Advent v Pasově a chvilka ve Freyungu
-
Cena:999,- Kč
-
Doprava:autobusem
-
Cena zahrnuje:dopravu autobusem (pro 45 účastníků), průvodce
-
Za příplatek:připojištění léčebných výloh v zahraničí do 8 000 000 Kč (25 Kč)
Klasický, pro mnohé z Vás vzpomínkový, zájezd. Stačí vzpomenout na rok 1993, krásný bílý sníh a zářící slunce. A frontu na hranici při vypisování německých silničních papírů. Či rozzářené oči dětí, které zřely na tu nádheru. Anebo když si vzpomenete na to, jak jste byli úžasně mladí! A svět na Vás teprve čekal. A obzvláště ten s KIWI. Pojeďte, zavzpomínejgte. Chodit budeme pomalu, vína už moc nevypijeme, uzeninu už jíst nesmíme, ale stejně se Vám tam bude líbit. (předem se omlouvám těm, kteří si myslí, že se jich tento text týká - netýká - je to jen básnická invence). A taky nechci odradit ty, kteří si řeknou, že stejně nic neuvidí. Nebojte, ještě to zvládneme.
Sraz v 6.55 h, odjezd 7.00 h autobusové nádraží Na Knížecí, nástupiště číslo 7, metro B. Z Prahy vyrazíte po strakonické silnici na hraniční přechod Strážný. Pak nádhernou šumavskou krajinou po bavorském území až do údolí Dunaje a do města
Pasov ( 50 000 obyvatel, město tří řek). Dolnobavorské město v blízkosti rakouské hranice se pyšní mimořádně příznivou polohou na soutoku řek Dunaj, Inn a Ilz. Vody Innu jsou zelené, Dunaj má nahnědlou barvu, voda řeky Ilz, přitékající z vřesovišť, je černá. Za soutokem pokračuje řeka jako Dunaj, vykazuje všechny tři barvy vody. Už ve středověku byl říční obchod zdrojem velkého bohatství města. V 1. stol. př.n.l. zde keltští Bójové založili opevněné sídliště, kolem r. 80 n.l . tu vznikla římská pohraniční pevnost. V 8. století zde sv. Bonifác založil biskupství, které v r. 1217 dosáhlo suverénního postavení říšského knížetství ( až do r. 1803). Jeho vliv byl srovnatelný s arcibiskupstvím v Salzburku. Od r. 1978 je Pasov i univerzitním městem.
Staré město s barokními kostely a patricijskými domy se rozkládá na úzkém výběžku mezi Dunajem a Innem.
Pasov nebyl v historii nikdy bombardován, jsou v něm zachovány všechny původní stavby. Celé město je protkáno úzkými uličkami s kavárnami, atmosférou lehce připomínající italská města.
Zámecký komplex Veste Oberhaus se tajemně a ladně tyčí nad městem, na vrchu Georgsberg na levém břehu Dunaje. Jeden z největších a nejmocnějších hradních komplexů v Evropě vznikal od začátku 13. stol., od r. 1932 je v majetku města ( muzea, kulturní akce).
Dominantní památkou v nejvyšším místě historického města je katedrála sv. Štěpána. Monumentální nádherná stavba s bílými věžemi a modrozelenými kupolemi z konce 17. stol., architekti Carlo Lurago a Giovanni B. Carlone vtiskli stavbě italský charakter. Nádherný interiér se štuky a freskami, největší kostelní varhany na světě z r. 1928. Rezidenční náměstí s Novou biskupskou rezidencí ( Dómské muzeum vystavuje mistrovská díla od románského období až po současnost), domy se zdobenými fasádami , kašna z r. 1903.
Radnice na malebném náměstí na nábřeží , působivá stavba zvenčí , nejstarší část ze 13. stol., gotické schody z doby kol. r. 1450. Architektonicky a umělecky bohatý interiér. Na radniční věži zvonkohra.
Klášter Niedernburg , někdejší benediktinské opatství , v r. 1010 bylo Jindřichem II. prohlášeno císařským opatstvím. Nachází se zde hrob blahoslavené Gizely, maďarské královny, která po smrti manžela Štěpána Uherského vstoupila do zdejšího kláštera jako abatyše.
Klášterní poutní kostel Mariahilf vysoko nad městem. Kostel s nápadnými věžemi a připojeným barokním paulánským klášterem. Areál ze 17. stol. měl kdysi velký význam jako poutní místo k Panně Marii. Vede k němu „ Nebeský žebřík“ v podobě krytého schodiště s 321 schody.
Schaiblingsturm, nápadná kruhová věž se špičatou střechou dominuje nábřeží Innu, postavena v r. 1250 jako obranná.
Muzeum skla, které Friedrich Dürrenmatt označil za „ nejkrásnější skleněný dům na světě“, nabízí jedinečný přehled evropské historie skla. Kolem 15 000 vystavených exponátů dokumentuje nesmírnou rozmanitost sklářské výroby v Čechách, Bavorsku, Rakousku a Slezsku v období od r. 1650 do r. 1950. Muzeum se nachází na Radničním náměstí v historickém komplexu budov „ Hotel Wilder Mann“ .
Malebný vánoční trh na prostranství před katedrálou sv. Štěpána.
V Pasově vystoupíte z autobusu na nábřeží Dunaje a společný program Vám zorganizuje Váš průvodce. Absolvujete procházku za historickými památkami města, ti zdatnější mohou vystoupat ke klášteru Mariahilf na druhém břehu Innu (krásný výhled). Zbytek pobytu ve městě jistě věnujete krásným vánočním trhům a možná i menším nákupům. Za řekou lze fakultativně navštívit i areál pevnosti. I zdejší muzea stojí za návštěvu.
Cestou zpět se krátce zastavíme v pošumavském městečku Freyung ( 7 000 obyvatel, 17 km od českých hranic), vychutnáme si maloměstskou atmosféru zdejšího vánočního trhu a vánočně nasvícených ulic.