News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Tádžikistán TADŽIKISTÁN - STŘECHA SVĚTA PAMÍR, LIDÉ A PAMÁTKY

10. 8. - 22. 8. 2022
2250-01
  • Cena:
    57900,- Kč
  • Doprava:
    letecky
  • Cena zahrnuje:
    letenky z Prahy do Dušanbe (včetně poplatků a kabinového zavazadla), ubytování s polopenzí (11x), dopravu minibusem a terénními land cruisery, program, průvodce
  • Za příplatek:
    jednolůžkový pokoj (3980 Kč), pojištění léčebných výdajů a storna

Cesta v malé skupince za poznáním vysokých hor (zejména malebné Fanské hory a střecha světa Pamír), seznámíte se se zajímavou historií této části střední Asie i budete potkávat zdejší pohostinné obyvatele, jejichž jazyk je blízký perštině. Dostaneme se až k afgánské hranici a budeme obdivovat výhledy na mohutné hřebeny Hindúkuše na pákistánském pomezí.Bez dlouhých treků, především poznání země včetně nenáročných vycházek a krátkých výletů v horské přírodě.

1.den: odlet z Prahy do Istanbulu, přestup.

2. den: brzy ráno přílet do Dušanbe, hlavního města Tádžikistánu. Po odpočinku v hotelu do horami obklopeného města Hissar (pevnost, v jejím sousedství medresy a posvátný pramen). Odpoledne prohlídka tádžické metropole (památník zakladatele dynastie tádžických králů Somonidů Ismaila Somoniho, památník básníka Rudakiho, otce „moderní“ perské literatury). Večeře v místní restauraci a nocleh.

3.den: z Dušanbe pojedeme za jedněmi z nejkrásnějších horských scenérií střední Asie severním směrem do Anzobského tunelu pod Hissarským hřbetem a dostaneme se na kraj kouzelného údolí Yagnob obývaného obyvateli hovořícími sogdštinou, která byla jazykem říše Sogdiana (odtud pocházela manželka Alexandra Velikého Roxana). Zanedlouho odbočíme ke kouzelnému jezeru Iskanderkul. Leží v nadmořské výšce 2.195 m a je obklopeno nádhernými vrcholky hor Fanského pohoří. Nocleh, vycházky do okolí.

4.den: výlet u jezera a pak pod Zeravšanským hřbetem (dosahuje výšky až 5.489 m, je součástí masívu Pamíru), kudy vedla odedávna trasa Hedvábné stezky. Dochovaly se zde starověké pevnosti, mauzolea a mešity. Nacházíme se v blízkosti uzbecké hranice (a Samarkandu), hraniční přechod od r. 2010 uzavřen. Mluví se zde uzbecky. Východiskem do Fanských hor je turistický hotel Artuč (2.200 m n.m.). Nocleh.

5. den: z hotelu možnost pěšího výletu do nitra Fanských hor k Kulikalonským jezerům (6 km, převýšení 600 m) či kratší trasy v okolí. Po obědě odjezd horskou krajinou (fotozastávky) zpět do Dušanbe.Nocleh.

6.den: nejprve významné město Kulob (150.000 obyvatel), cílem četných poutníků je hrobka významného perského básníka Khoja Mir Sayid Hamdani (žil ve 14.stol.) a jeho příbuzných, součástí areálu jsou i muzea. Odtud do údolí pohraniční řeky Pjandž (za řekou je Afganistán), přes ves Yoged (zde žijí šíté, sufistické hrobky) a do města Kalaikum (též se nazývá Darvaz, 1200 m n.m.) v Hornobadachšánské autonomní oblasti (GBAO), malebná čajovna na mostě. Nocleh.

7.den: vysoko na údolím vykopávky tádžického Machu Picchu – starobylého města Karon (pozůstatky chrámů, rezidenčních i administrativních budov ve vysokohorské krajině). Později se údolím Pjandže dostaneme do míst, kde odbočuje údolí Vanj, které vede pod 100 km vzdálenou nejvyšší horu Tadžikistánu Sumoni (7.495 m, dříve Pik Komunizma a Pik Stalina) a k Fedčenkově ledovci. Zastávka v Rušonu. Zde odbočuje velmi úzké údolí Bartang do Tádžického národního parku. Při hlavním Pamirském traktu leží ves Pasthuf se zříceninou pevnosti, svatyní a zdejší obyvatelé mluví samostatným jazykem. Na nocleh dorazíme do Chorogu, hlavního město Hornobadachšánské autonomní oblasti leží ve výšce 2.042 m n.m., je zde zajímavá botanická zahrada, stará pevnost, tržiště, četné restaurace a obchody.

8.den: horké minerální prameny Garm Čašma ( 2.325 m), možnost koupele, poblíž je lokalita Kuh-i-Lal , kde se těží rubíny, popsal už Marco Polo. Město Iškašim (2.650 m) přímo na afgánské hranici, nejjižnější místo ruské říše po podpisu smlouvy s Brity v r.1890, zde začíná Vachánský koridor (výběžek afgánského území dříve oddělující ruské a britské panství). Pohledy na pohoří Hindukúš. Poblíž zříceniny karavanseraje a staré pevnosti. Nad námi hřebeny střechy světa, Pamíru (Pik Karl Marx, 6.726 m). Příjezd do Langaru, horská ves (2.880 m)s možnostmí ubytování. Nedaleko petroglyfy.

9. den: výlety do okolí Langaru (Pamírský trakt pokračuje přes průsmyk do Murghabu, 3.618 m, km, přejezd hranice do Kirgizstánu a Oše je uzavřen). Možnost absolvovat část treku ve směru do základního tábora pod Pik Engels (6.510 m), výhledy na sedmitisícový Hindúkúš.

10. den: návrat Vachánským údolím (za koridorem už leží Pákistán, oblast Gilgit-Badachšán). Ve Vrangu je buddhistická stúpa (před arabskou invazí zde bylo buddhistické osídlení). Impozantní pevnost Yamchun (Jamčun) se tyčí nad pohraničním údolím, poněkud dále vesnice Yamg (Jamg) s muzeem Mubaraka Wakhaniho, sufistického myslitele a astronoma z 19. stol. Druhou variantou je severnější trasa přes čtyřtisícové horské průsmyky. Nocleh v Chorogu.

11.den: údolím Pjandže do Kalaikumu, cestou zastávky s vycházkami v přírodních partiích, nocleh.

12.den: návrat zpět do Dušanbe severnější horskou trasou (dle podmínek) a dokončení prohlídky města (medresa Sarosijo, botanická zahrada), nocleh.

13.den: brzy ráno odlet přes Istanbul do Prahy (plánovaný přílet po poledni).