News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Německo Durynsko, země hradů, zámků, malebných městeček a hor

27. 9. - 29. 9. 2025
251601
  • Cena:
    7990,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, ubytování se snídaní (2x), průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné, starvování kromě snídaní
  • Za příplatek:
    jednolůžkový pokoj (1.790 Kč), pojištění léčebných výdajů do 4.000.000 Kč a storna do 12.000 Kč do 70 let (120 Kč), více než 70 let (240 Kč)

V 29. ročníku cyklu Mapujeme Německo se vydáváme do Durynska, zejména do hornaté krajiny Durynského lesa. Země je bohatá na hrady a zámky a navštívíme i malebná městečka. Východiskem bude metropole země Erfurt. Tentokrát zájezd pořádáme v září, když už se horské lesy a parky začnou zbarvovat do podzimních barev.

PROGRAM

1.den: odjezd od stanice metra A Dejvická v 6.30 h, pojedeme po D 6 ve směru Karlovy Vary, Cheb, Aš a po dálnicích okolo Hofu na výjezd Schleiz. Pak už je to blízko na první prohlídku na hrad Burgk. Je to velmi dobře zachovalý a opravený hrad v jednom z meandrů řeky Sály,v 7. stol. se na místě dnešního zámku nacházela hraniční pevnost Limes sorabicus (hranice mezi Franky a Lužickými Srby tvořila řeka Sála). První zmínka o hradu, zejména jeho kapli, pochází z r. 1291, brzy nato vznikl mohutný palác pro obývání a reprezentativní účely. Díky tomu, že hrad ležel mimo důležité obchodní a vojenské cesty zůstal ušetřen dobývání, jak během 30-leté války, tak i za Napoleonova tažení. V 17. stol. byl hrad přestavěn na rezidenční zámek. V18. stol. byly vnitřní prostory zámku přebudovány v rokokovém stylu. Dále pojedeme pěknou krajinou v blízkosti přehradních nádrží na řece Sále a přes obec Ziegenrück (zde stojí hrad) na další mohutný hrad Ranis, který se tyčí nad stejnojmenným městečkem. Je to jeden z nejvýznamnějších hradů Durynska vůbec. Hrad byl poprvé zmíněn v r. 1199 jako hrad německých císařů a králů. Ve 13. a 14. st. byl ve vlastnictví místních pánů z Käfernburgu a Schwarzburgu. Z této doby pochází také hradní stavby, které se zachovaly až do dnešních dnů. Jedná se zejména o palác, kapli a vedlejší budovy, opevnění brány s příkopy a padací most, dále obytná věž s hladomornou, studna a hospodářské budovy, nacházející se v podhradí. Za pozornost stojí okrouhlý bergfrit z 12. stol. Současná podoba hradu je renesanční ze 16. stol. Nyní je využíván jako muzeum. Počítáme s prohlídkou exteriérů.

Krátký přejezd nás dovede do historického města na Sále Saalfelden, které má 27 000 obyvatel. Orientační procházka historickým jádrem, je zde pěkná renesanční radnice, gotický halový kostel (ze 14. stol., postavený pod vlivem pražské huti Petra Parléře) a rozlehlé náměstí, dále pak pozůstatky městského opevnění a tři brány. Rezidenční zámek vévodů Sasko-Saalfeld stojí mimo historické jádro a je sídlem úřadů (ten nenavštěvujeme). V sousedním městě Rudolstadt opět v údolí Sály je pravá perla barokní architektury, zámek Heideckburg, trojkřídlý zámek byl v l. 1574 - 1918 nepřetržitým sídlem knížat von Schwarzburg-Rudolstadt a tudíž byly na budovy bývalého hradu kladeny vysoké požadavky na pohodlné bydlení. Nejrozsáhlejší je jižní křídlo na městské straně. Spojení jižního a západního křídla je zprostředkováno štíhlou věží, zakončenou klasickou vlašskou čepičkou, označovanou také někdy jako zámecké vězení. Na severní straně hradního nádvoří stojí staré konírny. Přestavbu této významné památky investoval saský velkostatkář Johan Christopher Knoffel a provedl stavitel Gottfried Jindřich Krohne. Nádherné jsou interiéry (Festsaal, Zelený sál, Mramorová galerie, obrazová galerie), ale i jízdárna a zahrada. Odtud již následuje přejezd do hotelu na ubytování (2x).

