News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Rakousko Waldviertel: Rappottenstein, Arbesbach, Weitra

8. 5. 2023
231503
 • Cena:
  990,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem (pro 35 lidí), průvodce
 • Za příplatek:
  pojištění léčebných výloh (25 Kč)

Odjezd bude v 6.40 h od stanice metra C Roztyly. Pojedeme na jih Čech ve směru Tábor, Třeboň, Halámky a Zwettl. V nádherné hornaté krajině pak z dálky uvidíme hrad Rappottenstein. Jeho prvotní historie se váže k počátku 12. st., kdy zde vyrostla osada a strážní hrad založený rodem Kuenringů, spjatého i s naším Přemyslem Otakarem II., pocházela z něho totiž jeho milenka Anežka, s níž zplodil čtyři levobočky. Prvotně vojensky obranný účel hradu je patrný jak z pětice nádvoří, tak z osmi vstupních bran, i několika padacích mostů. Přes tuto syrovou drsnou stavební strohost překvapí vnitřek jak třípatrovými arkádami v nádvoří obytného traktu, zdobenými sgraffiti, tak spoustou fragmentů původních fresek ze 16. st. v interiéru, které pokrývají zdi i stropy. Je zde tedy výrazně cítit vliv italské renesance. Gotiku reprezentují typické klenby v černé kuchyni, nebo původní oltář z 15. st. Dvoupatrová kaple pochází z roku 1378, restaurována pak do dnešní podoby. Interiéry nepřekypují dobovým nábytkem, narazíte ale třeba na malovanou truhlu, lavice, kolovrat, ornát, skříně, lovecké trofeje v chodbě či exponáty ve zbrojnici. Průvodce zde potěší návštěvníky možností potěžkat si železný meč, či si přátelsky potřást rukou s kostlivcem v drátěné košili.

Při prohlídce hradu se naskytne několik působivých pohledů jak na jeho oku lahodící areál, tak na okolní pod ním ležící krajinu. Další výhled do kraje se pak otevře při zastávce v zahradě, kde je součástí prohlídky věž s hodinovým mechanismem. V závěru ještě čeká návštěvníky chlad podzemního žaláře v nitru skály, kde se nachází temné kobky.Hrad je do dneška v rukou hrabat von Abensperg a Traun.

U hradu je také příjemný hradní šenk.

V nadmořské výšce téměř 900 m je položeno městečko Arbesbach, odkud jsou za jasných dní vidět Alpy jako na dlani. Má rekreační charakter s restauracemi a kavárničkami, nabízí nádherné pohledy do okolní přírody Waldviertelu. Oblíbeným cílem zdejších návštěvníků je tzv. zubní stolička Waldviertelu, 25 m vysoká zřícenina věže bývalého hradu Kuenringů, která slouží jako rozhledna (klíče se vyzvednou v blízké kavárně za symbolický poplatek): Stoupá na ní 176 schodů a shora možná uvidíte tzv. Alpský náhrdelník od Schneebergu po Dachstein.

Opouštíme nejjižnější bod naší cesty a budeme se stáčet na sever, venkov je tu příjemný, pohledný.

Vysoko nahoře na severozápadě Waldviertelu, poblíž hranic s Čechami, na nejvyšším bodě nejstaršího pivovarského města Rakouska trůní renesanční zámek Weitra , který v celé své nádheře přitahuje pohledy všech návštěvníků. Město založené na úpatí vrchu s hradem, později zámkem, si zachovalo svůj historický ráz. Téměř v úplnosti se dochovaly žulové hradby z konce 13. stol.(první zmínka o nich je z r. 1292) a jedna ze dvou původních bran, renesančně přestavěná Světelská brána (1526), symbol města. Na náměstí je několik renesančních měšťanských domů s černo-bílými sgrafity, slohově podobných domům v Jindřichově Hradci nebo v Prachaticích. Řada domů má středověké či renesanční jádro, ale fasádu pozdější, ze 17.19. stol. Ve východní části náměstí, poblíž ulice vedoucí k bráně, stojí barokní sloup svaté Trojice (1748). Možná se rozhodnete si na náměstí zajít na odpolední kávu, ale spíše asi dáte přednost prohlídce zámku, který je nyní v majetku rodu Fürstenbergů. .

Požáry a války zanechaly na zámku viditelné stopy – svou dnešní podobu má tento skvostný symbol městečka Weitra teprve od 18. stol. Severní podélné straně stavby dominuje věž. Čtyři barokní štíty a třípatrové arkády oživují nádvoří s renesanční kašnou. Ještě dnes si tady živě můžete představit korzující hradní dámy. Arkádové sloupy jsou zdobeny lvími hlavami, mušlemi a stylizovanými meči – symboly města Santiago de Compostela. Wolf Rumpf z Wiehlroßu byl velmistrem stejnojmenného rytířského řádu.

Zámecké muzeum vás svými exponáty a uměleckými díly přenese do bohaté historie z dob Kuenringů a Fürstenbergů. Současně nahlédnete do tajemství waldviertelského řemesla, historie regionálního hospodářství anebo do panského a občanského bydlení. Při výstupu na věž se vám otevře ohromující výhled sahající od městečka Weitra se středověkými městskými hradbami až daleko za hranice země. Expoziced „Dějiště železná opona“ podává historický

obraz bývalého území kolem hranic se zdůrazněním určitých úseků – výsledkem jednotlivých zastavení a popisu situací jsou velmi konkrétní dojmy o životě na jedné či druhé straně hranice. Příjemné občerstvení nabízí Pivovarnické muzeum ve sklepních prostorách zámku – společně s průřezem staleté kultury pivovarnictví. Na zámku Weitra probíhá ryzí kulturní život: známý festival ve Weitře, koncerty, čtení, divadelní představení, výstavy a workshopy pro dospělé a děti.