News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Rakousko Wachau: dunajským údolím z Melku do Kremže

7. 9. 2025
251503
  • Cena:
    0,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné, stravování
  • Za příplatek:
    pojištění léčebných výdajů v zahraničí do 8.000.000 Kč do 70 let (25 Kč), nad 70 let (50 Kč)

Cílem zájezdu je nádherné dunajské údolí se svahy porostlými vinicemi a čilou lodní dopravou. Skutečnou perlou zvenčí i zevnitř je klášter v Melku. Krajem prošla bohatá historie, o čemž svědčí hrady i hradní zříceniny na obou březích veletoku Dunaje. Útulné město Krems v závěru zájezdu se skvělými víny a chutnou kávou si vás jistě také získá. Pěkná je i příroda vrchovin mezi českou hranicí a Dunajem.

Vyrážíme v 6,30 h od metra C Roztyly. Pojedeme zprvu pěknou jihočeskou krajinou ve směru na Tábor, Třeboň a hraniční přechod Halámky. Dostaneme se do Dolních Rakous a zde přes malebné obce, mezi nimiž vyniká Kirchberg, se dostaneme na okraj města Zwettl, zdáli možná zahlédneme věže jeho kláštera nad údolím říčky Kamp. Pokračujeme stále k jihu do Ottenschlagu a do našeho hlavního cíle, do velkolepého klášterního areálu v impozantní poloze nad Dunajem.

Benediktinský klášter Melk je výjimečné barokní dílo v rámci celé Evropy. Tak, jak ho vidíme dnes, vznikl v první polovině 18. stol. Stavěl se skoro čtyřicet let. Benediktini tu ale působí mnohem déle, už skoro devět století. Vždycky se řídili heslem svého zakladatele, sv. Benedikta: „Modli se a pracuj“. Byli to dobří zemědělci a vedle toho úspěšní šiřitelé křesťanství, v tom byl význam jejich řádu.

Srdcem celého komplexu je bezpochyby knihovna. Hlavní místnost se může pochlubit 16 000 svazky a nádhernou stropní freskou od Paula Trogera. Spirálovité schodiště vede k dalším dvanácti místnostem knihovny, které sice nejsou otevřeny veřejnosti, ale skrývají více než 100 000 svazků, z nichž některé jsou velice cenné. Snadno zde pochopíme, proč italský spisovatel Umberto Eco čerpal svou inspiraci pro román “Jméno růže”, v němž hraje klíčovou roli klášterní knihovna, právě na tomto místě. Knihovna je v každém benediktinském klášteře druhým nejdůležitějším místem; prvním je samozřejmě kostel. Výzdobou kostela sv. Petra a Pavla byli pověřeni nejvýznamnější mistři období baroka: výzdobu interiéru dostal na starost Antonio Beduzzi, fresky a oltáře Johann Michael Rottmayr a Paul Troger, hlavní oltář a kazatelnu Guiseppe Galli-Bibiena a sochy pak Lorenzo Mattielli a Peter Widerin. Není tedy překvapení, že krása kostela doslova bere dech. Stejně úchvatný je ale i výhled na údolí Dunaje z polokruhovité venkovní terasy nad řekou.

Obejít klášter se vším, co k němu patří, by byla procházka na celé odpoledne. Ve zdech impozantní budovy se skrývá na pět set pokojů, celý jeden klášterní trakt byl vyhrazený pro návštěvy císaře, což v praxi znamenalo, že se v historii použil asi jen třikrát. Od té doby, co už žádný císař, který by z Vídně přijel na návštěvu, není, využívají benediktini celý obrovský prostor. V části kláštera provozují také školu.

Lásku benediktinů k přírodě dokládá klášterní zahrada. Je navržena jako meditační prostor - ve větvích stromů se schovávají reproduktory, které podmalovávají atmosféru mnišskými chorály, a dokonce se vám tu může stát, že na vás promluví zdánlivě obyčejný kámen u cesty, a dětským hlasem vám ocituje úryvek z bible. Ze zahrady je krásný výhled na údolí Dunaje, kde se kousek dál zvedají oblé kopečky vinařské oblasti Wachau. I klášter v Melku má své vlastní vinice, z místního kraje pochází řada proslulých vinných odrůd.

Z Melku pojedeme autobusem údolím Dunaje, které v úseku mezi Ybbsem a Kremží patří bezpochyby k nejkrásnějším říčním krajinám v Evropě (je pod ochranou UNESCO).

Jeho západní úsek, Niebelungengau, leží pod poutním kostelem Maria Taferl (tam nejedeme). Z terasy před touto barokní bazilikou si lze vychutnat fantastický výhled přes předhůří Alp až daleko do světa hor kolem Ötscheru, Dürrensteinu a Hochkaru. Stará habsburská sídla přímo na břehu řeky jsou zámek Persenbeug u Ybbsu a zámek Luberegg, kde na počátku 19. století trávíval léto císař František II./I. a kde se dnes neustále pořádají specializované výstavy.

