnic (to je oficiální titul) Sovereto. Středověké úzké uličky stoupají až ke hradu Rocca Aldobrandesca. Románský kostelík S.Giusto, hradby, výhledy do kraje. Odtud máme již méně než hodinu do našeho hotelu v Marina di Grosseto nedaleko od mořských pláží.

3.den: po ránu přejedeme 60 km do přístavu Piombino, kde se nalodíme na trajekt, tento výlet je fakultativní, čili cena trajektu není v ceně zájezdu a na ostrov jedeme bez autobusu (přibližná cena zpáteční jízdenky je 30 €). Mineme nejsevernější mys ostrova Capo Vita a po necelé hodině přistaneme v hlavním městě Elby Portoferraio. Po nábřeží přijdeme do starého přístavu a branou Porta a Mare vstoupíme za hradby města. Mohutná opevnění jsou posílena 2 pevnostmi. Procházkou úzkými uličkami a přes malebná náměstíčka vystoupáme k paláci Palazzina dei Mulini, který byl Napoleonovým sídlem v časech jeho krátké vlády nad ostrovem a navštívíme jeho muzeum. Z hradeb pěkné výhledy. Asi 6 km za městem je Napoleonovo letní venkovské sídlo Villa di San Martino. Ti účastníci, kteří nepojedou na Elbu si mohou prohlédnout město Piombino (Piazza Verdi, radnice z r. 1444, kašny od Nicola Pisana, pevnost, hrad), kochat se pohledy na moře, ostrov Elbu a Arcipelago Toscano a navštívit pěkné etruské muzeum. A zajít do některé ze zdejších restaurací či cukráren. Společně pak v pozdním odpoledni odjedeme k etruským hrobkám u zálivu Baratti a do malebného opevněného městečka/vesnice Populonia (pevnost, etruské muzeum, akropole antického města).

4.den: dnes se vydáme do horských městeček na severozápadě Maremmy. Pobřeží opustíme u Orbetella a přes Manciano dojedeme do Pitigliana. Stojí na skalnatém útesu z vulkanických tufů, nazývá se také Malý Jeruzalém (starobylé město a židovské osídlení). Úzké dlážděné uličky, kostel S.Rocco z 12.stol., palác Orsini a barokní dóm. Dále navštívíme asi nejkrásnější z místních městeček - Sorano – nad soutěskou Lente a na dohled 1.000 m vysokých hor. Dominuje mu pevnost rodu Orsini z 15.stol. Pozoruhodná upravená skála s vyhlídkou Masso Leopoldino. Nejhezčí pohledy jsou z Parco Della Rimambranza. A nebo stojí za to se projít uličkou Via delle Ripe. A uvidíme i brány. Trojici zdejších obcí doplňuje Sovana, rodiště papeže Řehoře VII. I zde jsou zříceniny pevnosti, kostel Santa Maria z 12.stol. a katedrála (románské hlavice sloupů). Za městečkem řada etruských hrobek (lze navštívit např. Tomba Ildebranda, Tomba Tifone).

5.den: tento den bude částečně odpočinkový. Někteří z Vás se možná rozhodnou zůstat v Marina di Grosseto, využijí čas k procházkám podél moře, do jachetního přístavu, do sousedního Sciangai či přírodní rezervace Diaccia Botrona. Dopoledne počítáme s návštěvou hlavního města provincie a centra toskánské Maremmy Grosseta. Historické centrum je obklopeno mohutnými hradbami z časů vlády Medicejských (z 16.st., délka 2.900 m). Branou Porta Corsica vstoupíme na náměstí Piazza Dante s mohutnou katedrálou S.Lorenzo a palácem Aldobrandeschi, uprostřed socha vévody Leopolda II. (vedl v Maremmě boj proti malárii). Kostel S.Francesco z 13.stol. s křížovou chodbou. Kvalitní archeologické muzeum s etruskými vykopávkami a středověké malířství zdejší oblasti. Od věci není i malé občerstvení či dokonce oběd. Odpoledne doporučujeme krátkou vyjížďku (10 km) do rybářského přístavního městečka Castiglione della Pescaia, jehož stará pevnost shlíží na vody modrého Tyrhénského moře (ty jsou zde nejčistší z celého Toskánska). Uvnitř středověkých hradeb najdete půvabné uličky a kostel sv.Jana.