2.den: z Erfurtu pojedeme ve směru k hřebeni Durynského lesa, který podjedeme tunelem (nad tunelem je známé středisko zimních sportů Oberhof). Naší první zastávkou bude Meiningen (sídlo historického vévodství Sachsen-Meiningen, četné parky, hrázděné domy, barokní zámek Elisabethenburg, divadlo), nad údolím Werry romantický zámek Landsberg (dnes hotel). Údolím řeky Werra dojedeme do Wasungen: městečko s hrázděnými domy, radnice, Damenstift, tradice karnevalů. Následuje zastávka v Schmalkalden, právě zde vznikl r. 1530 Schmalkaldský spolek. V místní radnici je zasedací síň (a v ní znaky členů tohoto spolku). Město vyniká hrázděnými domy, v kostele Georgenkirche kázal Luther, v lékarně Rosenapotheke žil Melachthon. Nesmíme zapomenout na renesanční zámek Wilhelmsburg, který býval sídlem hesenského landkrabí. Je zde také technická památka Neue Hütte. Krajinou Durynského lesa přejedeme do nejstarších durynských lázní ze začátku 19.stol. Bad Liebenstein, na kopci nad nimi zříceniny hradu a zámek Altenstein. Dostáváme se do nejvyšších partií Durynského lesa pod horou Grosser Inselberg (916 m). Jedeme přes letoviska Tabarz a Fridridrichsroda (v zámečku Reinhardsbrunn se několikrát setkala královna Victoria se svým budoucím manželem Albertem, vévodou z Sachsen-Coburg-Gotha) ve směru k dálnici a do Erfurtu. Cestou z dálnice pohledy na Drei Gleichen (malebná skupina 3 hradů, Mühlburg a Gleichen ve zříceninách, Wachsenburg byl za časů Honeckera hotelem SED.

3.den: část dopoledne věnujeme procházce po centru Erfurtu, je hlavním městem spolkové země Durynsko (Thüringen), poprvé se připomíná již roku 742 a má 220 000 obyvatel. Architektonický komplex chrámu Panny Marie a kostela sv. Severina je skutečně jedinečným svého druhu v Evropě, uvnitř návštěvníky nadchne zejména chór, jehož třináct prosklených vitrážových oken vysokých bezmála 18 metrů, tvoří cyklus hrající působivými barvami. Neméně působivý je také středověký zvon Gloriosa, odlitý v roce 1497. Dnes kostelní věže vrhají své stíny na zrekonstruované hrázděné domy a fasády pěkných renesančních staveb. Erfurtské středověké jádro je jedním z nejlépe dochovaných a největších v celém Německu. Další památkou je bývalý augustiniánský klášter (zde strávil pět let svého života Martin Luther, bývalý klášterní kostel je dnes hlavní evangelický ve městě. Nad městem je citadela Petersberg. V Erfurtu je celkem 142 mostů. Toto bohatství vodních toků a mostů vyneslo historické čtvrti přezdívku Malé Benátky. Nejslavnějším z nich je bezesporu Krämerbrücke. Další historickou zajímavostí je teprve nedávno objevená stará synagoga ze 12. stol.

Po návštěvě Erfurtu se vydáme směrem na východ. První zastávka bude v městečku Kranichfeld, které se pyšní dvěma středověkými hrady, kde najdete všechny významné historické slohy. V těsné blízkosti je malá obec Tannroda, i její hrad byl součástí ochrané linie proti Slovanům. Velmi pěkný komplex je okolo barokního zámku se 2 věžemi v Blankenhainu (za časů NDR ho chtěla Sovětská armáda zbourat), nejkrásnější pohledy jsou přes hladinu jednoho ze zdejších rybníků. Při poslední zastávce budete obdivovat malebnou polohu a majestátní vzhled královny hradů v údolí Sály – Leuchtenburg. Je v sousedství města porcelánu Kahla. Odtud pak najedeme na dálnici u města Jena a po ní až do Prahy,