News
[06. 04. 2022] Přerušení provozu CK KIWI v Jungmannově ulici p... » Více...
[22. 12. 2021] 2022 A NAŠE OČKÁVÁNÍ » Více...
[02. 11. 2021] KATALOG NA ROK 2022 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Norsko Špicberky - souostroví kousek od severního pólu

5. 6. - 11. 6. 2022
2222-01
 • Cena:
  56750,- Kč
 • Doprava:
  letecky
 • Cena zahrnuje:
  letenky z Prahy do Longyaerbyenu a zpět ve výši 14.000 Kč (včetně leteckých tax a malého kabinového zavazadla; skutečná cena letenky bude známa až při její koupi, ta se může uskutečnit až potom, co se na zájezd přihlásíte a zájezd zaplatíte), transfery z letiště do hotelu, ubytování v hotelu se snídaní (6x), průvodce
 • Za příplatek:
  jednolůžkový pokoj (v hotelu 14.850 Kč, v hostelu 8.850 Kč), pojištění storna a léčebných výdajů. Sleva: ubytování v hostelu ve dvoulůžkovém pokoji (sprcha a WC mimo pokoj), sleva 5.000 Kč; prodloužení o jednodenní pobyt v Oslu do 8. dne 2.100 Kč, 3.500 Kč v jednolůžkovém pokoji

Přicházíme s novou nabídkou pro zájemce o poznávání dalekého Severu. V roce 2021 jsme absolvovali úspěšný zájezd do Grónska, z něhož přijeli všichni účastníci nabiti novými dojmy z arktických krajů. Nabízíme Vám další lákavý cíl, který je jen něco málo přes 1000 km vzdálený od severního pólu: Špicberky. Svět ledovců, fascinujících hor, půlnočního slunce, ledních medvědů, psích spřežení a majestátních mrožů, nejsevernější trvale obývané místo na naší planetě.
Aby bylo možné zájezd do těchto končin kompletně zajistit musí být známi konkrétní účastníci. Letenky lze koupit pouze na konkrétní jméno, v levnější variantě jsou nevratné. K tomuto kroku můžeme přistoupit až budeme mít minimálně 4 zájemce, kteří budou srozuměni s podmínkami zájezdu a zaplatí zálohu. Pak letenky koupíme, zajistíme definitivně ubytování a program. Čím dříve dospějeme k rozhodnutí a shodě tím bude větší pravděpodobnost nižší ceny zájezdu a dodržení plánovaného termínu zejména s ohledem na zajištění letenek. Je to sice neobvyklý způsob organizace, ale každá jiná možnost je obtížně realizovatelná.