Hned za Lubereggem začíná 40 km dlouhé průlomové údolí Wachau, označované často za "úsměv na tváři Rakouska". Na jeho začátku trůní na vysoké skále klášter Melk. Následující úsek toku je lemován strmými terasovitými svahy porostlými vinicemi a ovocnými sady. Na jejich úpatí se podél břehu řadí jedna idylická vinařská obec za druhou.

Zvlášť krásné soubory starých, freskami zdobených měšťanských domů a vinařských statků mají ve Schwallenbachu a Spitzu (jehož Muzeum lodní plavby dokumentuje zajímavým způsobem historický význam říční dopravy); dále pojedete okolo Wösendorfu, Jochingu a Weissenkirchenu (jehož Muzeum oblasti Wachau, umístěné v nádherném renesančním dvoře, zprostředkovává pohled na tradici malířství a kulturní historii regionu). St. Michael má zase obzvláště krásný hradní kostel a ve Willendorfu stojí nadrozměrná napodobenina "Willendorfské Venuše", asi 28.000 let starého idolu plodnosti, který byl nalezen ve zdejším spraši. Přívlastek "Perla Wachau" patří starému městu Dürnstein. Na jeho hradě byl před dobrými 800 lety držen v zajetí Richard Lví srdce. Nejvýznamnější stavbou novověku je bývalý barokní klášter se zdaleka viditelnou modrobílou věží kostela. Na jižním břehu řeky se tyčí zřícenina hradu Aggstein, z jehož balkónů 300 metrů nad řekou se nabízí fantastický výhled.

Obzvláště přitažlivý pohled na tuto krajinu jako z obrázku nabízí perspektiva z paluby některé z denně provozovaných lodních linek. Z dobrého důvodu velmi frekventovaná je také Dunajská cyklistická trasa, táhnoucí se podél obou břehů. Tato část Podunají je také zaslíbenou zemí pro mlsné jazýčky a její víno je známé daleko za hranicemi.

Východní konec oblasti Wachau vyznačuje starobylé centrum hospodářství a obchodu, Krems, a jeho dvojče, město Stein. Obě mají ve svých centrech osvobozených od provozu spoustu vzorově renovovaných sakrálních staveb a měšťanských domů a Krems navíc několik zajímavých muzeí.

Naproti, na jižním břehu Dunaje, se zdvíhá klášter Göttweig – barokní komplex, který co do velikosti, nádhery a kulturně historického významu nezůstává svému bratrovi v Melku nic dlužen. Tam už ale nepojedeme.

Závěrečná zastávka se uskuteční ve starobylém městě Krems, česky Kremže je páté největší město v Dolních Rakousech, přibližně 70 kilometrů od Vídně. Je statutárním městem a správním střediskem (nikoli však součástí) okresu Kremže-venkov. Kremže má přibližně 29 000 obyvatel. Leží v údolí Dunaje, na soutoku řeky Kremže a Dunaje, v tzv. Waldviertelu (Lesní čtvrti). První zmínka o Kremži (jako Urbs Cremisia) je z roku 995. Osídlení na území města je však daleko starší. Roku 2005 byl v Kremži nalezen dětský hrob starý 27 000 let. Přibližně od roku 1000 se na území města usídlili kupci, na jejichž ochranu zde byl zřízen hrad. Ve středověku byla Kremže důležitým obchodním centrem, především obchodu se solí. Za třicetileté války město dobyli Švédové. Na dnešním území města se nacházel největší hnědouhelný důl Rakousko-Uherska. Roku 1872 byla Kremže napojena na rakouskou železniční síť. Je zde hodně gotických památek, např. dochované zbytky opevnění (vstup do města impozantní Steiner Tor z r. 1480, přestavěna barokně). U brány začíná a osou města je ulice Obere und Untere Landstrasse s množstvím starobylých domů. Gozzo Burg vznikl ve 13. stol. jako městský hrad. Vynikajícím barokním dílem je sloup Nejsvětější Trojice z r. 1738 od M. Götze. Z kostelů nutno vyzdvihnout pozdně gotický piaristický kostel na místě původní románské stavby, uvnitř lze vidět četná díla barokního malíře Kremser Schmidta. Farní kostel je zasvěcen sv. Vítu, fresky jsou opět dílem Schmidtovým, oltář je od Götze. Ozdobou města je i radnice s renesančním arkýřem.

A nyní už nás čeká, po – věříme, že po příjemně stráveném dni návrat do Prahy. Z Kremže najedeme na moderní rychlostní komunikaci, po které se zanedlouho dostanete do okresního města Zwettl a pak už stejnou cestou ve směru na Halámky, Třeboň, Tábor a Prahu.