News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Německo FRANCKÉ ŠVÝCARSKO

25. 5. 2025
251602
  • Cena:
    0,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné, stravování
  • Za příplatek:
    pojištění léčebných výloh v zahraničí do 8.000.000 Kč (25 Kč, senioři nad 70 let 50 Kč)

Trasa zájezdu míří do krajinově přitažlivé oblasti Franckého Švýcarska na severu spolkové země Bavorsko. Je to kraj vápencových skal, krápníkových jeskyní, vesniček s malebnými hrázděnými domy, městeček s útulnými náměstími, hýřivou výzdobou barokních chrámů, horolezeckými terény i příjemnými cyklostezkami. Určitě se Vám tam bude líbit.

Odjezd od stanice metra A Dejvická v 6.45 h. Pojedeme po plzeňské dálnici D 5, zastávka před hranicí na motorestu Kateřina, přes hraniční přechod Rozvadov, dále směr Weiden a krásnou krajinou s horami sopečného původu na obec Pressath a po severní hranici vojenského výcvikového prostoru Grafenwöehr do malebné krajiny Franského Švýcarska.

Franské Švýcarsko (též Francké Švýcarsko, Fränkische Schweiz) je krasová vrchovina a populární turistický region v Horních Francích v Bavorsku. Rozkládá se v trojúhelníku mezi řekami Pegnitz na východě, Regnitz na západě a řekou Mohan na severu. Krajina, dosahující výšky až 600 metrů nad mořem, leží v severní části pohoří Franská Alba. Území je chráněno jako součást Přírodního parku Franské Švýcarsko - Veldensteinský les. Jméno bylo vytvořeno romantickými umělci a básníky v 19. století, kteří přirovnávali zdejší krajinu ke Švýcarsku. Regionu se dříve říkalo Muggendorfské hory podle obce Muggendorf, která se nachází v jeho středu. První turisté přijížděli v době romantismu. Název Švýcarsko se v 19. století dával obecně krajinám, ve kterých se vyskytovaly hory, údolí a výrazné skalní útvary. Příkladem mohou být České Švýcarsko, Saské Švýcarsko a další oblasti. Největší atrakcí bylo a stále je velké množství přístupných jeskyní. Ke zdejší krajině patří nerozlučně hrady a hradní zříceniny. Franské Švýcarsko je také známé vysokou hustotou tradičních pivovarů.

Naší první zastávkou bude Čertova jeskyně, německy Teufelshöhle. Je nejdelší a největší jeskyní Franského Švýcarska. Mohutný vchod do Čertovy díry, jeskyně dlouhé jen asi 85 metrů, znali místní lidé od nepaměti. Další prostory o celkové délce 3000 m byly objeveny až při výkopech v roce 1922. Při zpřístupňování jeskyně bylo nalezeno množství koster divoké zvěře, především jeskynních medvědů. Jedna z medvědích koster byla zrekonstruována a je dnes vystavena v jeskyni.

Prohlídka jeskyně s průvodcem trvá zhruba hodinu Zpřístupněná část jeskyně má délku přibližně 1500 m. Trasa prochází několika velkými síněmi, které jsou propojeny převážně uměle vytvořenými průchody. Nejkrásnější síní jeskyně je Barbarosův dóm, je vyzdoben skupinou stalagmitů, z nichž největší je pagodovitý krápník "Císař Barbarosa". Největším dómem jeskyně je "Obří sál", v jehož středu stojí krápníková socha Obra Goliáše. Nezapomeňte, že v jeskyni je chladno, teplota je okolo 9 stupňů Celsia. Ti co nepůjdou do jeskyně mohou vyrazit na hodinovou vycházku do okolí či využít služeb restaurace.

