News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Německo VÁNOČNÍ TRHY V BUDYŠÍNĚ a adventní Lužice

13. 12. 2025
251605
  • Cena:
    0,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné, stravu
  • Za příplatek:
    pojištění léčebných výloh v zahraničí do 8.000.000 Kč (25 Kč, senioři nad 70 let 50 Kč)

Bautzen Wenzelsmarkt je nejstarší vánoční trh v Německu. Nese jméno českého krále Václava IV, který již v roce 1384 udělil Budyšínu právo tento trh konat. Uprostřed romantického starého města, začínajícího na hlavním tržním náměstí podél ulice Reichenstraße, obklopeného nádhernými barokními domy, a končícího na náměstí Kornmarkt, najdete jedinečnou vánoční atmosféru. Zároveň se seznámíte s památkami Budyšína a dozvíte se plno zajímavého o Lužici a Lužických Srbech. Nakoukneme i na lužický venkov.

Od metra Černý Most (odjezd v 7.15 h) pojedeme po dálnici na Liberec a dále na německou Žitavu (Zittau). Dostáváme se do zajímavé krajiny Horní Lužice. Na naší trase zastavíme v historickém městě lužického Šestiměstí Löbau. Odtud je už blízko do našeho cíle, do města Budyšín (Bautzen).
První písemná zmínka o „Budusinu“ pochází ze začátku 11. století. V druhé polovině téhož století dostal Budyšínsko darem český kníže (později král) Vratislav II. od císaře Jindřicha IV. Císařem Fridrichem I. Barbarossou byla v polovině 12. století celá Horní Lužice definována jako vedlejší země Království českého. Nicméně oblast si zachovala značnou samostatnost. Lucemburkové např. tolerovali vznik Hornolužického šestiměstí a Budyšínu poskytli jistá privilegia. O ta však město přišlo o dvě století později, kdy podle Habsburků nedodalo potřebnou vojenskou podporu. Pod saskou vládu se Horní i Dolní Lužice dostala během třicetileté války. Poté došlo ve městě ke změnám uspořádání a industrializaci. V průběhu 20. století se městu nevyhnuly temné stránky tohoto období. Fungoval zde pobočný tábor KZ Groß-Rosen, následné zvláštní tábor sovětské okupační moci a později vězení Stasi (východoněmecká tajná policie, obdoba naší StB).
Budyšín je okresním městem (Zemský okres Budyšín / Landkreis Bautzen / Wokrjes Budyšin). Má přibližně 40.000 obyvatel a je hlavním kulturním centrem Horní Lužice. K lužickosrbské menšině se hlásí 5-10 % místních. Mnohé ulice a názvy veřejných prostranství i budov jsou uváděny dvojjazyčně. Pro turisty (ale i pro místní samozřejmě) se zde konají akce jako je např. Velikonoční jízda (Jutrowne jěchanje). Lužickosrbskou a německou kulturu spojuje například Německo-srbské lidové divadlo. V Budyšíně také sídlí Srbský národní ansámbl – lidový soubor, který předvádí tradiční kulturu.
Po příjezdu do města začneme s obvyklým poznávacím programem a obejdeme všechny hlavní památky. Po této prohlídce si zájemci mohou prohlédnout zajímavé muzeum a pak už se budete věnovat jedinečným vánočním trhům a okusíte některé z místních specialit.