6.den: nejprve pojedeme do města Massa Maritima, které patří k nejkrásnějším toskánským městům a je ušetřeno davů turistů. Vynikající památkou je románská katedrála S.Cerbone ve středu náměstí Piazza Garibaldi, je ovlivněná pisánskou a sienskou architekturou. Gotický relikviář patrona kostela je za hlavním oltářem a jsou na něm zpodobněny scény ze života svatého. Vedle dómu stojí Palazzo Pretorio a Palazzo Comunale. Sienská pevnost pochází ze 13.stol.. Zajímavostí je středověká erotická freska na Palazzo delle Fonti. Naším dalším cílem je etruská Vetulonia (největší rozkvět města v 8.stol. před Kr., dlouho bylo v zapomnění) v krásném přírodním zasazení. V místech dnešní vesnice bývalo výstavné antické město. Návštěvníky nejvíce přitahují hroby Tumulus della Pietrera a Tombe del Diavolino. Zpět do přímořské roviny u řeky Ombrone a do příjemné přímořské rybářské obce Talamone (podle legendy zde pohřben Telamon, účastník výpravy Argonautů), skalnaté pobřeží a hrad. Další přírodní perlou je poloostrov Argentario, uprostřed laguny stojí městečko Orbetello, jehož katedrála stojí na místě římsko-etruského chrámu. Posledním městečkem, které v Maremmě navštívíme je Magliano in Toscana. Nejprve zastavíme u zřícenin kostelíka Canonica di S.Bruzio z 12.stol. Půvabnou polohu Magliana umocňují olivové sady na svazích, navštívíme dva románské kostelíky, uvnitř mohutných hradeb (absolvujete po nich procházku?) hradeb je i palác Checo Bello.

7.den: opustíme pohostinnou Maremmu a přes nevysoké horské pásmo se dostaneme do blízkostí města Siena. Krásnou toskánskou krajinou přijedeme pod hradby městečka Monteriggioni, dávné ghibellinské pevnosti postavené sienskými ve 13.stol. Hlavní ulice (jen pro pěší) prochází mezi Porta Franca a Porta Fiorentina, hradby jsou přerušovány 14 věžemi. Přeci jenom alespoň 1x na naší trase zařadíme město veskrze turistické a hodně zalidněné, ale přesto hezké a také neobvyklé. Bude to San Gimignano s jeho zdáli viditelnými 14 kamennými obytnými věžemi pocházejícími z 12.stol. Naše kroky povedou na Piazza del Duomo a do kolegiátního kostela (dómu) Santa Maria Assunta. Nevynecháme ani paláce v jeho okolí, náměstí Piazza della Cisterna, možná dojdeme ke kostelu S.Agostino, či někteří vystoupají 200 schodů na věž Torre Grossa. Nezapomeňte na výhled od Rocca di Montestaffoli. Ale možná tu budete již po čtvrté a proto vaše kroky ihned zamíří do Gelateria Dondoli. A pak si jen blaženě sednete do některé z místních hospůdek a nezapomenete si dát ribollitu a pici. Po prohlídce města se vydáme do vinorodé krajiny Chianti a pokud bude ještě čas a chuť tak se zastavíme v městečku Barberino Val d´Elsa. Pak už neopustíme dálnici, přejedeme Apeniny a dojedeme na nocleh do nám již známého hotelu v Modeně.

8.den: již známou návratovou cestou z Itálie přes Pádskou nížinu do Alp. Při dobrém času zastavíme v městečku Sterzing pod Brennerem. A kudy dál asi víte – Innsbruck, Mnichov, Řezno, Praha.