News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

SA Saúdská Arábie

9. 1. - 19. 1. 2024
2450-01
 • Cena:
  59900,- Kč
 • Doprava:
  letecky
 • Cena zahrnuje:
  letenky,vlak, autobus, ubytování se snídaní (9x), obědy (2x), transfery z letiště, průvodce
 • Cena nezahrnuje:
  vstupné
 • Za příplatek:
  jednolůžkový pokoj (12.990 Kč), pojištění

Dlouho připravovaná cesta do země, která byla donedávna pro turisty uzavřena. Navštívíme ty nejzajímaější cíle.

1.den: po poledni odlet z Prahy, přestup

2.den: přílet do Rijádu (Riyadh), přejezd do hotelu na nocleh (3 noci). Jsme v šestimilionovém velkoměstě, mrakodrapy, moderní centrum; živá metropole obrovské země. Jako úvod k jejímu poznání navštívíme blízké Národní muzeum (moderní expozice z r. 1999, historie země), pak se vydáme do její centrální části, té dominují mrakodrapy Al Faisaliyah a Kingdom Tower (Burj Al-Mamlakah, 302 m, v devadesátém devátém patře, ve výšce 290 m, se nachází 56 metrů dlouhý vyhlídkový můstek, Skybridge, který obě rozdělené věže opět spojuje), v podvečer čtvrť Al-Dirah s četnými obchody a tržnicemi (např. koberce, zlato, místní oblečení, orientální vůně).

3. den: po ránu pojedeme do blízkého okolí města a na okraji rozsáhlé oázy v údolí Wádí Hanifah navštívíme významnou památku UNESCO. Je to Al Di´riyah (též přepis Darijah) – od 15. st. první hlavní město dynastie Saúdů, odtud se šířily wahabistické reformy, v jeho centru pevnost At Turaif, pozůstatky paláců, mešity, muzea (např. dynastie Saudů a dějin království). Najdete tu i úzké malebné uličky s obytnými domy, to vše postavené ze sušených hliněných cihel. Návrat do Rijádu pokračování prohlídky Rijádu. Ve čtvrti Al-Dirah je kromě tržiště Al-Mueiqilia umístěna budova Královského paláce a Velká mešita. Komerční a obytná čtvrť Olaya je tepajícím srdcem Rijádu, prostorem s pravoúhlými ulicemi s moderními budovami, místem ubytování, pohodlných nákupů, zábavy i výtečného jídla. Pro zájemce fakultativní návštěva Nadjd Village Restaurant (typická místní jídla).

4. den: ještě v metropoli Rijád, ve čtvrti Al Bathaa je pevnost Musmak z r.1895, má velmi pěkné interiéry a obrovské nádvoří, na ní se váže počátek kampaně za dobytí Arabie Saudy. Palác Murabba, sloužil jednak jako pevnost, jednak jako rezidence, kterou nechal v roce 1946 postavit král Abdul Azíz ibn Saud. Odpoledne odjezd na letiště, odlet do Al Ula, transfer na ubytování.

5.den: celý den věnujeme poznávání nejcennějších starověkých památek Saudské Arábie. Především to bude komplex Hegra (dříve Mada´in Saleh, památka UNESCO, zde stávalo nabatejské město, vytesané ve skále, obdoba Petry). Je zde na 131 hrobek. První zastávka bude u nádraží Hidžázské železnice z osmanských časů, následuje Jabal Ithlib, místo náboženského kultu Nabatejců, Jabal Al Banata je skupina 29 hrobů (i ženské), následuje Jabal Al Ahmar s 18 hroby a poslední zastávka je hrob lihyjského syna Kuzy (největší, 22 m, též se nazývá Qasr Al Farid). Tento okruh, absolvujeme s místními busy (obdoba HOP HOP). Druhý okruh pak zahrnuje návštěvu města Dadan (sídlo Lihyjského a Dadanského království mezi 9. a 2. stol. př.n.l.) a pak navštívíme pouštní kaňon Jabal Ikmah se spoustou petroglyfů a skalních kreseb. Na závěr tohoto dne uvidíme Sloní skálu (Elephant Rock, 50 m vysoký skalní blok - brána z pískovce), který je symbolem této pozoruhodné krajiny.