1. den: ráno odlet z Prahy přes Oslo do Tromsø, odpoledne prohlídka této „Paříže Severu“, odkud se vydávali v polovině 19.st. námořníci na Špicberky za účelem lovu kožešin (včetně ledních medvědů). Odtud také vyrazil Roald Amundsen na svoji poslední expedici. Město má nádhernou polohu, stojí na malém ostrovu spojeném s pevninou vysokým mostem.
Zdejší dóm pochází z roku 1861, poblíž je hlavní náměstí s rybím trhem a dochovala se tu také stará pevnost. Za návštěvu stojí polární muzeum Polaria se sekcí věnovanou R. Amundsenovi a F.Nansenovi a širokoúhlou audiovizuální projekcí ze souostroví Špicberky . Jiné muzeum (Tromsø) je věnováno původním obyvatelům Sámům (Laponcům). Moderní arktická katedrála pochází z roku 1965. Poblíž je dolní stanice lanovky na vrchol Stornstein (421 m, nádherný výhled).
2. den: dokončení prohlídky Tromsø a v poledne odlet k severu na souostroví Špicberky (Svalbard). Přistání po necelých 2 h letu v jeho hlavním městě Longyearbyen (cca 1.000 obyvatel). Transfer z letiště na ubytování. Při vjezdu do města známá dopravní značka pozor lední medvědi.
Město je pojmenováno po americkém podnikateli, který zde v r. 1906 založil usedlost, v níž se těžilo uhlí, ve městě je jeho socha. Za prohlídku stojí Svalbard Muzeum a Galerie Svalbard (výstava děl místních umělců). Kousek od kostela (u něj hřbitov) jsou sluneční hodiny, které v létě ukazují přesný čas. Ve městě je sídlo guvernéra a univerzity. Poblíž letiště je Svalbard Seed Bank, celosvětové globální úložiště, v hloubce 130 m a při teplotě – 18 stupňů jsou uloženy milióny semen pro genetické zachování příštím generacím.
V podvečer a večer seznámení s městem, prohlídka muzea. Podle možností se budete moci zúčastnit některého fakultativního programu (např. velrybí safari od 18.30 do 23.30 h za 1.400 NOK či kratší od 20.30 h za 1.090 NOK).
3.den: místní cestovní kanceláře pořádají některé výlety denně, některé naopak jen v určité dny. Nejstarší a nejosvědčenější výletní trasa vede do údolí Bjørndalen. Organizují se tam obvykle výlety na 6 hodin s pozorováním zdejší horské přírody, s výhledy na fjord i hory a ledovce. Nejde o lodní výlet, jde o terén v blízkosti Longyearbyenu, může se stát, že se objeví nové nabídky. Současná cena je 1450 NOK a nekalkulovali jsme ji do ceny zájezdu. Jak jistě víte na ostrovech je zakázán pohyb mimo osídlená místa bez střelné zbraně (lední medvědi), proto je místní průvodce nutný. Jinou možností pro tento den je ATV safari, čtyřhodinová projížďka krajinou v oblasti Bjørndalen terénními vozy pro 2 osoby s výjezdem až na vyhlídkové vrchy nad městem, při trase uhelný důl 7, ohrady pro tažné psy apod. Anebo se můžete zúčastnit celodenního lodního výletu do městečka duchů Pyramiden, kde stojí řada staveb, které využívala ruská těžařská společnost až do konce 90. let. Plavba vede podél divokého pobřeží ve směru do vnitrozemí ostrova a pod ledovec Nordenskjöldbreen. Odjezd v 8.30 h, návrat v 18.30 h, cena 1.950 NOK, v ceně oběd.
4.den: do ceny zájezdu kalkulujeme výlet za pozoruhodnostmi zdejší přírody, který absolvujeme menšími čluny (vybavenými WC i topením v podpalubí), které nám umožní přistát v mroží kolonii, abyste si mohli dopřát jedinečný zážitek - pozorování těchto mohutných živočichů (lokalita se nazývá Poolepynten). Cestou poplujeme pod mohutnými útesy hory Trygghammna tyčícími se do výše 900 m přímo nad mořskou hladinou. Zde hnízdí množství ptáků, pod útesy se vyskytují sobi a polární lišky. Možná se nám podaří spatřit i papuchalky. A naskytnou se nám pozoruhodné pohledy na zdejší hory a ledovce. Mineme také útes, kde stávala osada Grumant. V rámci výletu je zařazen i oběd. Výlet probíhá od 9 do 16 h.
Pokud chcete doplout do nejsevernějšího osídleného místa na zemi máte možnost si za příplatek 1.600 NOK (cca 4.000 Kč) objednat tento jedinečný celodenní výlet. Cílem bude osada Ny Alesund, odkud vyrážel Amundsen na své výpravy k Severnímu pólu. Je tu i nejsevernější pošta na světě, zde můžete získat cenné razítko. Při cestě sem budeme plout po vodách fjordu Kongsfjorden, kam spadá (a telí se) ledovec Kongbreen. A také budeme míjet kolonii mrožů (bez přistání, na to je třeba speciální loď). Doba trvání výletu 8 – 19 h, v ceně oběd.
5.den: celodenní výlet lodí do 60 km vzdáleného Barentsburgu, druhého největšího sídla na Špicberkách (450 obyvatel), ležícího na břehu Isfjordu. V letech 1921- 1932 zdejší uhelné doly vlastnila nizozemská společnost, která obec pojmenovala podle holandského mořeplavce Barentse. V r. 1932 doly prodala sovětské firmě Arktikugol, která zde uhlí těží dodnes a stále zde pracují ruští a ukrajinští horníci, je zde pravoslavná kaple, busta Lenina i ruský konzulát. Při plavbě po fjordu máme šanci na pozorování zdejší fauny (tuleni, hnízdící ptactvo na útesech, možná velryby, vyjímečně lední medvědi). Také se seznámíme se zdejším telícím se ledovcem Esmark. Výlet trvá 8 – 10 hodin (od 8.30 do cca 18 h), v jeho rámci bude podáván oběd.
6.den: poslední den na Špicberkách. Dopoledne doporučujeme projížďku na tzv. dog wagon, jde o povoz tažený psy. Při cestě pěknou přírodou se toho hodně dozvíte o zdejších plemenech psů a jak jsou využíváni v zimě, když tahají saně. Uvidíte i jejich letní nocležiště. Po poledni odlet přes Tromso do Oslo (přílet 18.30 h). Pak cca 30 minut vlakem do hotelu v centru. Večerní Oslo (bílé noci). Zájemci, kteří nechtějí absolvovat zastávku v Oslu mohou letět přes Oslo a Kodaň a večer již přistát v Praze (sice nebudou čerpat nocleh v hotelu, ale z tohoto titulu pro ně neplyne sleva, neboť se jedná o dražší letenky).
7.den: buď ráno odletcdo Prahy či celodenní pobyt v Oslu, procházka městem s průvodcem, možnost návštěvy muzeí a galérií, druhý nocleh v centru Osla

8.den: ráno odlet do Prahy