Po návštěvě jeskyně zajedeme do blízkého městečka Pottenstein. Má 5000 obyvatel, leží v nadmořské výšce 368 m, má nádhernou polohu v klínu vápencových skal (vyhlídkové místo ze skal nad městem, ale také horolezecké cviční terény) a četné staré památky. Farní kostel sv. Bartoloměje, původně gotický, s rokokovou výzdobou (kolem roku 1775). Malebné jsou zdejší hrázděné domy i uličky města s kašnami. Nad městečkem tisíciletý hrad, kdysi sídlo bamberských biskupů, velmi hezká poloha s nádherným pohledem na město a krajinu, parkové zahrady, tři výstavní místnosti (vstupné), připomínky pobytu svaté Alžběty, vdovy po Ludvíku IV., durynském lantkraběti (1228 až 1229). Její jméno dnes nese mnoho budov. Podle legendy, když byla ohrožena, vejce a sádlo v jejím košíku se proměnily v krásné růže — místní adaptace slavného Zázraku růží . Od roku 2004 prochází městem značená pěší trasa, známá jako „Alžbětinská cesta“.

Co navštívíte: farní kostel, hlavní náměstí Markt, hrad Burg s hradním muzeem (či tam vystoupáte jenom na vyhlídku a uvidíte exteriéry hradu). Tohle by mělo městečko dostatečně vystihnout. Pak můžete posedět v některé z restaurací či podniknout po dohodě s průvodcem, výstup k chatce Bergwachthütte a na vyhlídku Pottenstein-Blick (podle času a jen pro ty zdatnější, část výstupu po schodech).

Naše další zastávka bude věnována Tüchersfeldu, který je symbolem celého Franckého Švýcarska. Malé vesničce dominuje impozantní skalní hrad. Skalní útvary, které se zde strmě tyčí, jsou pozůstatky útesu, který vyrostl v tropickém moři v období jury. Potok Püttlach se v průběhu tisíců let zařízl do franckého dolomitu a vytvořil Rundeberg jako „ostrov“. Tüchersfeld je pravděpodobně jedním z nejznámějších fotografických motivů ve Franském Švýcarsku. Je dokonce vyobrazen na známce Deutsche Post. V hrázděné budově Judenhofu je Muzeum Franského Švýcarska (vstupné, podrobné seznámení s přírodním parkem) . Základní motiv (skály a hrázděné domy) se dá v Tüchersfeldu vyfotografovat za 5 minut, ale místo rozhodně stojí za malou procházku, z každého úhlu se otevírají nezapomenutelné pohledy. Čili v Tüchersfeldu můžete obejít skalní blok se skalním hradem a hrázděnými domy, pořídit tam pár fotografií a kochat se výhledy, zdatnější mohou vystoupat po schodech za výhledem ze skalního hradu, jiní mohou navštívit muzeum. Je zde i pěkný kostelík Herz-Jesu Kirche a hřbitůvek. Přesný program a časové dispozice určí průvodce.

Poslední zastávka našeho zájezdu bude platit městečku Gössweinstein v srdci přírodního parku Fränkische Schweiz¨. Jeho dominantou je mohutný barokní kostel (z l. 1730-36) Nejsvětější Trojice se dvěma zdáli viditelnými průčelními věžemi. Autorem projektu je známý architekt Balthasar Neumann. Uvnitř cenná štuková výzdoba od F.J.Vogela. Na hlavním oltáři pozdně gotická dřevěná socha Korunování Panny Marie. Skvělé varhany (koncerty). Sousední fara bývala využívána bamberskými biskupy jako letní rezidence. Nad městečkem se tyčí bílá silueta hradu. Má gotické jádro, avšak v 19.stol. prošel novogotickou přestavbou. Cenné jsou gotické sochy sv.Floriana a P.Marie v hradní kapli. V hradu je hotel i restaurace, též muzeum (vstupné). Z hradu jsou nádherné výhledy. Městečko má rekreační charakter s přívětivými restauracemi. Uličkami vedou příjemné procházky.

Čili shrnujeme: dvě hlavní památky jsou poutní bazilika a hrad, při cestě mezi nimi se seznámíte s městskou zástavbou. Dle rozhodnutí průvodce, časových možností a Vašeho zájmu se můžete navíc projít k Votivní kapli, vystoupat na vyhlídku Wagnershöhe anebo ke skalám Gössweinsteiner Wände. Anebo si posedět či na odpoledméím občerstvení. Či se projít samostatně po pěkném okolí.

Po absolvování poslední zastávky se stejnou cestou budeme vracet do Prahy.