6.den: navštívíme původní středověké hrazené město Al Ula (Al Deerah), labyrint uliček, stávalo zde na 1000 domů, vzniklo na místě chráněném před povodněmi před 800 lety. Na starou zástavbu navazuje oáza s datlovými palmami. Nad městečkem pevnost Musa ibn Nusair a členitá krajina. V podvečer transfer na letiště a odlet do Jeddah (Džidda, 3,5 mil.obyv. , nejbohatší město západní Asie), ubytování (4 noci),

7.den: celodenní výlet autobusem do města Taif. Pojedeme po okraji poutního místa Mekka, horskou silnicí (budovala ji rodina bin Ladin) do dvoutisícové výšky (zde i lanovka) v pohoří Hada a na východní svahy pohoří Al Sarawat. Zde se rozkládá tzv. letní hlavní město země Taif (1.700 n.m, 750.000 obyv.). Díky nadmořské výšce má neobvykle mnoho zeleně (je zde na 3000 zahrad, fíky grepy, granátová jablka, hrušky) a odkrývají se krásné výhledy do okolní krajiny. V celé zemi je známé zdejší tržiště Barhat Al Qazzaz Souq (med, bílé sýry, kadidlo, zdobné meče, šperky, hodnotné suvenýry). Zastávky např. v kamenné kavárně a v paláci Al Kaki (letní rezidence bohaté rodiny obchodníků z Mekky z r.1943, jemné dřevořezby). Ve městě i palác Shubra, býval letní rezidencí krále Abdulazize i Faisala, vnitřek z carrarského mramoru. Mohutná Velká mešita. Ve městě oběd. V okolí plantáže růží, navštívíme dílnu na zpracování růžového oleje, výroba parfémů. Návrat do Jeddah.

8. den: Medina (al Madinah, 1,3 mil obyvatel), v minulosti se město jmenovalo Jathrib, později neslo název Madínat an-Nabí (Město prorokovo). Medína patří vedle Mekky a Jeruzaléma mezi tři nejposvátnější centra islámu. Roku 622 přichází prorok Mohamed do Medíny a od toho roku je datován muslimský letopočet. Údajně zde vznikly také pozdní súry koránu. Medína je historicky první obcí, která přijala islám a z této oblasti bylo v 7. století zahájeno šíření nového náboženství do oblasti Arabského poloostrova a severní Afriky. Ve městě se nachází tzv. Zelený dóm v němž je hrobka proroka Mohameda. Medína je spojena s Džidou rychlodráhou Al Haraiman, která vzdálenost 380 km překoná za 1 h 50 minut. Tam pojedeme v 8 h, zpět pak večerním spojem.Ve městě funguje turistický autobus HOP HOP, jeho 12 zastávek spojuje hlavní zajímavosti města.

Medina je moderní multietnické město, kde kromě etnických Arabů žije řada zahraničních pracovníků. Je druhým svatým městem islámu a je zpřístupněná pro zahraniční návštěvníky s výjímkou mešity, ve které je pohřben prorok Mohamed. Ta se nazývá Al Masjid An Nabawi (Prorokova mešita), hrob proroka je v jihovýchodním cípu mešity, nad ním je ostře zelená kupole. Je to druhé nejnavštěvovanější svaté místo islámu po Masjid e Haram v Mekce. Další významá mešita je Quba, věří se, že je to nejstarší mešita na světě. Třetí z mešit je Masjid al Qiblatayn, zde prorok poprvé změnil směr modlitby od Jeruzaléma k Mekce, je z r. 623. Jannat al Baqi (Nebeská zahrada) je jeden z nejstarších hřbitovů ve městě. Hora Uhud je dějištěm významné bitvy v r. 625, u ní je hřbitov padlých. Za návštěvu stojí i historické Medinské muzeum a nádraží Hidžáské dráhy.

9.den: Jeddah staré město pod ochranou UNESCO, až do 80.let 20.st. zde sídlila ministerstva a ambasády, dodnes je to obchodní metropole země, brána do Mekky (letiště, přístav). Celodenní prohlídku města absolvujeme místním autobusem s průvodcem. V rámci prohlídky bude i oběd v tradiční saúdské restauraci, ve Starém městě vyzkoušíte i jídla, která jedí místní. Stará čtvrť se jmenuje Al Balad. Stojí zde charakteristické věžové domy z doby osmanské nadvlády (z korálů), např. Bayat Nasseef (Beit Nasif, z poloviny 19.st., pětipatrový, s prvky i moderní architektury), dům Baghdadiho, starý zlatnický trh, raně islámská mešita Al-Shafi, muzeum Abdul Rauf Khalih, súk Al Alawi (tržiště). Projížďka busem po 30 km dlouhém nábřeží Rudého moře Corniche, fontána krále Fahda (nejvyšší na světě, až 312 m), Jeddah Tower (má být dokončena koncem roku 2026 s výškou 1000 m, nejvíce na světě). Návštěva muzea Abdul Rauf Khalil (tradiční arabské umění). Okruh městem zakončíme návštěvou Plovoucí mešity obklopené vodou a potěšíme se pohledy na Rudé moře.

10.den: Jeddah, návštěva muzejí, kaváren, trhů, vodní dýmky, nákupní mally apod. Večer odlet do Evropy

11.den: návrat do Prahy